Pablo Carreno Busta je v treh nizih premagal Novaka Đokovića. Izkoristil je šele šesto zaključno žogo. Boljši je bil predvsem pri prvem servisu (7 asov), unovčil je tudi dve od petih priložnosti za brejk (Đoković niti ene od šestih). Foto: Reuters

Carreno Busta je prvi niz dobil s 6:4, v drugem nizu pa je odločila podaljšana igra. Španec je imel že zaključno žogo, toda "Nole" se je rešil in izenačil na 1:1. V tretjem nizu je 30-letni Carreno Busta povedel s 4:1. V deveti igri (pri vodstvu s 5:3) je zapravil nove štiri zaključne žoge (v zadnjem primeru je prvi igralec sveta zadel črto), nato pa se je le izšlo. Đoković, ki niti v polfinalu niti v boju za 3. mesto ni dobro serviral, je naredil 21. nevsiljeno napako (žogo je s forhendom poslal v mrežo), bronaste medalje se je tako razveselil Pablo Carreno Busta, igralec, ki je Đokovića na neki način ustavil tudi lani na grand slamu v New Yorku.

Sorodna novica Zverev končal Đokovićeve sanje o zlatem slamu: "Novak ne more imeti vsega."
Đoković je v Tokio prišel po zlato medaljo (s čimer bi ostal v igri za zlati slam), odhaja pa kot eden največjih poražencev iger ... Potem ko je v Pekingu osvojil bron med posamezniki, je zdaj že na tretjih igrah zapored ostal praznih rok. Foto: Reuters

Đoković se je odpovedal zadnji priložnosti
Za Đokovića, ki je bil danes večkrat frustriran in je razbijal loparje, je to tretji poraz v dveh dneh, saj je bil v petek neuspešen tako v polfinalu posameznikov kot v polfinalu mešanih dvojic. Postavlja se vprašanje, zakaj se je sploh odločil za nastop v Tokiu, kjer je do včeraj sicer vse potekalo po načrtih, še v dvoboju proti Aleksandru Zverevu je dobro kazalo (po dobljenem prvem nizu je imel v drugem brejk prednosti), nato pa so se vse sanje sesule v prah ... Tudi zadnja priložnost za medaljo v Tokiu je šla po zlu: v paru z Nino Stojanović je Đoković zaradi poškodb predal obračun za 3. mesto med mešanimi dvojicami, tako da sta Avstralca Ash Barty in John Peers brez naprezanja osvojila bron.

Vem, da so vsi pričakovali medaljo. Tudi jaz. A enostavno ni šlo niti včeraj niti danes. Raven moje igre je padla tako zaradi mentalne kot zaradi telesne izčrpanosti. Mešane dvojice sem odpovedal zaradi več poškodb.

Novak Đoković

Izčrpan tako telesno kot duševno
"Žal mi je, da svoji državi nisem priboril medalje, žal, da sem razočaral veliko navijačev v Srbiji, žal mi je Nine (Stojanović) ampak – moje telo je odpovedalo, igral sem s pomočjo zdravil. Vem, da so vsi pričakovali medaljo. Tudi jaz. A enostavno ni šlo niti včeraj niti danes. Raven moje igre je padla tako zaradi mentalne kot zaradi telesne izčrpanosti. Mešane dvojice sem odpovedal zaradi več poškodb. Vseeno mi ni žal, da sem prišel v Tokio. V življenju ni slučajev, vse se zgodi z razlogom. Imel sem že težke poraze v karieri, naredili so me še močnejšega, vem, da se bom tudi tokrat vrnil. Upam, da mi poškodba ne bo preprečila nastopa na Odprtem prvenstvu ZDA, zlato olimpijsko medaljo pa bom poskušal osvojiti v Parizu," je povedal Đoković.

Olimpijski studio – Jezni Đoković ostal brez medalje
Belinda Bencic je dosegla uspeh kariere. Do zdaj je osvojila štiri turnirje WTA. Na turnirjih za grand slam še ni zaigrala v finalu. Foto: AP

Benciceva po dveh urah in pol strla odpor Vondroušove
Ženski turnir je v posamični konkurenci dobila Švicarka Belinda Bencic, ki je s 7:5, 2:6 in 6:3 ugnala Čehinjo Marketo Vondroušovo. Ta pred tem na celotnem turnirju ni izgubila niti enega niza.

24-letna Benciceva je ponovila uspeh Marca Rosseta iz leta 1992, ki je osvojil prvo posamično zlato medaljo za Švico, nekaj, kar potem ni uspelo ne Rogerju Federerju ne Stanu Wawrinki ne Martini Hingis.

"Pretresena sem še. Ne morem verjeti, da sem zmagala. Res sem se borila, a tokrat sem mislila, da to ne bo dovolj. Tudi če bi izgubila, bi se počutila kot zmagovalka. Potila sem se, imela krče, zmanjkovalo mi je moči," je povedala Benciceva, ki je osvojila zadnje tri igre po hudem boju. V deveti igri se je vrnila po zaostanku s 15/40.

Belinda Bencic ima priložnost za dva olimpijska naslova. Foto: AP

Priložnost za Švicarko tudi v finalu dvojic
Benciceva je v Tokiu navdušila tudi v igri dvojic. Z Viktorijo Golubic sta se uvrstili v nedeljski finale, kjer se bosta srečali s prvima nosilkama Barboro Krejčikovo in Katerino Siniakovo.

Elina Svitolina je na tekmi za tretje mesto ugnala Kazahstanko Jeleno Ribakino. Nekdanja tretja igralka na svetu je prvo olimpijsko odličje za Ukrajino v tenisu osvojila v poltretji uri dolgem boju, v katerem je Ribakino premagala z 1:6, 7:6 (5) in 6:4.

Bencic: Tudi če bi izgubila, bi se počutila kot zmagovalka