Zlati poljub! Foto: Reuters

Končni izid je bil 6:7, 2:6, 6:3, 6:2 in 6:4. Novaku Đokoviću se je še kako pokazala utrujenost po petkovi poslastici, ko je v polfinalu več kot štiri ure trl gospodarja Pariza Rafaela Nadala. Vseeno je kljub zaostanku našel neverjetno trdnost in mirnost, izjemno serviral, saj v zadnjih treh nizih Stefanosu Cicipasu ni ponudil niti ene priložnosti za odvzem servisa. Bil je izčrpan, ni se veselil pomembnih brejkov, ki so mu uspevali v zadnjem delu obračuna, na koncu pa se je veselil sladke zmage.

Đoković se je zmage veselil po dobrih štirih urah dvoboja. Foto: Reuters

Vsak turnir osvojil vsaj po dvakrat
"Vzdušje je bilo naelektreno, bilo je noro, rad bi zahvalil gledalcem, ki so naredili ta dvoboj še boljši. Seveda pa se moram zahvaliti tudi vsem v svoji ekipi. Bilo je naporno, v zadnjih dveh dneh sem igral kar devet ur proti izjemnima tekmecema. Toda verjel sem v svoje sposobnosti, vedel sem, da lahko zmagam, sanje so se mi uresničile," je takoj po zmagi povedal 34-letnik. Đoković je s tem postal edini človek v odprti dobi tenisa, ki je osvojil vsakega od grand slamov vsaj dvakrat.

Le še korak do večnih tekmecev
To je njegova druga zmaga na peščenem grand slamu, skupaj ima torej že 19 najbolj čislanih lovorik v teniškem svetu, kar pomeni, da ga do Rogerja Federerja in Rafaela Nadala loči le še en naslov. Prvo priložnost, da ujame večna tekmeca, bo imel že kmalu, saj se čez dva tedna začenja Wimbledon.

Film finala

Uvodni niz je bil res izenačen, Cicipas je osvojil točko več (43:42). Foto: Reuters

Prvi niz: Đoković − Cicipas 6:7
(ura in 12 minut)
Dvoboj se je začel zelo izenačeno, Đoković si je že v prvi igri priigral dve priložnosti za brejk, Grk pa se je na koncu rešil s kar tremi zaporednimi asi in igro osvojil po skoraj osmih minutah. Oba sta bila nato zelo suverena pri svojem začetnem udarcu, Cicipas je nizal ase, Đoković pa je bil izjemno natančen s prvim servisom, tako pri prvih svojih treh igrah tekmecu ni dovolil niti ene točke. Srb je v sedmi igri pri skrajšani žogi zadrsal in padel po tleh. Kot da bi ga padec malo vrgel iz tira, je Cicipas začel osvajati točke na njegov servis, v deseti igri pa je imel prvo priložnost za brejk v tem delu igre, ki je pomenila tudi priložnost za osvojitev niza. V najdaljši točki prvega niza se je Srb rešil in nato izenačil na 5:5. Povsem ob koncu niza smo videli prva brejka, najprej je ta uspel Đokoviću, ki je nato serviral za niz. A popolnoma je zatajil njegov prvi servis, Cicipasu je uspel rebreak, tako je uvodni niz popeljal v podaljšano igro. Ta se je začela s štirimi zaporednimi točkami Grka, Đoković se je vrnil, pri 6:5 imel priložnost za niz, a ni osvojil niti točke več.

Cicipas je v drugem nizu na svoj prvi servis izgubil samo dve točki. Foto: Reuters

Drugi niz: Đoković − Cicipas 2:6
(35 minut)
Cicipas je začel na krilih uvodnega niza, saj je na Đokovićev začetni servis takoj osvojil tri točke in še drugič zapored proti Beograjčanu osvojil brejk. Grk se je v drugi igri še mučil, da je potrdil brejk, v nadaljevanju pa je igral na visoki ravni. Prvi servis mu je stekel kot po maslu in po vodstvu z 2:1 v nobeni igri na svoj servis ni izgubil več kot ene točke. Srb je bil videti ob koncu precej izgubljen, saj je v sedmi igri še enkrat izgubil začetni udarec, s tem pa tudi niz.

Đokoviću je v tretjem nizu spet stekel servis, na 2. servis je, denimo, dobil 73 % točk, Cicipas pa le 38. Foto: Reuters

Tretji niz: Đoković − Cicipas 6:3
(48 minut)
Ta del igre je s servisom odprl Đoković, po treh suverenih igrah serviserjev se je za maratonsko igro izkazala četrta, saj je trajala več kot 11 minut. Izid je bil kar šestkrat izenačen na 40:40, Nole pa je unovčil peto priložnost za brejk, s katero je povedel s 3:1. To je bil sploh edini brejk v tem nizu, Cicipas si v tem delu ni priigral niti ene priložnosti, naredil je 11 neizsiljenih napak, Đoković pa le štiri.

Đoković je v četrtem nizu zadel 14 winnerjev, njegov tekmec pa sedem. Foto: Reuters

Četrti niz: Đoković − Cicipas 6:2
(34 minut)
Kot da bi razplet tretjega niza dal Đokoviću novo energijo, takoj v uvodni igri je Cicipasu odvzel servis. Prvi nosilec je suvereno dobil prvo svojo igro, nato pa je pod streho spravil še en maratonski brejk, Cicipasa je zlomil po osmih minutah in z dvojnim brejkom povedel s 3:0. Preostanek niza je bila le formalnost, saj je Đoković v nadaljnjih igrah na svoj servis dobil 12 točk, njegov tekmec pa le dve, kar je pomenilo, da bo finale odločen šele po petih nizih.

Pokal mušketirjev v roke Novaku Đokoviću

Peti niz: Đoković − Cicipas 6:4
(55 minut)
Kazalo je, da je finale odšel popolnoma v Đokovićevo smer, saj si je takoj v prvi igri priigral priložnost za brejk, a se je Cicipas le rešil in povedel z 1:0. Nole je hitro izenačil na 1:1, v naslednji igri pa se dolgolasi igralec ni več rešil, Srb je z brejkom povedel z 2:1. Utrujenost petkovega polfinala očitno dela svoje, saj se tega niti malo ni veselil. Izkazalo se je, da je bil to odločilni trenutek finala, saj v tem delu nobenemu igralcu ni več uspel brejk. Srb je v deseti igri izkoristil drugo priložnost za zmago.

Roland Garros: Zadnja točka finala Đoković - Cicipas