Takole je Luka Dončića odločil tekmo v Memphisu. Foto: Reuters

1,8 sekunde je ostalo še časa za zadnji napad Dallasa v FedExForumu. Avt je izvedel Maxi Kleber. Jasno je bilo, da bo odgovornost prevzel Dončića, ki se je otresel Graysona Allena in prišel po žogo. Nemudoma ga je prevzel Dillon Brooks, pristopil je tudi Jonas Valančiunas, toda tudi to ni bilo dovolj. 22-letni ljubljanski as je iznajdljivo prišel do meta izza črte. Še pravočasno je s 'floaterjem' izpustil žogo in velemojstrsko zadel. "Nisi resen," je imenitno potezo na Twitterju pokomentiral LeBron James oziroma kot so na ESPN-u pospremili neverjetno trojko: "Luka Dončić, ali se šališ?"

“Iskreno, se ne spomnim. Nekako sem padal in z nekaj sreče zadel,“ je na vprašanje, ali je ob metu imel dober pogled na obroč, odgovoril Dončić, ki je bil z 29 točkami prvi strelec tekme. Dodal je še devet podaj in pet skokov. Kristaps Porzingis je pristavil 21 točk. Trener Dallasa Rick Carlisle je bil po novi bravuri slovenskega zvezdnika navdušen: “Brez dvoma je bila odlična tekma. Veliko vzponov in padcev. Zadnja akcija je bila neverjetna. V takih situacijah potrebuješ čudežno potezo. Takšne stvari se ne dogajajo pogosto.“

Dončić z neverjetno trojko prehitel sireno v Memphisu

“Zadovoljni smo, kako smo odigrali tekmo. Vse do 1,8 sekunde pred koncem. Kar lahko storiš v taki situaciji je, da prisiliš igralca v težak met. In Luka je takšen met zadel. Ne smemo imeti sklonjene glave, saj smo lahko zadovoljni s predstavo," je povedal Ja Morant, ki je srečanje končal s 17 točkami. Allen je bil s 23 točkami prvi domači strelec, 19 točk in 15 skokov pa je vknjižil Valančiunas, ki je 16. zaporedno tekmo končal s trojnim dvojčkom, kar je rekord franšize. Mavsi so vpisali zelo pomembno zmago v boju za šesto mesto, ki prinaša neposredno uvrstitev v končnico. Zdaj so na Zahodu sedmi, šesti Portland pa ima zmago več in poraz manj. Prav Memphis je prvi zasledovalec Dallasa, ki pa ima pred Grizliji že lepo prednost treh zmag ob dveh porazih manj.

Dončić se je po dveh minutah igre med strelce vpisal s črte prostih metov. Za vodstvo gostov s 15:11 je dvakrat lepo podal, najprej Porzingisu za trojko, nato pa še Kleberju za 'alley-oop', ko je izkoristil nekoliko počasnejše prevzemanje Valančiunasa. Dallas si je priigral šest točk naskoka, toda Grizliji so po zaslugi Allena, ki je v prvih 12 minutah dosegel 14 točk, s trojkami razbili gostujočo cono in še v prvi četrtini povedli (34:32).

V prvem polčasu je Luka prispeval le štiri točke, je pa zato dobro razigraval soigralce in podelil sedem podaj. Teh bi bilo lahko še bistveno več, a so Mavsi zgrešili številne odprte mete. Memphis je povedel za devet, potem ko je naredil serijo 7:0, ki jo je prekinil Porzingis. Po zaslugi dveh vezanih trojk JJ Redicka, ki je odigral drugo tekmo za Dallas, so gostje izenačili, na odmor pa so Grizliji odšli s prednostjo treh točk (60:57).

Naslednji test Dallas čaka v petek, ko bo gostil New York. Foto: Reuters

Podobno kot Dončić je bil v prvem delu v napadu zadržan tudi Valančiunas, ki je že v prvih dveh minutah nadaljevanja dal več točk kot prej cel polčas. Dallas je povedel s 67:66, ko je Litovca lepo v prodoru prevaral Luka, ki je v tretji četrtini skupaj vpisal 14 točk. Memphis si je vmes priigral pet točk naskoka, Dončić pa je 14 minut pred koncem s svojo prvo trojko približal na 82:81. Zaključek tretje četrtine je minil v znamenju domače zasedbe, ki si je po trojki Desmonda Bana priigrala prednost šestih točk (89:83).

Ko je dobrih šest minut pred iztekom tekme Allen zadel svojo šesto trojko, so gostitelji povedli s 100:94. Nato se je na parket vrnil Dončić, ki je kmalu zatem s petimi točkami zapored približal na 104:101, Dorian Finney-Smith pa je izza črte izenačil. Valančiunas in Kyle Anderson s trojko sta Memphisu priigrala pet točk prednosti. Na drugi strani je Dončić zapravil napad, a napako takoj popravil, ko je z blokado odvzel žogo Morantu, nato pa še vpisal podajo ob košu Porzingisa. Sledil je neuspešen poskus Valančiunasa pod obročem, Dončić pa je s polaganjem ob litovskem orjaku približal na 111:110. 24 sekund pred koncem je Morant zadel oba prosta meta, Luka na drugi strani, ko so ostale le še tri sekunde, le enega, vendar se je nato roka dvakrat zatresla Allenu. Tako je še 1,8 sekunde ostalo za Dončićevo čarovnijo …

Miami brez Dragića klonil v Denverju

Goran Dragić je s klopi spremljal drugi zaporedni visoki gostujoči poraz Miamija, ki je padel na sedmo mesto Vzhodne konference. Denver, ki je na prejšnji tekmi ostal brez prvega organizatorja Jamala Murrayja – zaradi strgane križne vezi je že končal sezono –, je slavil s 123:106. Ob visoki prednosti je Michael Malone v Ball Areni poslal tudi Vlatka Čančarja, ki je v treh minutah v statistiko vpisal eno podajo.

15. trojni dvojček v sezoni je dosegel Nikola Jokić, ki je 17 točkam pristavil 11 podaj, ujel pa je še deset odbitih žog. S 25 točkami, ob tem je zbral tudi deset skokov, je bil prvi domači strelec Michael Porter. "Lahko smo precej boljša ekipa. Še vedno nismo sestavili 48 minut košarke, kakršno lahko igramo. Ko nam bo to uspevalo, bomo tudi nabirali zmage," je prepričan Bam Adebayo, ki je bil z 21 točkami najuspešnejši pri Miamiju, Kendrick Nunn pa jih je dodal 16.

Vročica je dobila prvo četrtini, v nadaljevanju pa so pobudo prevzeli Nuggetsi, ki so prepričljivo dobili skok s 43:30. Drugo četrtino sta s trojkama odprla PJ Dozier in JaMychal Green. Gostje so še povedli 39:35, nato pa jeza prvo dvomestno prednost na tekmi sledil domači delni izid 17:2. Priigranega vodstva gostitelji niso več izpustili iz rok. V tretji četrtini je razlika narasla na 15, zadnjo četrtino sta s trojkama znova odprla Green in Dozier, ki sta jo povišala na 20, najvišja pa je sicer znašala 22 točk.

Embiid neustavljiv na dvoboju vodilnih ekip Vzhoda

Philadelphia je dobila obračun najboljših moštevVzhoda. Ob zmagi nad Brooklynom (123:117) je blestel Joel Embiid, ki je prispeval 39 točk, ob tem pa je ujel še 13 odbitih žog. Gostje so v Wells Frago Center prišli brez štirih zvezdnikov – Kevina Duranta, Jamesa Hardna, Blaka Griffina in LaMarcusa Aldridga. "Ko se bo začela končnica, bo to povsem nova pošast, a bomo pripravljeni nanje. Prepričan sem, da bodo tudi oni na nas," je ob tem povedal domači trener Doc Rivers.

Joel Embiid je gospodaril pod obročema v Philadelphii. Foto: AP

Sixersi so na 26. domači tekmi slavili 21. Embiid je že do polčasa dosegel 21 točk. 14. V sezoni je v prvi polovici tekme dal vsaj 20 točk, kar je največ v ligi. Še dve točki več je do odmora na drugi strain vpisal Kyrie Irving, ki je srečanje končal s 37. Netsi so zaostajali že 22, a se po zaslugi igralcev s klopi vrnili v igro in se 75 sekund pred koncem približali na 118:115.

"Nisem želel zamenjati ekipe, ki je igrala tako dobro. Hotel sem nagraditi igralce za dobro predstavo," je dejal trener Brooklyna Steve Nash. Tako sta se morala na parket vrniti najboljša domača igralca Embiid in Ben Simmons. Kamerunski center je s črte prostih metov nato potrdil zmago, ob tem pa mu je 4094 navijačev vzklikalo "MVP".

11 trojk Stepha Curryja

Golden State je na krilih Stepha Curryja nadigral Oklahoma City s 147:109. Čeprav je presedel celo zadnjo četrtino, je izjemni ostrostrelec, ki je na tekmi predtem blestel s 53 točkami, prispeval 42 točk, zadel pa je kar 11 trojk. Neustavljiv je bil v tretji četrtini, ko je dal kar 25 točk, iz igre tedaj metal 8/8, 6/6 za tri. Na osmi zaporedni tekmi je dosegel vsaj 30 točk, na drugi v nizu vsaj deset trojk. Draymond Green je z 12 točkami, 16 podajami in desetimi skoki dodal trojni dvojček.