Johannes Thingnes Bø je v Antholzu osvojil še tretje zlato, skupinski štart pa mu je prinesel jubilejni deseti naslov svetovnega prvaka v biatlonu. Ob tem ima 26-letnik iz Stryna še osem srebrnih in dve bronasti medalji s petih SP-jev. Foto: EPA

Zadnji dan se je najboljših 30 biatlonk in biatloncev pomerilo še na najzanimivejših tekmah – skupinskem štartu.

Zavedam se, da zmorem. Če je vse optimalno, imam lepe možnosti. Če stvari niso optimalne, je težko. Težave pokažejo junake. Po sezoni bom zelo dobro razmislil, ali je vredno nadaljevati. Odvisno je od veliko stvari. Bomo videli, koliko bo posluha za moje želje.

Jakov Fak

Sanjski štart, slabše nadaljevanje
Edini Slovenec, ki je nastopal zadnji dan SP-ja, Jakov Fak, je začel sanjsko, saj je začel streljati prvi in pri tem tudi podrl vseh pet tarč ter zapustil strelišče v Antholzu kot vodilni. V ospredje so pritekli trije Norvežani, za katerimi so se po 2. streljanju zvrstili še trije Francozi. Fak je zgrešil prvi strel na 2. streljanju in je po pretečenem kazenskem krogu na polovici tekme padel na 10. mesto. Na prvem streljanju stoje je bil 32-letnik nezgrešljiv in je zapustil strelišče na 9. mestu. Na zadnjem streljanju je Fak tvegal vse in dvakrat zgrešil, s čimer je splavala po vodi nova vrhunska uvrstitev.

Velepec: V končnici preveč tvegal
"Jakov je v prvem krogu pokazal svoj maksimum, v končnici pa je malo preveč tvegal. Danes material ni bil povsem pravi, zato je bilo na koncu glede na formo tveganje nujno, a ni se izšlo. S tremi zgrešenimi streli seveda ne more biti povsem zadovoljen,"
je po tekmi dejal glavni slovenski trener Uroš Velepec in dodal, da bo ena glavnih nalog v prihodnje prav konkurenčen material.

J. T. Bø razred zase, za njim pa Francoza
Tudi drugo nedeljsko zlato je šlo na Norveško – Johannes Thingnes Bø je bil razred zase na vseh štirih strelskih nastopih in v teku. Srebro in bron je pobrala najuspešnejša reprezentanca SP-ja 2020 Francija: drugi je bil Quentin Fillon-Maillet, tretji pa Emilien Jacquelin, ki je v neposrednem obračunu za medaljo ugnal starejšega brata Tarjeija Bøja.

Roeiselandova spisala zgodovino SP-jev
Prva junakinja SP-ja 2020 v biatlonu Marta Olsbu Roeiseland je za 12,5-kilometrsko razdaljo potrebovala 39 minut in 14 sekund, dvakrat pa je morala v kazenski krog. Z nedeljsko zmago si je priborila peto zlato v Antholzu, poleg tega je osvojila še dve bronasti odličji in postala prva biatlonka s sedmimi odličji z enega prvenstva.

Drugo mesto je v ženski konkurenci osvojila domačinka Dorothea Wierer (+20,7/3), kar je njena četrta medalja na tem prvenstvu, tretje pa Švedinja Hanna Oeberg (+26,1/3).

Na prizorišču SP-ja pa bodo zadnji dan tudi predstavniki organizacijskega odbora tekmovanj na Pokljuki, ti bodo od italijanskih gostiteljev prevzeli zastavo Mednarodne biatlonske zveze, saj bo februarja prihodnje leto SP v Sloveniji.

Fak: Po sezoni bom zelo dobro razmislil, če se splača nadaljevati