Gregorio Paltrinieri ni uspel postaviti novega svetovnega rekorda, je pa dosegel nov rekord prvenstva in se veselil zlate medalje. Foto: AP

Do zadnjih sto metrov je kazalo, da bo Paltrinieri postavil nov svetovni rekord, a mu ni uspelo. V kraljevski disciplini na 1500 m prosto s prve proge je slavil v času rekorda prvenstev 14:32,80. Do svetovnega sta mu zmanjkali slabi dve sekundi, četudi je 1400 m plaval precej hitreje od Kitajca Suna Janga, ki je pred 10 leti postavil najboljšo znamko 14:31,02.

"Pojma nimam, kaj se je sploh dogajalo. Načrt je bil zmagati. Videl sem, kako so me spodbujali rojaki na tribuni. Dal sem vse od sebe, več ni bilo mogoče. Uresničile so se mi sanje," je dejal 27-letnik iz Carpija.

Justin Ress (desno) je bil sprva diskvalicifiran zaradi nepravilnega prihoda v cilj, kasnejeso sodniki to odlocitev preklicali. Foto: AP

Ress najprej diskvalificiran, nato zlato le prejel
V Budimpešti so Američani izboljšali doslej rekordni zbir kolajn v plavalnem delu prvenstva, ta zdaj znaša 45 medalj.

Sprva je bila končna bera Američanov po diskvalifikaciji sicer najhitrejšega na 50 m hrbtno Justina Ressa za kolajno manjša. Ress je namreč na 50 m hrbtno prvi ustavil uro in bil dve stotinki hitrejši od rojaka Hunterja Armstronga, kasneje pa so ga sodniki diskvalificirali zaradi nepravilnega prihoda v cilj. Nato so diskvalifikacijo po ogledu posnetkov preklicali.

"Po eni strani sem hvaležen, da sem tukaj, da lahko te trenutke delim z Justinom, ampak po drugi strani težko najdem besede zaradi takšnega razpleta. Srečen sem, da sva skupaj dosegla, kar sva, seveda pa bi rad stal skupaj z njim na odru za zmagovalce, zmago si je namreč zaslužil. So pa vsaj ZDA ostale na vrhu," je sicer takoj po koncu preizkušnje dejal Armstrong, ki je nato dobro uro kasneje predal zlato kolajno svojemu dobremu prijatelju.

Švedinja Sarah Sjöström se je z zmago na 50 m prosto podpisala že pod 19. posamično kolajno na svetovnih prvenstvih. Foto: AP

Sarah Sjöström do 19. posamične medalje
Do 19. kolajne v posamičnih disciplinah pa je prišla Švedinja Sarah Sjöström. Za deseto zlato, v karieri ima tudi šest srebrnih in tri bronaste kolajne, je bila najhitrejša na 50 m prosto. Uro je ustavila pri 23,98 in se na večni lestvici po številu kolajn znova nekoliko odlepila sicer letos štirikratni dobitnici zlate kolajne, Američanki Katie Ledecky (16). V absolutnem merilu 28-letna Švedinja zaostaja le še za Michaelom Phelpsom (20).

15-letna Kanadčanka Summer McIntosh je slavila na 400 m mešano in osvojila svoje drugo zlato na tem SP-ju. Na prvenstvu se je okitila še s srebrom in bronom ter upravičila naziv čudežne deklice kanadskega plavanja.

Veselje italijanske štafete. Foto: AP

V obeh mešanih štafetah 4 x 100 m sta se do zlata dokopali italijanska in ameriška reprezentanca. Italija je prvič v zgodovini slavila v tej disciplini, za nameček tudi z evropskim rekordom 3:27,51, s čimer je za 28 stotink sekunde ugnala ZDA. Američanke pa so bile v ženski konkurenci boljše od Avstralk in Kanadčank za skupno 17. zlato kolajno ZDA v plavalnem delu sporeda SP-ju. Ob tem imajo še 11 srebrnih in 16 bronastih.

Na edini preostali končni odločitvi je Litovka Ruta Meilutite slavila z desetinko naskoka pred Italijanko Benedetto Pilato, dve desetinki sekunde je za bron zaostala Južnoafričanka Lara van Niekerk.

Fain dosegla najboljšo slovensko uvrstitev
Slovencev danes ni bilo v bazenu. Najboljšo uvrstitev je v tem tednu dosegla Katja Fain, ki je bila 13. na 200 m prosto. V polfinale so se uvrstili še Janja Šegel, ki je bila 14. tako na 100 kot na 200 m prosto, Peter John Stevens je bil 15. na 50 m prsno ter Fainova, ki je bila 15. na 400 m prosto.

Za las je polfinale na 50 m delfin zgrešila Neža Klančar s 17. mestom, na 50 m prosto je bila 19., medtem ko je bila Tara Vovk 23. na 50 m prsno. Cilj slovenskih plavalcev v tej sezoni je sicer evropsko prvenstvo, ki bo v Rimu med 11. in 21. avgustom.

Naslednje SP bo v japonski Fukuoki avgusta prihodnje leto.