Rok Ovniček se je razigral v drugi polovici drugega polčasa. Foto: EPA
Sorodna novica "Super, to je to. Gremo v polfinale po finale!"

Slovenski rokometaši so si že v torek po peti zmagi na letošnjem turnirju nad Portugalci izbojevali nastop v aprilskih kvalifikacijah za olimpijske igre v Tokiu. Tokrat so si polfinale zagotovili že pred obračunom z Norveško, saj je Portugalska ugnala Madžarsko in ji razblinila še zadnje upanje po morebitni uvrstitvi med najboljše štiri reprezentance stare celine.

Iz skupine I na Dunaju so se v polfinale prebili Španci in Hrvati, tretje mesto pa so zasedli Nemci. Španci in Hrvati so se na zadnji tekmi razšli z neodločenim izidom 22:22, kar pomeni, da so prvo mesto zadržali Španci.

Kevin Maageroe Gulliksen je bil najboljši strelec na tekmi, dosegel je sedem zadetkov. Foto: EPA

Počitek za nosilce igre
Glede na to, da sta bila oba nasprotnika v Malmöju že pred medsebojnim obračunom uvrščena v polfinale, tekma ni imela pravega naboja. Vseeno je odločala o tem, kakšna bosta polfinalna para v Stockholmu. Oba selektorja sta odpočila nosilce igre svoje ekipe, priložnost sta dobili "B-ekipi". Norvežani so hitro prevzeli vajeti igre v svoje roke, izkoriščali so počasno vračanje slovenskih fantov v obrambo in z bliskovitimi akcijami hitro zaključevali protinapade. V prvem polčasu so vodili največ za štiri zadetke, njihova prednost je tik pred odmorom skopnela na +1, Darko Cingesar je imel ob sireni celo priložnost za izenačenje na 14:14, a je zgrešil.

Slovenci "grizli" do konca
V nadaljevanju Norvežanom, ki so na tem prvenstvu odpihnili kar nekaj reprezentanc, nikakor ni uspelo dokončno streti nasprotnika. Ta je vselej ostajal blizu, v končnici srečanja pa se je razigral in začel polniti norveško mrežo. Izjemno je igral Rok Ovniček. Tom Kåre Nikolaisen Svegård je zadel za najvišje vodstvo na tekmi (+6; 28:22), nato pa je sledil delni izid, prek katerega so Slovenci zaostanek stopili na dva gola (29:27). V samem zaključku so se z izjemnim zavrtinčenim strelom Maria Šošteriča iz protinapada približali celo na -1 (30:29), a so se Norvežani še pravočasno pobrali in ohranili niz neporaženosti.

Portugalska v kvalifikacije za OI
Madžarom je na prvenstvu pošla sapa. Potem ko so presenetljivo izgubili proti že odpisanim Švedom (18:24), so tokrat klonili še pred Portugalci (34:26). Izid na omenjenem obračunu v Malmöju je bil nazadnje izenačen v drugi polovici prvega polčasa (11:11), nato pa so Portugalci povedli in vodstva niso izpustili več iz rok. Tekma se je prelomila v drugem polčasu, ko so Madžarom z delnim izidom 4:0 pobegnili na +6 (26:20) oziroma na prednost, ki je nasprotniku ni uspelo več stopiti. Z zmago so si Portugalci zagotovili kvalifikacije za olimpijske igre, obenem so polfinale zagotovili še Slovencem. Prvo ime srečanja je bil Belone Moreira, dosegel je sedem zadetkov.

Sorodna novica 10 rokometnih strelov, koliko golov zadenete?