Klemen Prepelič je vodil Slovenijo k priključku, na koncu je njegov koš za uvrstitev v veliki finale preprečil Nicholas Batum. A glave gor, fantje, v igri je boj za olimpijski bron! Foto: Reuters

V polfinalu sta se srečali neporaženi ekipi, obetal se je pravi košarkarski spektakel in tako je tudi bilo.

Slovenija je imela najslabši strelski večer v Tokiu. Trojke je metala 10:30, zgrešila je devet prostih metov in prvič na olimpijskih igrah izgubila skok (40:49). Foto: Reuters
Sorodna novica "Boli, a bo treba hitro pozabiti. Medalja je še vedno na dosegu roke."

Slovenci so največ vodili za osem točk (17:25), Francozi so v nadaljevanju povedli za 10 točk (69:59), a Slovenci so jih ujeli, tekma se je tako odločala v zadnjih sekundah. Slovenija je imela napad za zmago in veliki olimpijski finale. Francozi so Luko Dončića pokrili, Klemen Prepelič je prevzel odgovornost v svoje roke, šel je odločno v prodor, a kapetan galskih petelinov Nicholas Batum ga je blokiral. Francija se je tako veselila uvrstitve v finale, kjer jih čakajo Američani (Francozi so jih v skupinskem delu že premagali).

S porazom se je končal niz osmih zmag Slovenije: štiri so dosegli na kvalifikacijskem turnirju v Kaunasu (Poljska, Južna Koreja, Venezuela, Litva) konec junija in štiri v Tokiu (Argentina, Japonska, Španija, Nemčija).

Za bron proti Avstralcem
Kljub porazu gre za velikanski uspeh za varovance Aleksandra Sekulića, na svojem premiernem nastopu na olimpijskih igrah so se uvrstili med najboljše štiri ekipe, še vedno so v igri za olimpijsko medaljo. Tekma za 3. mesto in bronasto medaljo proti Avstralcem bo v soboto ob 13.00.

Batum preprečil koš za uvrstitev v veliki finale

Prva četrtina
Slovenski selektor Aleksander Sekulić je na parket poslal peterko Mike Tobey, Jaka Blažič, Zoran Dragić, Vlatko Čančar, Luka Dončić. Francoski selektor pa naslednjo peterko: Nicholas Batum, Guerschon Yabusele, Evan Fournier, Nando De Colo, Rudy Gobert.

Prvi koš na tekmi je zadel Jaka Blažič (0:2). Po uspešnem "pick and rollu" Dončića in Tobeyja – ta je atraktivno zabil – je Slovenija vodila za 4 (5:9). Francozi so s serijo 6:1 poskrbeli za izenačenje (10:10). Dončić je z dvema zaporednima trojkama Slovenijo povedel v vodstvo +4 (14:18). Zgrešeno polaganje Nikolića je s skokom v napadu popravil Tobey (14:20). Dončić in Tobey sta lepo sodelovala za novih +5 Slovenije (17:22). Odlično je v napadu odigral tudi Čančar, ki je po zgrešenem prostem metu Tobeyja skočil v napadu in zadel za +8 Slovenije (17:25). Timothe Luwawu-Cabarrot je s trojko Francijo približal na dve točki zaostanka (25:27). Luwawu-Cabarrot je postavil končni izid tega dela igre (27:29).

Slovenski košarkarji se bodo na svojih premiernih olimpijskih igrah potegovali za bronasto medaljo. Foto: www.alesfevzer.com
Sorodna novica Jezo in razočaranje pretvoriti v željo in dodatno motivacijo

Druga četrtina
Luwawu-Cabarrot je bil uspešen tudi v drugi četrtini za novo izenačenje (29:29). Klemen Prepelič je iz težkega položaja zadel za +2 Slovenije (29:31). Novi francoski koš (31:31) je Sekulića prisilil v minuto odmora. Igra se je na obeh straneh umirila, ekipi sta bili izenačeni. Ko je Prepelič zadel trojko, je Slovenija povedla za 3 (33:36). Dončić je s še eno lepo podajo, po kateri je Prepelič zadel, poskrbel za +3 (35:38). Fournier je zadel trojko za izenačenje (38:38). Po neuspešnih akcijah na obeh straneh je prvi zadel Prepelič, polagal je za +2 Slovenije (38:40). Po minuti odmora, ki jo je zahteval francoski selektor, je zabil Gobert (40:40). Ob koncu druge četrtine je Blažič ukradel žogo, Slovenija je krenila v hiter protinapad, ki ga je iz težkega položaja sklenil Čančar (42:44).

Dončić (sedem skokov in osem asistenc) in Tobey sta v prvem polčasu vsak dosegla po 12 točk. Timothe Luwawu-Cabarrot je dosegel 10 točk za Francijo.

Sorodna novica Slovenija obstala - vsi stiskali pesti za slovenski finale

Tretja četrtina
Drugi polčas je Dončić odprl s polaganjem (42:46). Francozi so odgovorili z dvema trojkama – svoje prve (in edine) točke je dosegel kapetan galskih petelinov Batum, trojko je zadel še Fournier – za točko zaostanka (48:46). Na slovenski strani je s trojko odgovoril Čančar (48:49). Nato je zabil Gobert, Fournier je bil uspešen pri metu za tri točke (53:49) in Sekulić je svoje varovance poklical na posvet. Potem so sodniki Dončiću dosodili tehnično napako, so Francozi to izkoristili, s serijo 7:3 so povedli za osem točk (60:52). Slovenija je po točkah Tobeyja in Blažiča prepolovila zaostanek (60:56). Razigrani Francozi so bili uspešni v napadu, Slovenci pa ne, tako da so galski petelini povedli za 10 (69:59). Gregor Hrovat je prekinil strelski mrk Slovencev s trojko (69:62). Blažič je bil nato prav tako uspešen pri metu za tri točke za zmanjšanje zaostanka na šest (71:65).

Luka Dončić je tretji košarkar v zgodovini olimpijskih iger s trojnim dvojčkom. Zbral je 16 točk, 18 podaj in 10 skokov. Foto: Reuters

Četrta četrtina
Slovenija je začela četrtino s serijo 5:0 – trojko je zadel Blažič, Dimec pa je zadel po podaji Dončića – za točko zaostanka (71:70). Na drugi strani je Fournier vknjižil pet točk za +6 Francije (78:72). Dončić in Tobey sta znova lepo zaključila slovenski napad za priključek Francozom (78:76). V 35. minuti je Prepelič sicer zgrešil, a je Tobey skočil v napadu in zadel za novo izenačenje (78:78). De Colo je s štirimi točkami povedel Francijo v vodstvo štirih točk (82:78). Po trojki Fournierja so Franciji zadržali prednost 4 točk (85:81). Prepelič je nato zadel polaganje (85:83), nad njim so naredili še osebno napako. Prepelič je zgrešil prosti met, a v napadu je skočil Tobey in zadel za izenačenje (85:85).

De Colo je nato zadel za dve točki (87:85), Slovenci pa so bili neuspešni v napadu. Gobertu se je zatresla roka pri izvajanju prostih metov, tako da Francozi niso povišali vodstva. Blažič je nato zgrešil trojko. Francozi so krenili v napad, ki so ga uspešno zaključili, zadel je Luwawu Cabarrot za +5 Francije (90:85) 56 sekund pred koncem. Prepelič je odločno krenil v napad, Francozi so ga ustavili z osebno napako, zadel je samo en prosti met (90:86). Ko je Fournier storil osebno napako v napadu, je Slovenija imela novo priložnost za znižanje zaostanka. Odgovornost je v svoje roke prevzel Prepelič, ki je zadel trojko (90:89). De Colo je zgrešil, Dončić pa skočil v napadu. Slovenija je tako imela 21 sekund za napad, Francozi so pokrili Dončića, Prepelič je šel v prodor, a blokiral ga je Batum, ki je tako končal slovenske sanje o zgodovinskem finalu.

Boleč poraz slovenskih košarkarjev
Pogovor z Aleksandrom Sekulićem po porazu proti Franciji

Izjave po tekmi
Aleksander Sekulić
, selektor Slovenije: "Težko je tako hitro strniti misli. Zelo težka tekma, zelo fizična. Imeli smo zadnji napad, žal nam ni uspelo. Čestitam Franciji za finale. Morali se bomo spočiti, dati vse od sebe in na tekmi za tretje mesto poskušati osvojiti medaljo. Ni bilo živčnosti, smo pa si preveč dovolili, da so nas sodniki malo znervirali. Ne bi si smeli tega dovoliti. V določenih trenutkih smo izgubili osredotočenost. Ko smo se zbrali in to dali na stran, je bilo veliko bolje, a žal prepozno. Francozi se niso posebej lotili Dončića, preprosto imajo zelo atletske, visoke igralce, uspelo jim ga je omejiti. Žal drugi igralci niso bili tako razpoloženi. Na koncu smo imeli odprt met, polaganje, a spet so izkoristili svoje atletske sposobnosti in blokirali met. Moramo jim čestitati za zmago. Gotovo imajo več takih tekem v nogah in izjemno kakovostno moštvo, to so tudi izkoristili. Prezgodaj je še, da bi povedal tudi kaj o Avstralcih."

Pogovor z Edom Murićem po polfinalnem porazu

Edo Murić, kapetan Slovenije: "Po mojem mnenju je bila to gotovo naša najslabša predstava na olimpijskih igrah. Z energijo in obrambo nismo bili na ravni s prejšnjih tekem. To je logično, premora je manj, ekipe so vedno močnejše. Francozi so kaznovali vsako našo napako, dali trojke. Bil je dober boj. Gotovo boli, ampak treba se je čim prej pobrati in izkoristiti zadnjo priložnost za medaljo. Prepelič je odigral izjemno tekmo, na koncu nas je tudi vrnil v igro. Zadnji met je bil za Dončića ali Prepeliča. Luko so pokrili, imel je samega Prepeliča. Toda Francozi so zelo dobra ekipa, v svojih vrstah imajo najboljšega obrambnega igralca na svetu. Tudi zato, ker nas je vrnil v tekmo, si je Prepelič zaslužil ta met. Žal ni šlo. Velikokrat je že odločil v našo korist, tokrat ni, verjamem, da bo drugič znova bolje. Gotovo nas bo poraz za točko še podžgal, malo smo čustveno že prazni, a treba se bo dvigniti. Vse to, kar smo delali in za kar smo garali v preteklih dveh mesecih, bomo poskušali strniti v tekmo proti Avstraliji in z zadnjimi atomi zmagati, ker si Slovenija zasluži medaljo za vso to dobro igro, energijo in atraktivnost, ki nas je krasila ves turnir. Vse bomo naredili za to. Danes smo žalostni, a jutri je nov dan."

Vincent Collet, selektor Francije: "Odlično tekmo je odločil en met. Čestitam lahko svoji ekipi, da je zdržala. Pomembno je, da nikoli nismo popustili. Dobro smo se pripravili tudi na Luko Dončića. Preučili smo njegovo igro in ga na osnovi analize prejšnjih tekem skušali potisniti na desno stran, a istočasno smo se odločili, da ne žrtvujemo vsega, ko pokrivamo njega. Vsekakor smo na njem menjavali naše najboljše košarkarje, ga skušali utruditi, pa je vseeno zbral 18 podaj. Odrezati smo morali tudi druge, predvsem Vlatka Čančarja. Moji igralci so dokazali, da so prava ekipa."

Nando De Colo, košarkar Francije: "To je bila ena težjih tekem, ki sem jo igral. Imeli smo veliko spoštovanje do Slovenije, odločili sta moštvena igra in selektorjeva strategija, ki smo jo vsi spoštovali vseh 40 minut. Na koncu je tekmo odločila ena sama žoga. V končnici je bilo težko. Slovenija se je vrnila, v obrambi je vsak moral paziti na svojega igralca, vedeli pa smo, da Klemen lahko naredi, kar je. Tekmo na koncu ocenjujemo na tej akciji, a je ta le pokazala, kako se igralci odzovejo, ko je to najbolj potrebno in kako se borimo kot ekipa."

Batum tolažil Dončića: Izjemen je, zavladal bo svetu

ZDA vse storile v tretji četrtini
V dopoldanskem polfinalu so Američani prepričljivo izločili Avstralce s 97:78.

Američani so se v drugem polčasu znesli nad Avstralci. Foto: Reuters

Avstralci so v prvem polčasu prevladovali, saj so vodili večji del, prav ob koncu prve četrtine je Joe Ingles s trojko zadel za 24:18. Ameriška igra je slonela na Kevinu Durantu, ki je odigral vseh 10 minut in zbral osem točk. V drugi četrtini so Avstralci nadaljevali s hitrim tempom, po zabijanju Danteja Exuma so v 16. minuti vodili že s 15 točkami razlike (41:26). Američani so se nato le zbrali in s serijo 16:5 poskrbeli, da je razlika do polčasa skopnela le na tri točke razlike (45:42).

Američani so to prenesli tudi na začetek drugega polčasa, saj so dosegli prvih 12 točk in sami v hipu povedli s 54:45. Avstralska igra v napadu je postala popolnoma statična in neprepoznavna, Američani pa so pridno polnili nasprotni obroč, v tretji četrtini so prejeli le deset točk in že pred zadnjo četrtino je bil zmagovalec tako rekoč znan (74:55). Durant je tekmo končal pri 23 točkah, 20 jih je dodal Devin Booker, pri Avstralcih je bil najučinkovitejši Mills (15).