Slovenija je dobila vse tri tekme v tretji petini Lige narodov, medtem ko so Brazilci do zdaj izgubili le s Francozi (0:3), nato pa nanizali pet zmag, pri čemer so oddali zgolj en niz. Foto: FIVB

V prvem nizu so Slovenci vseskozi suvereno vodili in ga dobili s 25:15. V drugem so bili v ospredju Brazilci, slavili s 25:22 in izenačili na 1:1.

Tretji niz je znova potekal po okusu varovancev Alberta Giulianija, ki so bili znova ves čas v prednosti (največ za devet točk – 14:5 in 21:12) in se na koncu veselili zmage s 25:19. V četrtem nizu je Brazilija povedla s 5:2 in bila korak pred Slovenijo do sredine niza (14:11), potem pa stopila na plin in ga dobila s 25:13.

Odločilni niz je bil zelo izenačen, Slovenci so po zaostanku z 8:10 povedli z 12:11, a so nato Brazilci odgovorili s štirimi zaporednimi točkami in srečanje odločili v svojo korist.

Servisi brazilskih odbojkarjev so bili odločilen dejavnik na poti do preobrata, v četrtem nizu jo je slovenskemu sprejemu zagodel predvsem Wallace, v "tiebrejku" pa Ricardo Lucarelli.

Za Slovence je bil to tretji poraz v Ligi narodov, predtem so morali priznati premoč Srbom in Nemcem. Po Braziliji čakata Slovenijo v četrti petini letošnjega tekmovanja v sredo in četrtek še obračuna z Avstralijo in Iranom.

Slovenija se je z Brazilijo, nesporno prvo odbojkarsko velesilo na svetu, tekmovalno pred tokratnim srečanjem pomerila zgolj na SP-ju 2018 v Bologni, ko je bilo gladkih 3:0 za olimpijske prvake. Predtem sta se reprezentanci trikrat pomerili na prijateljskih tekmah, vedno je slavila Brazilija, a je Slovenija osvojila vsaj po en niz.

Slovenski odbojkarji namučili olimpijske prvake Brazilce

Film tekme

Slovenska reprezentanca je prvi niz odigrala za anale. Brazilci se najbrž ne spomnijo, kdaj jih je katera reprezentanca tako nadigrala in kdaj so v nizu osvojili vsega 15 točk. Slovencem je uspevalo prav vse, kar so si zamislili, še posebno v drugem delu niza. Prvi je bil še izenačen, nato pa se je začela rapsodija slovenske vrste. S servisi so izvajali močan pritisk na tekmečev sprejem, po izidu 12:8 so si s serijo zaporednih točk priigrali prednost, ki jo je bilo nemogoče zapraviti.

Po prvem nizu je bilo jasno, da olimpijski prvaki ne morejo biti dolgo tako nemočni. V nadaljevanju so izboljšali sprejem, kar jim je v drugem nizu prineslo tudi rezultat. Slovenci so sicer nadaljevali dobro igro, bili enakovredni, a vendarle naredili kakšno napako preveč, kar je bilo na koncu usodno. Brazilci so si prvo nekoliko večjo prednost priigrali pri izidu 14:11, toda Slovenci so se nato nekajkrat približali na točko. Zadnjič po asu Klemna Čebulja za 21:22. Toda tekmec vendarle ni dopustil več, izkoristil je že prvo zaključno žogo.

A kdor je mislil, da Slovenci ne morejo odigrati še enega super niza, se je pošteno zmotil. Tretji je bil znova podoben prvemu, razpoloženi so bili prav vsi, posebno pa Alen Pajenk, ki je zbiral ase, bloke in točke iz prvega tempa. Po asu Jana Kozamernika je bilo že 21:12, tekmec se je sicer nekoliko približal, toda Tonček Štern je na koncu prevzel odgovornost na svoja pleča, z dvema zaporednima točkama je Sloveniji zagotovil vodstvo z 2:1.

Če je bil tretji niz podoben prvemu, je bil četrti drugemu, le da tokrat Slovenci niso imeli nikakršnih možnosti. Brazilci so odlično servirali, predvsem Wallace, ki je poskrbel, da je po izenačenem začetku Brazilija ob drugem tehničnem odmoru vodila s 16:11. Giuliani je nato poskusil tok igre spremeniti z menjavo organizatorja in korektorja, v igro sta za krajši čas vstopila Dejan Vinčić in Alen Šket, toda Južnoameričani se niso zaustavljali. Nadaljevali so odlično serviranje in brez težav izenačili na 2:2 ter se tekmecem oddolžili za polom v prvem nizu.

A Slovencem to volje ni vzelo. Tudi v odločilnem nizu so bili odlični, vodili so z 12:11, po izenačenju na 12:12 pa je na servis prišel Lucarelli, z asom na zadnjo črto je svojo ekipo popeljal v vodstvo, nato pa s servisne črte poslal še dve "granati", zaradi katerih slovenski igralci niso mogli pripraviti pravega napada, tako da se je niz končal z izidom 15:12.

Brazilci so branilci olimpijskega zlata in svetovni podprvaki. V Ligi narodov so nazadnje slavili leta 2010, v naslednjih sedmih izvedbah pa so kar petkrat končali na drugem mestu. Foto: FIVB

Izjave po tekmi

Alberto Giuliani, selektor Slovenije: "Saj me poznate. Ne morem biti zadovoljen, saj smo izgubili tekmo. Hkrati pa mislim, da smo ustvarjali pritisk na Brazilce, na eno najboljših ekip sveta in zaradi tega sem vesel."

Tine Urnaut, kapetan Slovenije: "Res škoda za ta poraz, ker smo imeli lepo priložnost, ki je nismo izkoristili. Mogoče že pred petim nizom, v katerem so dali tekmeci dva vrhunska servisa in en odličen blok. Vemo, da dva vrhunska servisa lahko spremenita potek petega niza. Samo v zadnji rotaciji nam ni uspela igra za menjavo, prej pa smo jo konstantno izvajali in smo dobro igrali. Škoda morda tudi četrtega in drugega niza, ko bi lahko po seriji točk, ki smo jo prejeli, bolj ostali v igri. Ne glede na to, so v nizih, v katerih so zmagali, Brazilci igrali res na visoki ravni, kar se od njih tudi pričakuje."

Alen Pajenk: "Mislim, da moramo biti zelo veseli rezultata 2:3, čeprav smo na koncu tekmo izgubili. Vseeno smo osvojili eno točko, ki je lahko zelo pomembna. Z Brazilci smo se nekako menjali v ritmu v nizih. Enega smo osvojili mi, nato enega oni. Tudi na koncu smo bili še izenačeni na 12:12, takrat je bilo vse še nekako odprto. Na koncu so jih kvalitete posameznih igralcev pripeljale do zmage."