Kanadski hokejisti se veselijo 27. naslova svetovnega prvaka. Na vrhu lestvice so se izenačili z Rusi, ki so pet naslovov osvojili po rusko, 22 pa pod sovjetsko zastavo. Foto: Reuters

Od bedakov do junakov. Zgodovinski uspeh kanadske reprezentance, ki je na uvodnih treh tekmah prvenstva doživela kar tri poraze. Marsikdo je tedaj Kanadčane že odpisal, a vstali so kot feniks iz pepela.

Igrali so vse bolje, najboljše pa prihranili za konec, ko so izid proti Fincem dvakrat izenačili, zmagoviti zadetek za 27. naslov svetovnega prvaka pa je v podaljšku dosegel Nick Paul. Kanadčani so tako maščevali poraz izpred dveh let, ko so bili Finci v finalu SP-ja v Bratislavi boljši s 3:1.

Mikael Ruohomaa je spretno ukanil kanadskega vratarja Darcyja Kuemperja za vodstvo Finske z 1:0. Foto: Reuters

Ruohomaa povedel Fince v vodstvo
Kanadski hokejisti so v prvi tretjini storili odločno preveč napak, igrali so zelo nedisciplinirano, zaradi pregrobega naleta je bil v 5. minuti s kaznijo 2 + 10 minut kaznovan Justin Danforth, kmalu zatem se je moral na kazenski klopi dve minuti zaradi visoke palice hladiti še Nick Paul. Finci so napadali v igri z igralcem več, zadetek pa v 10. minuti dosegli sekundo po tem, ko se je Paul vrnil na led. Oliwer Kaski je z desne strani podal pred vrata, Mikael Ruohomaa je plošček lepo sprejel, pretental vratarja Darcyja Kuemperja in s strelom iz zapestja zadel za 1:0. Fincem se je pozneje ponudil še en power play ob izključitvi Michaela Buntinga, a je ostalo pri njihovem minimalnem vodstvu.

Maxime Comtois je na uvodu druge tretjine s 26. kanadskim golom na letošnjem prvenstvu izenačil izid na 1:1. Foto: Reuters

Comtois izkoristil power play za 1:1
Če so bili v prvi tretjini Kanadčani nedisciplinirani, so to vlogo v drugem delu tekme prevzeli Finci. Že na uvodu druge tretjine sta bila izključena Arttu Ruotsalainen in Atte Ohtamaa, kar so Kanadčani izkoristili in izid tudi izenačili. Po strelu Connorja Browna z desne strani se je plošček od vratarja Jussija Olkinuore odbil na palico Maxima Comtoisa, ki ob drugi vratnici ni imel pretirano težkega dela: plošček je zbezal v mrežo za 1:1.

To je bil njegov četrti zadetek na prvenstvu, tretji v igri z igralcem več. Štiri minute pred koncem druge tretjine je zadišalo po preobratu, ko je iz bližine zadel Adam Henrique, a so sodniki po ogledu videoposnetka zadetek razveljavili zaradi prepovedanega položaja. Ogled videoposnetka je zahteval finski selektor Jukka Jalonen, ki je hitro opazil, da so bili Kanadčani prehitri v prehodu v obrambno tretjino tekmeca.

Veselje finskih hokejistov ob zadetku Petterija Lindbohma. Foto: Reuters

Lindbohm zadel na Kuemperjevo lovilko
V uvodnih minutah zadnje tretjine si je vratar Olkinuora privoščil veliko napako, za trenutek je izgubil plošček, ki ga iz neposredne bližine ni uspelo v mrežo potisniti Brandonu Pirriju. Veliko sreče za Finsko, ki je že v naslednjem napadu celo povedla! Petteri Lindbohm je z leve strani silovito sprožil iz zapestja in Kuemperja ukanil z diagonalnim strelom na lovilko. 2:1. To je bil sploh njegov prvi zadetek na prvenstvu. Hip zatem si je kanadski branilec Sean Walker prislužil kazen 2 + 10 minut zaradi grobega naleta na Hannesa Bjorninena ob ogradi. Finci so se razleteli po ledu, a so Kanadčani kljub vsemu power play preživeli.

Adam Henrique je sedem minut pred iztekom rednega dela srečanja izsilil podaljšek. Foto: Reuters

Henriquejev gol tokrat obveljal - 2:2
Ne le to, Kanadčani so kmalu zatem izid znova izenačili. Ruohomaa je spotaknil Paula in si prislužil dvominutno kazen, kar so 26-kratni svetovni prvaki hitro izkoristili. Po krasni akciji in Cotoisovi podaji z bekhendom med nogama je iz bližine zadel Henrique. Tokrat je gol obveljal. Do konca tretjine si nobena od ekip ni priigrala resnejše priložnosti, nobena ni želela preveč tvegati, raje sta počakali na podaljšek in igro tri na tri.

Trenutek odločitve. Foto: Reuters

Šolsko izvedena akcija za zmago
V podaljšku je kanadski napadalec Andrew Mangiapane ves čas drsal na robu izključitve, dvakrat je s prekrškom zaustavil nasprotnika, a se sodniška piščalka ni oglasila. Kmalu zatem so pobudo na ledu prevzeli Finci, ki so nekajkrat nevarno zapretili brez uspeha. Odločitev je padla v 67. minuti, ko sta Brown in Paul šolsko izvedla bliskovit protinapad. Z dvojno podajo sta izigrala finsko obrambo, Paul pa je z zadnjim strelom prvenstva plošček le še potisnil v prazno mrežo in slavje se je lahko začelo.

Ameriški hokejisti se s svetovnega prvenstva v Latviji vračajo z bronastim odličjem. Foto: Reuters

Američani so se znesli nad Nemci
Tekmo za 3. mesto so Američani gladko dobili, s kar 6:1 so odpravili Nemce, ki jim je verjetno po polfinalnem porazu proti Finski zmanjkalo tudi nekaj moči in predvsem motivacije. Ključna je bila druga tretjina, v kateri so ameriški hokejisti kar štirikrat zatresli mrežo tekmeca. Strelski festival je začel Conor Garland v 27. minuti, v 29. je bil uspešen Jack Drury, v 32. Jason Robertosn, piko na i tretjini za bronasto medaljo pa je postavil Trevor Moore. Mali finale je bil tako tako rekoč odločen že v 33. minuti, sledilo je še nekaj prerivanja in grobosti. Pri Američanih je Sascha Chmelevski tekmo predčasno končal s petminutno in disciplinsko kaznijo. V zadnji tretjini pa so Nemci dosegli vsaj častni zadetek, zanj je poskrbel Dominik Bittner, zadnji ameriški gol pa je zadel Ryan Donato. Obliž na rane po polfinalnem porazu proti večnemu tekmecu, Kanadi.

SP v hokeju, finale

Finska - KANADA
2:3 (1:0, 0:1, 1:1)
Ruohomaa 10., Lindbohm 46.; Comtois 25., Henrique 53., Paul 67.

Za tretje mesto:
ZDA - Nemčija
6:1 (1:0, 4:0, .1:1)
Wolanin 6., Garland 27., Drury 29., Robertson 32., Moore 33., Donato 50.; Bittner 50.

Mangiapane MVP prvenstva

V postavo prvenstva so se uvrstili sledeči hokejisti:
- vratar: Juho Olkinuora (Finska);
- branilca: Moritz Seider in Korbinian Holzer (oba Nemčija);
- napadalci: Andrew Manigapane (Kanada), Conor Garland (ZDA) in Liam Kirk (Velika Britanija).

MVP prvenstva: Andew Mangiapane (Kanada)