Krik veselja po koncu tekme v Adelbodnu. Johannes Strolz je z 29 leti postal najstarejši avstrijski smučar s krstno slalomsko zmago v svetovnem pokalu. Foto: EPA

36. Ž. KRANJEC         SLO          13

Ko je Johannes Strolz, sin Huberta Strolza, ki je v Calgaryju leta 1988 osvojil olimpijsko zlato in srebro, prispel v švicarsko mondeno smučarsko središče, je upal na dobro uvrstitev. Morda preboj v finale, kjer bi osvojil kakšno točko za svetovni pokal. A niti v najlepših sanjah si ni mogel predstavljati nedeljskega slalomskega razpleta.

S štartno številko 38 se je pognal v dolino in ciljno črto prečkal z zgolj 17 stotinkami zaostanka za tedaj najhitrejšim avstrijskim dvojcem Fabio Gstrein-Manuel Feller. Zasedel je 7. mesto in si prismučal odlično izhodišče za finale, v katerem je zgornji del odpeljal izjemno, izkoristil je nekoliko boljše razmere na progi in prevzel vodstvo.

Zasedel je sedež vodilnega v ciljnem izteku in začel čakanje na nastope preostalih finalistov. Ti so ob vse močnejšem sneženju in slabši vidljivosti kot po tekočem traku zaostajali. Kmalu je postalo jasno, da bo 29-letnik prvič v karieri osvojil stopničke.

Premagala so ga čustva, s solzami sreče je pospremil še zadnja nastopa rojakov. Feller se mu je na koncu še najbolj približal, ob prečkanju ciljne črte je zaostal za 17 stotink sekunde, o zmagovalcu je na koncu odločal Gstrein, ki pa je odstopil na prelomnici. Tretje mesto je osvojil Nemec Linus Strasser.

Za piko na i je Strolz krstno zmago v svetovnem pokalu dosegel pred nabito polnimi tribunami, kjer so ljubitelji alpskega smučanja pripravili zares izjemno vzdušje, ki ga smučarska karavana v času epidemije koronavirusne bolezni še kako pogreša.

To je bil sicer šele tretji slalom sezone. Strolz se je z zmago tako povzpel celo na tretje mesto, ki si ga deli s Francozom Clementom Noelom. Še vedno vodita Norvežan Sebastian Foss-Solevaag in Šved Kristoffer Jakobsen, oba sta osvojila po 140 točk.

Brez slovenskega finalista
Slovenski tabor je ostal brez predstavnika v finalu. Štefan Hadalin je odstopil že po nekaj sekundah prve vožnje, medtem ko je Žan Kranjec sicer odsmučal do cilja, a na koncu zaostal za dve sekundi in 79 stotink, kar je bilo dovolj zgolj za 46. mesto (v finale je vodil zaostanek +1,32). Letos je zgolj Kranjcu uspelo osvojiti slalomske točke, v Val d'Iseru je bil 18., s čimer je osvojil 13 točk. V slalomskem seštevku je zdrsnil za devet mest in je zdaj 36.

V skupnem seštevku še vedno vodi Švicar Marco Odermatt pred Norvežanom Aleksandrom Aamodtom Kildejem in Avstrijcem Matthiasom Mayerjem. Najboljši Slovenec je na 19. mestu Kranjec.