Živa Dvoršak je prišla do najboljšega izida slovenskih strelk na olimpijskih igrah – 7. mesto z malokalibrsko puško, trojni položaj na 50 m. Foto: Reuters
Dvoršak: Zmanjkalo športne sreče, zlasti kleče

"Res sem zadovoljna s finalom, tam sem odgarala, a ni zagrabilo kot bi bilo treba. Uvrstitev je lepa, ni pa za mano najbolj žlahten dan. Sem pa vesela, da sem izkusila še to in imam v zbirku tudi to finale in lahko rečem, da sem v strelstvu vse izkusila. Rajmond Debevec je vedno govoril, da je finale olimpijskih iger nekaj drugega, da ti puška z rok pade. Tudi zato sem vesela, da sem psihično zdržala, saj tega na opisan način nisem čutila," je po tekmi povedala prva slovenska ženska finalistka olimpijskih iger v strelstvu.

Živa Dvoršak sedma: Vse sem dala od sebe

Cilji v finalu so bili še višji od končnega sedmega mesta v prestižnem strelskem maratonu. "Ko si enkrat v finalu, želje zrastejo. Ob tem sem v zadnjih dveh, treh sezona nizala vrhunske izide z malim kalibrom. Seveda sem se zato spogledovala tudi s kolajno. V finalu je bilo osem vrhunskih strelk in vedela sem, da bo treba od začetka do konca oddelati brez večjih napak. Jaz sem jih žal nekaj imela," je še dejala strelka Olimpije.

Po prvih 15 strelih kleče je bila Živa Dvoršak zadnja, osma, saj je z osmim strelom ustrelila le 8,7. Drugi najslabši strel kleče 30-letne Ljubljančanke je bil 9,7, povprečje zadnjih petih pa kar 10,4. Za območjem medalj je po tretjini finala zaostajal za 1,9 kroga.

Drugi olimpijski nastop z malokalibrsko puško, trojni položaj 50 m, v Tokiu si je Živa Dvoršak pristreljalala z zmago na letošnjem svetovnem pokalu v New Delhiju. Foto: Reuters

Po 19 strelih skočila na drugo mesto

Sledilo je 15 strelov leže. Dvoršak je začela s serijo skoraj popolnih desetic (dvakrat po 10,8 in 10,7) in po četrtem strelu skočila kar na drugo mesto, a nato ni nadaljevala več v tem tempu in je drugi strelski položaj sklenila na 7. mestu, zaostanek za odličji pa se je povečal na 2,6 kroga.

27-letna Švicarka Nina Christen bronu z zračno puško na 10 m zdaj v strelskem maratonu dodala še zlato odličje, drugo za Švico v Tokiu po Jolandi Neff v gorskem kolesarstvu. Foto: Reuters

Stoje je Dvoršak dobro začela, trikrat presegla desetico, a nato ustrelila 9,5 in 9,2, kar sta bila njena tretji in drugi najslabši strel finala, s čimer se je obsodila na 7. mesto in izpad po 40 strelih.

Švicarka stoje s 5. mesta do zlata

V zadnjih petih strelih na izpadanje in v celotnem strelskem nastopu stoje je blestela Švicarka Nina Christen, ki se je s petega mesta po prvih dveh položajih prebila vse do zlata. Srebro strelskega maratona je osvojila zmagovalka kvalifikacij Rusinja Julija Zikova, bron pa je pripadel njeni rojakinji Juliji Karimovi.

Malokalibrska puška, trojni položaj 50 m, ženske - finale
V trojnem položaju odloča zadnje streljanje stoje: 10 strelov za vse finalistke, izpadeta najslabši dve, nato pa z vsakim naslednjim izpade trenutno najslabša strelka. Foto: www.alesfevzer.com

Napete kvalifikacije za prvi finale

Kvalifikacije je dobila Rusinja Julija Zikova (1182), ki je bila med najboljšimi v vseh treh položajih.

V kvalifikacijah trojnega položaja je Živa Dvoršak ustrelila 1173 krogov in 58 čistih desetic iz 120 strelov. Na svojih tretjih olimpijskih igrah se je prvič uvrstila v veliki finale, kjer pa je vsa osmerica začela z istega izhodišča, saj se izidi kvalifikacij ne upoštevajo.

Slab začetek kleče in stoje ...

30-letna Ljubljančanka je začela slabo – v prvi seriji kleče je ustrelila le 95 krogov, skupaj pa 390 in bila enajsta. Nato je najboljša slovenska strelka zablestela leže, ko je v štirih serijah zadela kar 398 krogov od 400 možnih in napredovala na tretje mesto.

... za konec pa tri čiste desetice za finale

A stoje je Dvoršak znova začela slabše: v prvih dveh serijah je ustrelila 95 in 94, nato pa zaključila z dvakrat po 98. Zadnji trije streli so bile čiste desetice, kar je tudi prineslo ključno prednost dveh krogov.

Ob zaključku svojega strelskega nastopa se je uvrstila natanko na osmo mesto, ki je še kot zadnje prinaša nastop v finalu, a zaradi slabšega nastopa Kitajke Ši je na koncu pridobila še eno mesto.

Iz Tokia z 11. in 7. mestom

Trojni položaj je kraljevska strelska disciplina: v vsakem položaju se je v kvalifikacijah opravilo štiri serije po 10 strelov, skupaj 120 strelov, za kar so strelke imele na razpolago 2 uri in 45 minut.

Živa Dvoršak se je v Tokiu sicer že pomerila v disciplini zračna puška na 10 metrov, v kateri je osvojila 11. mesto. S tem je izenačila 11. mesto z zračno puško v Londonu 2012, v isti disciplini pa je bila nato še 17. v Riu de Janeiru 2016.

Živa Dvoršak je nastopila že na olimpijskih igrah v Londonu 2012 in tudi Riu de Janeiru 2016, a v veliki finale se doslej ni uvrstila, čeprav je bila vedno blizu. Foto: MMC RTV SLO

TRAP – Drugo odličje za San Marino v zgodovini OI-ja

Veliki finale mešanih ekip v trapu se je končal z zmagoslavjem španske strelske naveze Fatima Galvez/Alberto Fernandez, ki je za vsega en krog premagala drugouvrščeni par Alessandra Perilli/Gian Marco Berti iz San Marina.

Po zgodovinskem prvem olimpijskem odličju za San Marino, ko je Alessandra Perilli v ženskem trapu osvojila bron, je bila najstarejša republika tik pred osvojitvijo zlata, a na koncu so po izidu 41:40 za Španca presrečni s srebrom.