Tina Trstenjak (desno, fotografija je arhivska), aktualna olimpijska prvakinja, se iz Lizbone vrača z zlatom. 30-letna Celjanka je po Kazanu 2016 in Varšavi 2017 tretjič osvojila evropski naslov. Trstenjak in Leški sta bili ob odsotnosti Francozinje Clarisse Agbegnenou prvi nosilki in sta upravičili vlogo favoritinj. Foto: EPA

30-letna Tina Trstenjak je v boju za zlato medaljo z vazarijem premagala Rusinjo Darjo Davidovo. V taktičnem finalu je obvladovala tekmico, vseeno pa je bil boj težek, saj sta si obe tekmovalki do polovice finala že prislužili po dve kazni, s čimer si napak nista smeli več dovoliti.

Judoistka Tina Trstenjak zlata v Lizboni

Odločilni met uspel minuto in 15 sekund pred koncem
Odločilni met je nato Tini Trstenjak, varovanki Marjana Fabjana iz Sankakuja, ki pa jo je ob blazini spremljala Petra Nareks, uspel minuto in 15 sekund pred koncem. Z izkušnjami svetovne in olimpijske prvakinje je Celjanka prednost obdržala do konca.

Olimpijska prvakinja Trstenjak je pred tem na poti do finala dvoboje proti Madžarki Brigitte Varga, Poljakinji Agati Ozdoba Bloch in v polfinalu še proti branilki brona z lanskega EP-ja, Nizozemki Sanne Vermeer, dobila predčasno.

S tretjim naslovom sem dosegla nov mejnik
"Že od prve borbe mi je šlo dobro. Običajno imam v uvodu težave, danes je bil že uvod dober in potem se je le še stopnjevalo. Tudi v finalu z Davidovo. Sva stari znanki. Morda me je danes malo presenetila njena moč, sicer pa sem se nanjo dobro pripravila. S tretjim naslovom prvakinje sem dosegla nov mejnik. Moram pa povedati, da tukaj z izidom nisem bila obremenjena. Potrebovala sem tekmo, rezultat pa je na koncu prišel sam od sebe,"
je dejala slovenska šampionka in med vrsticami povedala, da bodo njen glavni cilj letos olimpijske igre v Tokiu, kjer bo branila naslov iz Ria de Janeira.

Leški v boju za bron strla Poljakinjo Ozdobo Bloch
Tudi Andreja Leški, ki je vzpon forme letos potrdila z drugima mestoma na grand slamih v Tel Avivu in Taškentu, je prepričala vse do polfinala. Koprčanka, ki trenira pri Bežigradu, je imela veliko dela predvsem v uvodnem nastopu s Srbkinjo Ano Obradović, ki jo je premagala šele v podaljšku. V četrtfinalu je predčasno padla bronasta z evropskih iger 2019, Italijanka Maria Centracchio. V polfinalu pa je 24-letno Leški ustavila Davidova. Leški je nato v boju za bronasto odličje premagala Poljakinjo Ozdobo Bloch. Poljakinja je že v prvi minuti dobila dva opomina, slabo minuto pred koncem pa je slovenski reprezentantki uspel odločilni met, tako da se je veselila največjega uspeha v karieri.

Dolgo sem si želela prvo člansko medaljo
"Tudi zame bi bil slovenski finale fenomenalen, a žal sem v polfinalu naredila napako. Nato sem se morala še enkrat izkazati v borbi za tretje mesto, kjer sem bila hvala bogu uspešna. To prvo člansko kolajno sem si dolgo želela, posebej ker je bil to vrhunec sezone zame letos,"
je povedala Leški, ki bo na olimpijski nastop morala počakati vsaj do Pariza 2024, saj ima v kategoriji do 63 kg prednost Trstenjak.

24-letna Koprčanka Andreja Leški je dosegla uspeh kariere. Leški je postala 15. slovenska reprezentantka s posamično kolajno na SP-ju, Trstenjak pa je osvojila jubilejno 50. kolajno za slovenski judo na evropskih prvenstvih, kjer se je do zdaj nabralo 48 posamičnih in dve ekipni odličji. Foto: EPA

Anka Pogačnik sedma, hitro slovo Martina Hojaka in Alena Vučine
Blizu odličju je bila tudi Anka Pogačnik iz kranjskega Triglava. Ta je imela nekaj sreče z žrebom in bila po prostem uvodnem krogu boljša od Avstrijke Michaele Polleres, nosilke odličja z EP-ja 2018. V četrtfinalu je nato izgubila z aktualno evropsko podprvakinjo Nizozemko Sanne van Dijke. V repasažu pa jo je v končnici dvoboja po dobri predstavi z metom za vazari presenetila bronasta z lanskega EP-ja v Pragi, Rusinja Madina Tajmazova. Na koncu je Pogačnik osvojila sedmo mesto. V moški kategoriji sta Martin Hojak v kategoriji do 73 kg in Alen Vučina v kategoriji do 81 kg izgubila prvo borbo.

V nedeljo bodo nastopili še Patricija Brolih v kategoriji do 78 kg, Narsej Lacković v kategoriji do 90 kg in Vito Dragić ter Enej Marinič v odprti moški kategoriji. Že v petek je srebro v kategoriji do 57 kg osvojila Kaja Kajzer.