Luka Dončić in Dorian Finney Smith sta bila junaka v končnici. Foto: AP

22-letni Ljubljančan je v četrtek počival v Detroitu. Tokrat je bil znova motor igre Mavericksov, saj je manjkal Kristaps Porzingis. Po 21 tekmah mu je znova uspel trojni dvojček. Z 20 podajami je postavil rekord kariere. "Mislim, da sem precej bolj zadovoljen s tem, da sem izgubil le eno žogo. To se skoraj nikoli ne zgodi, tako da sem bolj navdušen nad tem," je na vprašanje o svojih statističnih mejnikih odvrnil Luka Dončić.

Washington je izgubil šele tretjič na zadnjih 15 tekmah. Russell Westbrook je bil najboljši strelec tekme v American Airlines Centru z 42 točkami, le ena podaja pa mu je zmanjkala do 32. trojnega dvojčka sezone in 178. v karieri. Še štirje mu manjkajo do rekorda Oscarja Robertsona. Bradley Beal, ki se s Stephenom Curryjem bori za najboljšega strelca rednega dela, je prispeval 29 točk, a zgrešil trojko za zmago v zadnjem napadu na tekmi.

Šele četrti s trojnim dvojčkom 30-10-20!

Ob rekordnem številu podaj je prišel Luka Dončić tudi do svojevrstnega trojnega dvojčka in nove primerjave z legendami Lige NBA. Doslej so namreč v zgodovini elitnega košarkarskega tekmovanja trojni dvojček z najmanj 30 točkami in 20 podajami (ter seveda vsaj 10 skoki) zabeležili le trije igralci: Oscar "Big O" Robertson, Earvin "Magic" Johnson in Russell Westbrook.

Dallas si je priigral 18 točk naskoka
Mavericksi so odlično začeli srečanje. Dončić je razigral soigralce, v uvodnih štirih minutah je zbral že štiri podaje. Maxi Kleber je zadel trojko z desne strani za vodstvo z 19:7. V uvodni četrtini je prispeval 13 točk in šest podaj, Dallas pa je povedel z 38:26.

Dončić najbolj navdušen nad eno izgubljeno žogo

Nicolo Melli in Dorian Finney-Smith sta zadela izza črte na začetku druge četrtine in prednost je narasla na 46:28. Westbrook in Beal sta nato vrnila Wizardse v igro. Z delnim izidom 16:5 je Washington ujel priključek ob odmoru (70:65).

Wizardsi do preobrata v tretji četrtini
Tri minute pred koncem tretje četrtine je Robin Lopez s košem in dodatnim prostim metom poskrbel celo za vodstvo gostov iz ameriške prestolnice (86:89). Dallas je v tretji četrtini dosegel le 19 točk in Washington je imel po 36 minutah osem točk naskoka (89:97).

Finney-Smith zadel ključno trojko devet sekund pred koncem
Dončić je z dvema košema odprl zadnjo četrtino. Moštvi sta se nato izmenjavali v vodstvu. V končnici je Dončić dvakrat izenačil, Beal pa je uspešno zaključeval vse napade Washingtona. Z dvema prostima metoma je poskrbel za minimalno prednost 26 sekund pred koncem (122:124).

Dončić in Westbrook sta poskrbela za spektakel v American Airlines Centru. Foto: Reuters

Rick Carlisle ni vzel minute odmora, zaupal je Dončiću, da bo sprejel pravo odločitev. V desnem kotu je našel Finney-Smitha, ki je zadel ključno trojko 9,3 sekunde pred koncem. Rui Hačimura je malce zamudil in ni ga uspel pokriti. Zadnji napad je imel Washington, Beal se presenetljivo ni odločil za prodor, ampak je poskusil s trojko. Ni bil natančen, Dončić je ujel žogo in jo vrgel visoko v zrak ob pisku sirene.

Dallas prehitel Lakerse
Lakersi so v petek po vrnitvi LeBrona Jamesa presenetljivo izgubili proti Sacramentu v Staples Centru. To je bil že 27. poraz aktualnih prvakov, toliko jih ima tudi Dallas, ki pa je dobil dve od treh medsebojnih srečanj.

Wizardsi so na desetem mestu Vzhoda. Z dobrimi predstavami v zadnjih dveh tednih bi se lahko prehiteli tudi Charlotte in Indiano in si morda celo priigrali prednost domačega parketa v dodatnih kvalifikacijah.

Carlisle: Luka je v končnici v vsaki akciji sprejel pravo odločitev
"Luka je v končnici v vsaki akciji sprejel pravo odločitev. Na koncu je še ujel odbito žogo po zgrešeni trojki Beala. To je bila pika na i," je bil zadovoljen trener Carlisle, ki pa se zaveda, da bo v nedeljo nova težka preizkušnja. Sacramento je v zadnjih dveh tednih dvakrat ugnal Maverickse.

Gladka zmaga Miamija v Clevelandu
Odpisani Cleveland je izgubil proti Miamiju s 107:124. Na začetku drugega polčasa si je Vročica priigrala odločilno prednost z delnim izidom 19:8. Cleveland je bil v izgubljenem položaju (68:86) in ni se uspel več nevarno približati do konca tekme.

Goran Dragić in soigralci se želijo izogniti sedmemu mestu, ki vodi v dodatne kvalifikacije. Foto: AP

Robinson najhitreje zadel 500 trojk
Kendrick Nunn je dosegel 22 točk, Duncan Robinson pa 20. Zadel je šest trojk iz devetih poskusov in postal košarkar, ki je najhitreje zadel 500 trojk. To mu je uspelo le na 152 tekmah rednega dela.

Goran Dragić je bil na parketu 29 minut. Dosegel je 9 točk (4/10 iz igre). Še vedno sta poškodovana Victor Oladipo in Tyler Herro.

Miami, ki bo v nedeljo gostoval v Charlottu, se z Bostonom in Atlanto bori za peto in šesto mesto, ki neposredno vodita v končnico.

Indiana blizu najvišje zmage v zgodovini lige
Oklahoma je izgubila proti Indiani kar s 95:152. Pacersi do dosegli največ točk v zgodovini kluba, Ligi NBA pa so se pridružili leta 1976.

Štiri minute pred koncem je na semaforju pisalo 82:149. Indiana je imela veliko priložnost, da doseže najvišjo zmago v zgodovini Lige NBA. Cleveland je leta 1991 ugnal Miami s 148:80. Rezervisti Pacersov niso bili zbrani v zadnjih minutah in Oklahoma je končala tekmo z delnim izidom 13:3.

Domantas Sabonis je bil neustavljiv v Chesapeake Energy Areni. Foto: AP

Trojni dvojček Sabonisa v prvem polčasu
Domantas Sabonis je že dve minuti pred odmorom dosegel trojni dvojček. V prvem polčasu je zbral 22 točk, 11 skokov in 11 podaj. V drugem delu seveda ni več veliko igral. Na koncu je prispeval 26 točk, 19 skokov in 14 podaj.

"To je prava sramota. Ne bom iskal izgovorov. Pravi polom za našo franšizo," je bil oster trener Oklahome Mark Daigneault.

Denver prehitel Clipperse na tretjem mestu
LA Clippersi so morali v Staples Centru priznati premoč Denverju s 104:110. Nuggetsi so se zavihteli na tretje mesto Zahoda.

Nikola Jokić je zbral 30 točk in 14 skokov, Michael Porter pa je dodal 25 točk. Denver je nanizal pet zmag in je izgubil le eno izmed desetih tekem od poškodbe Jamala Murrayja, ki si je 12 aprila strgal križne vezi v kolenu. Murray je na rehabilitaciji v Los Angelesu in seveda si je ogledal tekmo.

Kawhi Leonard še ni ujel ritma, potem ko je počival na devetih izmed zadnjih desetih tekem zaradi poškodbe desnega stopala. Tokrat je prispeval 16 točk. Paul George jih je dodal 20, a njegov met iz igre je bil slab (5/21).

Tekme 1. maja:
CLEVELAND – MIAMI
107:124 (36:29, 24:38, 26:32, 21:25)
Love (7/10 za tri) in Sexton po 25, Wade 18 (6/10 za tri), Osman 15 in 11 podaj, Okoro 11, Allen 6 in 14 skokov, Dotson 5, Thomas 2; Nunn 22 (4/6 za tri), Robinson 20 (6/9 za tri), Ariza 18, Strus 17, Butler 15, Adebayo 13 in 10 skokov, Dragić 9 (4/10 iz igre, 1/3 za tri), 7 podaj in 5 skokov v 29 minutah, Iguodala 8, Dedmon 2.

DALLAS – WASHINGTON
125:124 (38:26, 32:39, 19:32, 36:27)
Dončić 31 (12/23 iz igre, 1/6 za tri, prosti meti 6/11), 20 podaj in 12 skokov v 39 minutah, Finney Smith 22 (6/9 za tri), Kleber 17 (5/9 za tri), Hardaway 16, Powell 11, Richardson 8, Burke 7, Cauley Stein 6, Brunson 4, Melli 3, Porzingis ni igral; Westbrook 42 (17/30 iz igre, 3/6 za tri), 10 skokov in 9 podaj, Beal 29 (9/20 iz igre), Hačimura 18, Gafford 9, Neto 8, Smith 6, Bertans in R. Lopez po 5, Hutchinson 2.

CHARLOTTE – DETROIT 107:94
Rozier 29 (8/15 za tri), Bridges 27, Washington 16; F. Jackson 25 (6/11 za tri), Bey 22, Cook 12.

HOUSTON – GOLDEN STATE 87:113
Porter in Martin po 16, Tate 14; Curry 30 (7/17 za tri), Wiggins 20, Mulder (5/7 za tri) in Poole po 17.

ATLANTA – CHICAGO 108:97
Tr. Young 33 (9/14 iz igre), Capela 20 in 11 skokov, Bogdanović 15; Th. Young 20 (10/12 iz igre), Williams 19.

ORLANDO – MEMPHIS 112:111
Anthony 26 (4/6 za tri), Wagner 24 (4/6 za tri), Bacon 23; Brooks 23, Morant 22, Anderson 21 (3/5 za tri).

MINNESOTA – NEW ORLEANS * 136:140
Edwards 29 (9/21 iz igre), Towns 28 in 14 skokov, Reid in Russell po 17; Williamson 37 (14/17 iz igre), 9 skokov in 8 podaj, Ball 33 (8/17 za tri) in 11 skokov, Bledsoe 16, Ingram 14.