Slovenci so znova pokazali mišice, saj v Tokiu ne poznajo poraza. Foto: Reuters

Slovenija je v Tokiu še naprej neporažena in jo le še ena zmaga loči od olimpijske medalje. Navdušil je Zoran Dragić s 27 točkami, zadel je vseh šest metov za dve točki in tudi pet trojk. Luka Dončić je zbral 20 točk in se znova približal trojnemu dvojčku, izkazal se je tudi z 11 skoki in 8 podajami. Polfinale proti Franciji, ki so Italijo ugnali s 84:75, bo v četrtek ob 13.00. V primeru uspeha v polfinalu bo igrala finale v soboto ob 4.30, ob porazu pa jo tekma za bronasto odličje čaka ob 13.00.

Zoran Dragić je bil neustavljiv, nasul je kar 27 točk in zgrešil le dva meta iz igre. Foto: AP

Odlična obramba Slovencev v prvi četrtini
Sekulić je pričakovano začel z udarno peterko Jaka Blažić, Zoran Dragić, Luka Dončić, Vlatko Čančar in Mike Tobey. Nemci so držali priključek v uvodnih minutah. Niels Giffey je zadel dve zaporedni trojki za vodstvo z 8:6. Slovenci so odgovorili z delnim izidom 7:0. Zoran Dragić je uspešno končal protinapad in še zaposlil Tobeyja, ki je z zabijanjem povišal na 15:10. Obramba Slovenije je bila granitna in Nemci so poskušali z meti iz neizdelanih položajev izza črte. V prvih desetih minutah so zgrešili osem metov za tri točke (2/10). Razigrani Dragić je blestel s prodori, zadel pa je tudi za tri točke. Dončić je s polaganjem postavil izid prve četrtine (25:14).

Klemen Prepelič je v zadnji četrtini potopil Nemce. Foto: Reuters

Wagner in Lo zrežirala preobrat, a Slovenci so imeli pravi odgovor
Na začetku druge četrtine so bili na parketu rezervisti. Nemci so ujeli ritem pri metih izza črte. Najprej se je razigral Moritz Wagner, potem pa je Maodo Lo zadel tri zaporedne trojke. Nemčija je celo prevzela vodstvo sredi druge četrtine (31:32). Tobey je takoj odgovoril s trojko. Izza črte sta bila natančna tudi Murić in Dragić. Ob odmoru so imeli Slovenci sedem točk naskoka (44:37).

Nemci še niso obupali
Drugi polčas so precej bolje odprli Slovenci. Dragić in Dončić sta s trojkama povišala prednost na 51:39. Nemški selektor Henrik Rödl je moral vzeti minuto odmora, saj so si Slovenci v 24. minuti priigrali najvišjo prednost po trojki Tobeyja (56:42). Nemci so se nato zbrali in prednost ni več narasla. Po 30 minutah je imela Slovenija 12 točk prednosti (66:54).

Košarkarji do boja za medalje

Slovenci blesteli v zadnji četrtini
V zadnji četrtini je Nemcem zmanjkalo energije, Slovenci pa so leteli po parketu. Prepelič je zadel dve trojki, po znamenitem koraku nazaj pa je zadel še Dončić. Tri minute pred koncem je na semaforju pisalo 84:63, Rödl je vzel minuto odmora, a njegovi izbranci so bili na klopi že poklapani. Dončić je lahko v zadnjih minutah počival, Dragić pa je po trojki za 91:65 z rokami pokazal, da je tekme konec.

Povzetek tekme Slovenija - Nemčija
Zadnji trenutki četrtfinalne tekme
Blažič in Dončić po preboju v polfinale

Z. Dragić: Na koncu odločila naša obramba
"Vedeli smo, da z Nemci ne bo lahko. A uspelo nam je. Naši košarkarji dobesedno krvavijo na parketu. Ni sebičnosti, ves čas le boj in tekmovalnost. Ponosen sem na to ekipo in na vse, kar nam je uspelo. Igramo kot ekipa in vedno se najde kdo, ki se razigra. Danes je bil to Zoran Dragić, odlično pa nam je steklo tudi v obrambi," je povedal selektor Sekulić.

Pogovor s selektorjem Sekulićem po zmagi nad Nemčijo

Najboljši igralec tekme Zoran Dragić je dodal: "Nemci so zelo dobri strelci in imajo močno in agresivno obrambo. V drugem polčasu nam je uspelo najti način za zmago, na koncu pa je odločila naša obramba. Vesel sem, da sem bil danes tisti, ki sem ekipi s koši najbolj pomagal, pred tem pa smo dobro zadevali, a nekako se nam ni uspelo odlepiti. A na četrtfinale moramo hitro pozabiti. Čaka nas polfinale, kjer moramo pokazati najboljšo igro na turnirju."

Nemški odzivi na poraz s Slovenijo

Rödl: Nihče ni od Nemčije pričakoval četrtfinala
Selektor Nemcev Rödl ni bil preveč razočaran: "Skušali smo izolirati Luko Dončića in prav impresivno je, kako so se odzvali kot ekipa. Slovenija ni le dobra, je odlična ekipa. Danes so bili tudi v obrambi močnejši kot sicer. Tudi mi smo lahko z nastopom zadovoljni. Nihče ni od Nemčije pričakoval, da bo sploh igrala v Tokiu, in nihče ni pričakoval četrtfinala. Danes ne moremo biti zadovoljni, a ponosen sem na svoje fante."