V petek so bile Federica Brignone, Elena Curtoni in Marta Bassino uvrščene v prvo peterico, v soboto pa so zasedle vse tri stopničke. Foto: AP

Peti smuk alpskih smučark v zimi 2019/20 je odprla Nemka Viktoria Rebensburg, takoj za njo je nerodno padla tretjeuvrščena s petkovega smuka Švicarka Joana Haehlen, zaradi česar je bila tekma nekaj časa prekinjena.

Sorodna novica Zmaga Shiffrinove, Štuhčeva daleč od želene predstave

Bassino vodila od št. 4
Po prekinitvi je izjemno odsmučala Italijanka Marta Bassino in za skoraj dve sekundi prehitela do takrat vodilno Rebensburgovo. Čas 23-letnice iz Cunea je bil predober tudi za petkovo zmagovalko Mikaelo Shiffrin, ki je nastopila za Bassinovo in zaostala za 25 stotink.

Ilka Štuhec se je v tej sezoni samo enkrat uvrstila v prvo deseterico, ko je bila 7. na smuku v Altenmarktu, tudi v Banskem pa je nadaljevala zbiranje uvrstitev med 17. in 32. mestom. Foto: EPA

Štuhčeva hitra le zgoraj
Najboljšima se je na manj kot sekundo približala še Nemka Kira Weidle, ki je z 0,52 zasedla tretje mesto. S številko 13 je šla na progo Marca Girardellija edina Slovenka na tekmi Ilka Štuhec. V prvih vratcih je bila še konkurenčna, a nato je na zaviti in tehnično zahtevni progi 29-letna Mariborčanka vztrajno izgubljala čas. V cilj je Štuhčeva prišla z zaostankom 2,05, kar je pomenilo prevzem 9. mesta.

"Na nekaterih odsekih sem bila že boljša kot v petek. Ampak ostaja dejstvo, da tudi danes na tej zelo zaviti progi nisem našla pravega ritma. Jutri bo postavitev zagotovo še bolj veleslalomska," je sporočila Štuhčeva, ki se veseli, da se bolgarski konec tedna na progi, ki ji ne leži, počasi končuje.

Ilka Štuhec še ni našla dobre forme

Federica Brignone je ob koncu elitne dvajseterice grozila s prevzemom vodstva, a je bila za štiri stotinke prepočasna, da bi izrinila Marto Bassino. Ob izboljšani vidljivosti so na svoj račun prišle višje številke.

28-letnica do prve zmage s št. 28
Na prvo mesto se je zavihtela Elena Curtoni, ki je bila najhitrejša s startno številko 28. In svojo prvo zmago v svetovnem pokalu je osvojila stara še 28 let. Tretjega februarja bo namreč dopolnila 29 let. Curtonijeva je bila pred Banskim trikrat na stopničkah, enkrat na smuku in dvakrat superveleslalomu.

Drugič v zgodovini smukov so Italijanke povsem zavzele oder za zmagovalke. Prvič se jim je to posrečilo 14. januarja 2018 v Bad Kleinkircheimu, ko je zmagala Sofia Goggia, Federica Brignone je bila druga, Nadia Fanchini tretja.

Elena Curtoni je sedma Italijanka s smukaško zmago v svetovnem pokalu alpskih smučark. Isolde Kostner jih je v svoji karieri zbrala 12, Goggia štiri, Elena Fanchini dve, po eno pa imajo Nadia Fanchini, Daniela Marighetti in Giustina Demetz. Foto: AP

Dve Američanki pod stopničkami
Brez stopničk je tako ostala Shiffrinova. Na drugem smuku v Bolgariji je zasedla četrto mesto. Njen zaostanek za najhitrejšo je znašal 35 stotink sekunde. Američanka Breezy Johnson se je uvrstila na peto mesto tik za slavnejšo rojakinjo, od katere je bila počasnejša 12 stotink.

V petek Američanka pred Italijanko
Prvi smuk v Bolgariji je dobila
Mikaela Shiffrin, druga je bila Italijanka Federica Brignone, tretja Švicarka Joana Haehlen. Ob številnih odstopih je bila Ilka Štuhec le 18. z več kot dvema sekundama zaostanka za območjem stopničk.