ŠVEDSKA - FRANCIJA
Ob 20.30:
DANSKA - ŠPANIJA

Finale bo v nedeljo ob 17.30.

Z naskokom najboljša tekma prvenstva je postregla z ogromno razburljivih trenutkov in drame ter zelo izenačenim bojem, ki se je končal s tesno zmago Danske. Skandinavci najbrž niso pričakovali tako dostojnega odpora gostiteljev, ki so bili zelo blizu uvrstitve v polfinale, a so dvakrat storili neumnost: ob koncu rednega dela so napad za zmago podarili Dancem in ob koncu drugega podaljška, ko so po neumnosti podarili sedemmetrovko tekmecu, s katere je izenačil Magnus Landin.

Danski motor je v uvodnih minutah četrtfinalnega obračuna z gostitelji potreboval kar nekaj časa, da se je ogrel. Skandinavci več kot šest minut niso dosegli zadetka, zaradi česar so Egipčani povedli z 0:3.

Ko je Mikkel Hansen dosegel prvi danski zadetek po šestih minutah in pol, je moral tudi domači vratar Mohamed El-Tayar počasi začeti pobirati žoge iz svoje mreže. Potem ko so nekajkrat izenačili izid, so Danci prvič v vodstvo smuknili v 18. minuti, ko je z lobom lepo zadel Mathias Gidsel (9:8).

Nazadnje je bil izid izenačen pri 11, potem pa so Danci znova povedli in vodstva do odmora niso izpustili več iz rok. Magnus Saugstrup je zadel za najvišjo prednost (15:12), izid ob polčasu je po Hansenovi podaji s krila prefinjeno postavil Lasse Svan (16:13).

Vratar Niklas Landin je bil eden izmed danskih junakov v četrtfinalnem obračunu z Egiptom. V drugem polčasu se je razigral, brez njega bi Dancem trdla predla. Foto: EPA

Vztrajanje pri igri brez vratarja
Tudi drugi polčas se je začel podobno kot prvi: Danci so delali napake, Egipčani so jih pridno izkoriščali in kmalu izenačili izid na 17:17. Sledil je mrtvi tek obeh ekip, po 20 minutah igre pa so Danci prestavili v višjo prestavo in z delnim izidom 3:0 povedli s +2 (25:23). Vratar Niklas Landin Jacobsen, ki si kruh služi v Kielu, je zbral nekaj pomembnih obramb, v napadu pa so njegovi soigralci hitro našli odgovor na consko obrambo gostiteljev. Podobno kot Slovenci so igrali brez vratarja, le da v napadu niso storili toliko napak.

Mikkel Hansen je bil z 10 goli najboljši strelec Danske, a kmalu bi postal tudi tragični junak. Zaradi neumnosti, ki mu je prinesla rdeči karton, je Egipčane vrnil med žive. Na njegovo veliko olajšanje so soigralci zdržali in se tudi s kančkom sreče uvrstili v polfinale. Foto: EPA

Danci niso izkoristili darila Mamduha
Domači selektor Roberto García Parrondo je zahteval minuto odmora, po kateri je njegovim varovancem uspelo izid znova izenačiti (25:25). Izenačen boj se je nadaljeval do samega zaključka, ob izidu 28:28 slabe pol minute do konca srečanja so imeli Egipčani napad za zmago, a je bil Mohamed Mamduh Šebib že takoj izključen zaradi napačne menjave. Sodnika sta žogo dodelila Dancem, ki pa jim do sirene ni uspelo doseči zmagovitega zadetka.

Sanad izsilil drugi podaljšek po Hansenovi neumnosti
Tekma se je prevesila v podaljške, v katerih so imeli Danci 'zaključno žogico' za zmago, ko je ob vodstvu s 34:33 ob izteku Mikkel Hansen storil neumnost: po sodnikovem žvižgu, ki je oznanil izgubljeno dansko posest, je zalučal žogo v zrak, zaradi česar si je prislužil rdeči karton, Egiptu pa podaril sedemmetrovko, prek katere je Mohamed Sanad izsilil drugi podaljšek (34:34).

Ali Zein je v peti seriji sedemmetrovk zapravil svoj strel, kar se je na koncu izkazalo za odločilno. Foto: EPA

... Landin sedemmetrovke po neumnosti El-Masrija
V tem sta se razigrala oba vratarja, še posebej Karim Handavi, ki je Dance, čeprav so igrali brez igralca, torej z igralcem več v polju, s svojimi obrambami spravljal v obup. Yehia El-Deraa je zadel za vodstvo Egipta s 35:34, nato pa so se v obe ekipi prikradle napake. Danci so imeli zadnji napad v podaljšku za izenačenje, po sodnikovem žvižgu je Ibrahim El-Masri podrl Gidsla, s tem oviral izvedbo devetmetrovke, si prislužil rdeči karton in Dancem podaril kazenski strel. Breme je nase prevzel Magnus Landin, ki je zadel za 35:35 in izsilil sedemmetrovke.

Svan poslal Dance v polfinale
O potniku v polfinale je odločala peta serija strelov s sedmih metrov, potem ko sta svoja poskusa v prejšnjih serijah zapravila Ahmed El-Ahmar in Nikolaj Øris Nielsen. Tedaj je pred vratarja Landina stopil Ali Zein in zgrešil. Hip zatem je žogo mimo El-Tajarja v mrežo pospravil Svan in slavje Dancev ob uvrstitvi med najboljše štiri ekipe na svetu se je lahko začelo.

Hugo Descat je bil s petimi zadetki drugi najboljši strelec Francije na obračunu z Madžari. Foto: EPA
Bence Banhidi je izsilil podaljšek, v katerem pa so bili Francozi preprosto pretrd oreh. Foto: EPA

Madžarska klonila v podaljšku
Francozi so bili v prvem delu prvega polčasa popolnoma razglašeni, Madžari so povedli s kar 1:7, a so nato popustili in Francozom dovolili skorajšno vrnitev (8;9). Vseeno jim preobrata v prvem delu ni uspelo uprizoriti, Mate Lekai je ob sireni zadel za vodstvo s +2 (12:14). V nadaljevanju so Francozi zaigrali precej bolje, v 40. minuti so tudi prvič povedli, ko je s krila zadel Valentin Porte (20:19). Od tedaj so bili večino časa v vodstvu, še nekaj minut pred koncem srečanja so vodili za tri zadetke (30:27), a nato Madžarom dovolili delni izid 3:0 in izenačenje. Za podaljšano igro je zadel krožni napadalec Bence Banhidi (30:30).
V podaljšku so se v madžarsko igro prikradle napake na obeh straneh igrišča, kar so Francozi izkoristili in tekmecu ušli na neulovljivo razliko za 13. preboj v polfinale v zgodovini.