Formula ena je pred več kot desetimi leti že obiskala dirkališče v Portimau, in sicer zaradi testiranj. Lani je na tem dirkališču prvič uradno potekal dirkaški konec tedna v kraljici motošporta. Tudi tokrat bodo morali dirkači v nedeljo odpeljati 66 krogov oziroma 307,098 km. Foto: EPA
Oblika proge v Portimau dirkačem (in gledalcem) ponuja pravo bistvo dirkanja. Vsebuje kopico počasnih in ostrih zavojev ter ravno pravšnjo mero ravnin. To še ni vse, proga ima številne vzpone in spuste, ki bodo dodatno preizkusili sposobnosti dirkačev. Dolga je 4,653 km, ima dolgo štartno-ciljno ravnino (969 m) in 16 zavojev, od katerih je devet desnih ter sedem levih. Foto: Uradna spletna stran dirkališča

Vse oči bodo uperjene v Lewisa Hamiltona in Maxa Verstappna. Dirkača sta letos največja tekmeca in pričakuje se, da se bosta tudi tokrat spustila v boj za zmago. Prvi boj sezone je v Bahrajnu za las dobil Britanec, drugega v Imoli precej bolj suvereno Nizozemec.

Tudi vodja moštva Mercedes Toto Wolff je priznal, da ima Red Bull v kvalifikacijah hitrejši dirkalnik, prepričan je, da bi Verstappen v Imoli dosegel 'pole', če ne bi storil manjše napake v šikani Tamburello.

Kvalifikacije so v Portimau izrednega pomena. Resda je formula ena to dirkališče uradno obiskala zgolj lani, a sodeč po razpletu lanske portugalske preizkušnje, utegne biti razplet kvalifikacij zelo podoben razpletu dirke. Lani je Hamilton osvojil 'pole' pred Valtterijem Bottasom, Verstappnom in Charlesom Leclercem (Ferrari). Na enakih mestih je četverica dirkačev dirko tudi končala.

Zaradi finančnih težav brez kraljice motošporta

Dirkališče Algarve International Circuit, kakršno poznamo danes, so zgradili oktobra 2008, zamislil si ga je Ricardo Pina. Dirkači formule ena so ga že preizkusili nekaj mesecev pozneje med testiranjem pred začetkom nove sezone. Lastniki dirkališča so se nato znašli v finančnih težavah, zaradi česar Portimao do lani nikoli ni gostil dirke formule ena. To je 4,653 km dolga proga, na kateri je 31,7 odstotka zavojev, preostalo so ravnine (naljdaljša je štartno-ciljna ravnina, ki je dolga 969 m). Proga ima 16 zavojev, od teh devet desnih in sedem levih, znana pa je predvsem po višinski razliki, ki malce spominja na kultni Spa-Francorchamps. Na testiranjih pred več kot desetimi leti je najhitrejši krog z mclarnom odpeljal Pedro de la Rosa (1:28,719). Najhitrejši krog je lani odpeljal Hamilton (1:18,750), dosegel ga je v 63. krogu dirke.

Sir Stirling Moss (v ospredju) je bil leta 1958 izjemno blizu naslovu svetovnega prvaka. Na portugalski ulični dirki v Portu (Boavista) je z nesebičnostjo in ferplejem izdatno pomagal največjemu tekmecu Miku Hawthornu, ki je na koncu za pičlo točko osvojil naslov. Foto: AP

Mossova dobrota je bila sirota
Prvo dirko za VN Portugalske, ki je štela za svetovno prvenstvo v formuli ena, so priredili že davnega leta 1958 v Portu. Zmagal je Britanec Stirling Moss z vanwallom. Zgodba dneva je bila njegova dobrota, potem ko je skočil v bran svojemu največjemu tekmecu, rojaku Miku Hawthornu (Ferrari). Tega je vodstvo dirke diskvalificiralo zaradi ponovnega zagona dirkalnika, ko je bil ta obrnjen v nasprotni smeri kroga. Nevarno početje ga je sprva stalo sedem točk (šest točk za drugo mesto in dodatna točka za najhitrejši krog), a mu je Moss stopil v bran in se pri komisiji, ki je odredila kazen, zavzel, da mu prizna rezultat. To je na koncu tudi storila. Tistega leta je Moss s Hawthornom za pičlo točko izgubil boj za naslov prvaka. Legendarni dirkač, eden najboljših, ki mu nikoli ni uspelo postati svetovni prvak, bi tistega leta zagotovo osvojil vrh motošporta, a je usoda, na katero je imel precejšen vpliv, hotela drugače. Tri leta pozneje je po 11 letih dirkanja končal kariero. Tretje mesto na dirki je osvojil njegov moštveni kolega pri Vanwallu Stuart Lewis-Evans.

Jacques Villeneuve, zmagovalec predzadnje dirke za VN Portugalske. Foto: AP

Predzadnja portugalska dirka v Estorilu
Zadnjo dirko za VN Portugalske pred lansko vrnitvijo so organizirali 22. septembra 1996 v Estorilu, ki je najboljše dirkače na svetu gostil od leta 1984. Dobil jo je Kanadčan Jacques Villeneuve, ki si je pot do zmage začel tlakovati v 16. krogu, v katerem je mirno in suvereno prehitel Schumacherja (Ferrari). Ugnal je tudi moštvenega tekmeca Damona Hilla, s katerim se je tisto sezono boril za naslov svetovnega prvaka. Z zmago je poskrbel, da je odločitev o prvaku padla na zadnji dirki sezone, v Suzuki. Hill je imel pred preizkušnjo na Daljnem vzhodu devet točk naskoka, v Suzuki jo je potrdil z zmago, medtem ko je Villeneuve odstopil v 36. krogu. Tretje mesto je v Estorilu osvojil Schumacher, ki je tisto sezono, prvo pri Ferrariju, krepko zaostal za obema williamsoma. Za prvakom Hillom je imel kar 38 točk zaostanka, za Villeneuvom 19.