Mikaela Shiffrin je v Areju po zlati medalji v superveleslalomu in bronasti v veleslalomu na koncu še četrtič zapored postala slalomska svetovna prvakinja. Foto: Reuters
Zmagoslavje Shiffrinove, Slovenke skromne

Še nobena alpska smučarka v zgodovini ni bila v eni disciplini štirikrat zapored svetovna prvakinja. Gostiteljica letošnjega SP-ja Švedska je po zaslugi srebrne Anne Swenn Larsson le osvojila prvo medaljo, bronasta pa je bila Slovakinja Petra Vlhova. Poraženka dneva je Wendy Holdener, ki je "ob polčasu" vodila, v finalu pa je svetovna prvakinja v kombinaciji in pred dvema letoma srebrna v St. Moritzu klonila pod pritiskom in nazadovala na 17. mesto.

Nastopi zadnjih petih finalistk

Za zlato je bilo treba napasti z vso močjo
Mikaela Shiffrin, ki je dobila šest od sedmih slalomov sezone svetovnega pokala (le Vlhovi jo je uspelo premagati), se je morala tokrat potruditi precej bolj kot v St. Moritzu, ko je zmagala s prednostjo 1,64 sekunde. "V finalu sem napadla na vso moč. Vedela sem, da bo v teh razmerah velik boj za medalje. Težko dojamem, kaj mi je uspelo. Psihično sem bila na dnu. Moj največji izziv je bil: zajemi zrak in dihaj. Še nikoli nisem doživela česa takšnega, bilo je kar grozljivo," je povedala slalomska kraljica, ki je nastopila prehlajena, po dopoldanskem nastopu pa je tožila, da ima izpraznjene baterije.

Nastop Mete Hrovat na prvi progi

Majhne razlike pred finalom
Na prvi progi je vrh krojila šesterica najboljših slalomistk zime. Anna Swenn Larsson je imela za Wendy Holdener 11 stotink zaostanka, Mikaela Shiffrin pa 15. Avstrijske upe je utelešala Katharina Liensberger (+0,27), Petra Vlhova in Frida Hansdotter pa sta imeli okoli pol sekunde "zamude". Precej majhne razlike so napovedovale spektakularen finale, v katerem je tekmicam najprej rokavico vrgla Vlhova, ki je za krepko sekundo ugnala Frido Hansdotter. Toda Shiffrinova je bila z brezhibnim smučanjem kar za 72 stotink hitrejša, Slovakinjo pa je ugnala še Anna Swenn Larsson, ki se je veselila prve medalje z velikih tekmovanj.

Meta Hrovat je šla brezkompromisno na progo in bi bila zanesljivo med deseterico, toda naredila je veliko napako. Foto: Reuters

Meta Hrovat na poti v vrh "iztirila"
Na dolgem, a ne prav zahtevnem slalomu so Slovenke razočarale, si pa pohvale za brezkompromisen nastop zasluži Meta Hrovat. S številko 22 je bila na dobri poti, da se prebije med deseterico, saj so bili vmesni časi najboljši zunaj vodilne šesterice, a je naredila veliko napako in lepa uvrstitev je šla po zlu. "Na prečnem prehodu sem spustila smuči za čim večjo hitrost. Smuči so mi udarile skupaj in to je pač slalom. Če bom delala na poziciji, bom tudi te napake odpravila. Sem pa manj razočarana kot na veleslalomu, ker vem, da sem dala vse od sebe," je povedala 20-letnica iz Kranjske Gore. Ana Bucik (v St. Moritzu sedma), ki je imela 19. čas prve proge, je v finalu odstopila.

Hirscher s številko 3, Hadalin z 19
Ženski del svetovnega prvenstva je tako končan. Prva junakinja Areja je Mikaela Shiffrin z dvema zlatima medaljama (superveleslalom, slalom) in eno bronasto (veleslalom), tri medalje pa je osvojila tudi Petra Vlhova (eno zlato). Zadnja disciplina 45. SP-ja bo moški slalom, ki se bo v nedeljo začel ob 11. uri. Prenos bo na TV SLO 2. Tekmo bo odprl Clement Noel, nato pa sledijo dobitniki medalj v veleslalomu: Kristoffersen, Hirscher in Pintaurault. Štefan Hadalin ima številko 19, Žan Kranjec 46.