Merjenje telesne temperature v Severni Koreji. Foto: AP
Merjenje telesne temperature v Severni Koreji. Foto: AP

Najnovejši podatek o številu okužb je bil objavljen po tem, ko so severnokorejske oblasti v četrtek potrdile več kot 263.000 novih primerov bolezni, in le teden dni po tem, ko je Pjongjang potrdil prve uradne primere okužb s covidom-19 v državi.

Do zdaj naj bi zaradi koronavirusa v državi umrlo 65 ljudi, medtem pa naj bi približno 1,49 milijona ljudi že ozdravelo.

O zdravstvenem stanju v tej izolirani državi je znanega malo, vendar Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) domneva, da se še vedno ni začela nacionalna kampanja cepljenja.

Eden najslabših zdravstvenih sistemov na svetu

Severna Koreja ima namreč enega najslabših zdravstvenih sistemov na svetu, saj ima slabo opremljene bolnišnice, malo enot za intenzivno nego, nima cepiv proti covidu-19 in je brez možnosti množičnega testiranja.

Južna Koreja je Pjongjangu že ponudila neomejeno pomoč, če jo bodo tamkajšnje oblasti zahtevale, vključno z odmerki cepiva, zdravstvenimi delavci in medicinsko opremo, a se Severna Koreja na ponudbo še ni odzvala.

Lakota v državi bi se lahko zaostrila

Kljub veliko primerom bolezni, povezanih s povišano telesno temperaturo, naj bi se proizvodnja v kmetijstvu in tovarnah nadaljevala kot običajno, so poročali državni mediji.

"Tudi v razmerah največje nujnosti za preprečevanje epidemij se v ključnih industrijskih sektorjih ohranja običajna proizvodnja, veliki gradbeni projekti pa se nemoteno izvajajo, da bi ljudem zagotovili bolj civilizirane življenjske razmere," poroča državna tiskovna agencija KCNA.

Pri tem pa Svetovni program za hrano (WFP) ocenjuje, da je v državi nedohranjenih približno 11 milijonov od 25 milijonov prebivalcev. Če zaradi pandemije kmetijski delavci ne bodo mogli obdelovati polj, bi se lahko lakota v državi po mnenju analitikov drastično zaostrila.