Slovenci med petjem slovenske himne Zdravljice na začetku tekme. Foto: EPA

Slovenija je začela s postavo Urban Lesjak, Dean Bombač, Miha Zarabec, Jure Dolenec, Blaž Blagotinšek, Blaž Janc in Darko Cingesar. Švedska je povedla z 1:0, potem ko je s krila zadel Hampus Wanne.

Slovenci z borbeno predstavo do točke tik pred piskom sirene
Miha Zarabec je bil najzaslužnejši, da je Slovenija po petih golih zaostanka v prvem polčasu (6:11) ujela priključek. Zarabec je dosegel pet golov. Foto: EPA

Švedska povedla s 4:1
Blagotinšek je izenačil na 1:1. Slovenija je nato zapravila tri zaporedne napade na podoben način (neuspela podaja na Blagotinška), kar so Švedi v protinapadih kaznovali in ušli na 4:1.

Mučenje Slovencev v napadu, Darj povišal na 11:6
Švedi so v 10. minuti povedli s 6:3 (Valter Chrintz), Slovence pa je v igri s tremi goli zapored držal Jure Dolenec (7:5). Skrbela je že druga izključitev Cingesarja. V 15. minuti je Wanne s sedmih metrov povišal na 9:5. Slovenija se je v napadu precej mučila ob agresivni in gibljivi švedski obrambi 6-0, v vratih je bil razpoložen Andreas Palicka. Po prečki Mačkovška je Max Darj v 18. minuti povišal na 11:6, tako da je moral Vranješ vzeti minuto odmora.

Linus Persson prodira mimo Boruta Mačkovška. Foto: EPA

Zarabec in Gajić obdržala Slovenijo v igri
Po njej sta Zarabec in Dragan Gajić z zaporednima goloma omilila zaostanek. Zarabec je s še enim prodorom znižal na 9:12, malo pozneje pa Gajić zadel za 10:12. Slovenija se je dvigala. Z golom Mačkovška in izsiljeno sedemmetrovko, ki jo je izkoristil Gajić, so se Slovenci približali na 12:13, malo pozneje pa je Mačkovšek znižal še na 13:14. Zarabec je sekundo pred koncem postavil izid polčasa (14:15), potem ko je bil na pravem mestu po obrambi Palicke.

Blagotinšek Slovenijo popeljal v vodstvo
Slovenija je zapravila prvi napad v drugem delu, na nasprotni strani pa je Chrintz zabil za 16:14. Razpoloženi Zarabec je s strelom pod prečko Slovenijo približal na -1 (15:16), Mačkovšek pa malo pozneje izenačil na 17:17. V slovenskih vratih se je z dvema obrambama izkazal Ferlin, ki je zamenjal Lesjaka. V 36. minuti je Blagotinšek poskrbel za prvo vodstvo (18:17) Slovenije na tekmi.

Blaž Blagotinšek v napadalni akciji. Foto: EPA

Gibljiva švedska obramba 6-0 povzročila Slovencem precej težav
Sledile so slabše minute, tako da je Švedska v 40. minuti z zaporednima goloma Wanneja povedla z 20:18. Slovenci so imeli po dobrem začetku precej težav z gibljivo švedsko obrambo 6-0. Malo pozneje je Chrintz (41.) v protinapadu zabil za 21:18, tako da je Vranješ moral vzeti minuto odmora. Po njej je Gajić s sedemmetrovke s svojim petim golom znižal na 19:21. Zarabec je Slovenijo približal na -1 (23:24) v 48. minuti in obetala se je dramatična končnica.

Dragan Gajić je bil s šestimi goli, od tega štirimi s sedemmetrovk, najboljši slovenski strelec. Foto: EPA

Osmoljenec Henigman zapravil dva "zicerja", Gajić izenačil na 26:26
Pri 23:25 (50.) je Slovenija prišla do prednosti dveh igralcev več na igrišču (zaporedni izključitvi Švedov), a je Nik Henigman, ki je igral na levem krilu, zapravil "zicer" oziroma mu je Palicka ubranil. Slovenci so imeli v 55. minuti ob igralcu več znova priložnost za izenačenje (25:26), a je Henigman s krila stresel le prečko. Po minuti odmora pa je na slovensko srečo Gajić s krila (s svojim šestim golom) izenačil na 26:26. Do konca so bile štiri minute.

Bombač podal, Gaber zadel za točko
V 58. minuti je Ferlin ubranil švedski napad, na drugi strani pa je Janc zadel v prazna vrata za vodstvo s 27:26. Švedski odgovor je sledil hitro. Sledila sta dva zapravljena napada na slovenski in eden na švedski strani. Švedi so po minuti odmora 40 sekund pred koncem začeli napad, ki ga je z vtekanjem na črto zaključil Wanne (28:27). Slovenci so imeli po minuti odmora še 15 sekund za zadnji napad. Bombač je mojstrsko podal na črto Mateju Gabru, ki je dve sekundi pred koncem z golom pod prečko zabil za veliko točko.

Zadnjih pet minut tekme Slovenija – Švedska

Zmagi Egipta in Rusije
Slovenija mora za uvrstitev v četrtfinale v nedeljo premagati gostitelja Egipt, ki je v petek gladko odpravil Belorusijo (35:26). Na prvi tekmi dneva pa je Rusija z 32:20 ugnala Severno Makedonijo. Tudi Rusi tako še ostajajo v igri za četrtfinale.

Kastelic že odpotoval domov
Slovenija v preostanku prvenstva ne bo mogla računati na vratarja Urha Kastelica, ki je zaradi virusa po prebolelem covidu-19 že odpotoval domov. Kot je sporočil RZS, je Kastelic pred odhodom v Egipt uspešno prebolel bolezen in ni kazal nobenih simptomov. A je testiranje ob prihodu na prizorišče pri vratarju zaradi stare okužbe vrnilo pozitiven rezultat. Vodstvo reprezentance je zato v to uprlo vse moči in Kastelicu z letalom pozno sinoči omogočilo vrnitev v domovino.