Savšek se v domovino vrača z novo medaljo. Foto: Nina Jelenc

Slovenski as Benjamin Savšek je v polfinalu še vozil z malo rezerve, saj je brez dotika dosegel šesti čas. V finalu pa je spet vozil kot po nevidnih tirnicah, saj je v primerjavi s svojo polfinalno vožnjo veslal več kot tri sekunde hitreje in osvojil zlato medaljo! Evropski prvak je bil že v letih 2015, 2019 in 2020.

Podelitev medalj najboljšim kanuistom

Odlični občutki, že četrtič sem prvak. Na težki progi mi je uspela odlična, čista vožnja, zdaj bom za nadaljevanje sezone še bolj motiviran.

Benjamin Savšek
Savšek je bil v kvalifikacijah peti, v polfinalu pa šesti, najboljše pa je pripravil za finale. Foto: Nina Jelenc

Savšek: Zahteven spodnji del
"Občutek je nor, to je moj četrti naslov evropskega prvaka. Proga je bila zelo zahtevna, zato sem še toliko bolj vesel, da mi je uspela čista vožnja. Ni bilo preprosto, trdo sem se moral boriti, sploh spodnji del proge je bil res zahteven. Zdaj sem še bolj motiviran," se je v cilju smejalo Savšku.

"Postavitev je bila zahtevna, zaradi tega tudi veliko število napak. Meni take tehnično zahtevne proge ustrezajo, sem se pa moral že v polfinalu močno potruditi, da sem se sploh uvrstil v finale. V njem večjih napak nisem storil, v spodnjem, težjem delu mi je že zmanjkovalo moči, vesel pa sem, da sem z zadnjimi atomi moči zdržal do konca brez napake. Sicer sem nato še trepetal, bil na trnih, a se je izšlo. Očitno dobro prenašam pritiske, upam, da bo tako tudi v prihodnje. Zdaj bom pozabil uspehe, tekme si sledijo druga za drugo, upam, da bom na vseh med najboljšimi," je svoje vtise strnil olimpijski prvak.

Izjemni finalni nastop Savška

Dobitniki medalj dopoldne v ozadju
Olimpijskemu asu se je še najbolj približal Nemec Sideris Tasiadis (+0,57), bron pa je osvojil Španec Miquel Trave (+1,73). Dobitniki medalj so bili v polfinalu med šestim in osmim mestom, v finalu pa so veslali brez napak in ugnali tiste, ki so blesteli v prvi vožnji dneva.

V polfinalu je nastopil tudi Luka Božič, ki se je dotaknil treh vrat in osvojil končno 18. mesto.

Evi Alini Hočevar je le malo zmanjkalo za drugi nedeljski nastop. Foto: Nina Jelenc

Zlato za Mallory Franklin
Dopoldne je med kanuistkami nastopila tudi Eva Alina Hočevar, ki je osvojila 11. mesto, finale je zgrešila za le 57 stotink. V boju za odličja je bila najprepričljivejša Britanka Mallory Franklin, ki je bila prva že v polfinalu in kvalifikacijah. Srebro je osvojila Francozinja Marjorie Delassus (+1,72), bron pa Čehinja Tereza Fišerova (+2,42).

Bron za Ajdo Novak
Zadnji dan je po zlatu Savška v slalomu kanuistov pozitivno presenetila še Ajda Novak, ki je v disciplini ekstremni slalom, novi olimpijski disciplini, osvojila bronasto kolajno.

Spretnejši in hitrejši na tekmi, ki je podobna smučarskemu krosu (najprej so na sporedu kvalifikacije, v katerih je tekmovalec na progi sam, nato pa izločilni boji na izpadanje), sta bili tokrat Čehinja Tereza Fišerova in Britanka Mallory Franklin.

"Nisem še čisto dojela, kaj mi je uspelo. Vse je šlo tako hitro. Sama sem samo poskušala čim več dati od sebe, se poskušala v vsakem trenutku glede na položaj čim bolje odločiti, na koncu se mi je izšlo. S trenerjem sva se pred skupinskimi startom malo posvetovala in to mi je pomagalo. Najbrž se bom s to disciplino še naprej ukvarjala, kolajna je dobra spodbuda," je bila na Slovaškem dobre volje Novak.

EP v slalomu na divjih vodah v Liptovskem Mikulašu se je končal s tekmami v ekstremnem slalomu, disciplini, ki bo na sporedu olimpijskih iger v Parizu 2024. V ženskem finalu je veslala Ajda Novak, ki se je v napetem boju odlično znašla in priveslala do bronaste kolajne. Foto: Nina Jelenc

V moški konkurenci je Tine Kancler izpadel v četrtfinalu. Zmagal je Švicar Jan Rohrer, drugo in tretje mesto pa sta osvojila Avstrijca Mario Leitner in Felix Oschmautz.