Španci so se že tretjič zapored uvrstili v finale velikega tekmovanja. Predlani so slavili na SP-ju na Japonskem proti Grkom, lani pa izgubili v finalu evropskega prvenstva v Madridu proti Rusom. Foto: EPA
Za Litvo ostaja finale kot zaklet. Petič zapored bo na OI-ju igrala za 3. mesto. V Atenah 2004 je ostala brez odličja, predtem pa trikrat osvojila bron. Foto: EPA
Manu Ginobili
Manu Ginobili je tekmo končal že v 1. četrtini zaradi poškodbe gležnja. Foto: EPA
Povzetka polfinalnih košarkarskih tekem
V finalu Španija in ZDA

Španci so pred zadnjo četrtino zaostajali za štiri točke, do ključne prednosti pa prišli pri izidu 81:74 dobre tri minute pred koncem. Litovci jih potem niso mogli več ujeti.

Do finala tudi brez Calderona
Pred začetkom dvoboja je za slabo novico v taboru Špancev poskrbela poškodba Joseja Manuela Calderona, ki ni mogel igrati. Po izenačeni prvi četrtini je prvo višje vodstvo "furii roji" s košem in dodatnim prostim metom zagotovil Marc Gasol (28:20). Takrat je Španija naredila delni izid 13:3. Litovci so se vrnili z dvema zaporednima trojkama Simasa Jasaitisa in Ksistofa Lavrinoviča in napravili preobrat (30:31). Košarkarji z Baltika so tudi v nadaljevanju odlično metali izza črte in po treh novih trojkah vodili že z 42:36, na odmor pa odšli s prednostjo dveh točk (42:40).

V tretji četrtini Španci niso vodili niti enkrat, Litovci pa so si pred zadnjimi 10 minutami dvignili samozavest z novima trojkama Jasaitisa in Lavrinoviča, ki je izsilil še dodatni prosti met (66:62). Slaba napoved pa so bile štiri osebne napake Robertasa Javtokasa in Marijonasa Petravičiusa, ki sta bila zadolžena za obrambo nad Paujem Gasolom. Španci so sedem minut pred koncem povedli s 73:71, z odlično obrambo pa nato z 81:74. V zadnjih minutah so brez večjih težav zadržali prednost, trojka Šarunasa Jasikevičiusa za znižanje na 86:89 pa je prišla veliko prepozno. Najboljši strelci tekme so bili Pau Gasol, Jasaitis in Jasikevičius s po 19 točkami.

ZDA izločile branilce naslova
Američani so proti Argentincem odločno začeli in v prvi četrtini povedli s 30:9. Južnoameričani so v drugi četrtini tudi brez Manuja Ginobilija, ki se je poškodoval, zaigrali veliko bolje in po delnem izidu 12:0 v 16. minuti znižali na 29:37, tik pred odmorom pa s košem Luisa Scolaja celo na 40:46. Na začetku drugega polčasa so zvezdniki iz Lige NBA znova stopili na plin, hitro povedli z 61:44 in razrešili vse dvome o zmagovalcu. Najboljša strelca: Carmelo Anthony 21; Scola 28.

Španija in ZDA so se pomerile že v predtekmovanju, ko so gladko s 119:82 zmagali Američani.