Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Odmevna izmenjava ruskega vohunskega para, ki ga je Vladimir Putin v Moskvi sprejel s šopkom, je bil zgodovinski met Slovenije, so poudarili na vladi. Toda mnogi se čudijo, kako se je lahko vse izteklo kot po maslu. Zadnji dan julija obsojena, naslednji dan že na letalu. Novinarka Vanja Gligorović.
Največja nerodnost v zadevi »komisar« je pismo oziroma zapis o tem, kar je konec minulega tedna predsednica Evropske komisije sporočila predsedniku vlade. Papir pred javnostjo skrivajo. Predsednica komisije ni le zahtevala menjavo kandidata Tomaža Vesela, temveč je za to celo postavila rok. Predsednik vlade se je zahtevi Bruslja nemudoma uklonil, kandidat Vesel je moral odstopiti. Predsednica Evropske komisije je očitno posegla v suverenost Slovenije. Zadeva je še eden v vrsti spodrsljajev predsednika vlade, ki si je ponovno premislil, pa tudi koalicije, ki je za kandidaturo Tomaža Vesela izvedela iz medijev, a ga je potem podprla in za njim stala še dan pred tem, ko ga je premier nenadoma zamenjal. Nekoliko nerodno je lahko tudi domači opoziciji, ki je del Evropske ljudske stranke in se je s kandidatom Veselom strinjala. Novinar Klemen Košak.
Za kaj je leto in pol pred volitvami, ko se reform praviloma ne sprejema več, sploh še čas in za kaj prepozno? Kje so obtičali referendumski zakoni, so nanje pozabili? Pred evropskimi volitvami napovedana ukinitev popoldanskega dela zdravnikov je iz osnutka zakona izginila. Ali pomanjkanje vsebine vedno bolj nadomeščajo nastopanje na družbenih omrežjih in druge populistične vsebine? Nekatere stranke in politiki se po počitnicah spopadajo še z nizko javnomnenjsko podporo. Koga lahko najbolj skrbi? Novinar Žan Dolajš.
Ne Švica, niti Avstrija. Za Slovenijo bi lahko lahko rekli, da smo država revnih zaposlenih. Minimalno plačo ali le nekaj malega nad njo ne prejemajo samo čistilke, kuharji, negovalke, ampak pol države. Polovica zaposlenih prejema do 1.200 evrov neto. Si je s takimi dohodki mogoče privoščiti dopust, obisk koncerta? Prenagljene in visokoleteče napovedi pred volitvami o rekordnem dvigu dodatne vrednosti celo nad avstrijsko, na kar 100 tisoč evrov na zaposlenega, se seveda niso uresničile. Od davčne reforme in razbremenitve plač, predstavljenih na Brdu pred letom in pol, pa tudi ni ostalo prav dosti. Novinarka Anja Šter.
"Direktor, meni se ne splača delati. Imam 6 otrok, 6 krat 300 € je 1800 € - imam dovolj," tako nam je svoje izkušnje z zaposlovanjem Romov opisal direktor ribniške komunale. Država na leto poleg socialnih pomoči za izobraževanja, svetovanja in vključevanja Romov v družbo nameni milijone evrov. Denar dobijo različna podjetja, romski funkcionarji in občine. Novinarja Klemen Košak in Žan Dolajš.
Kaj se je dogajalo pred pretepom policistov, ki so lovili mladoletnega voznika? Pred mikrofon je stopila tudi mati mladoletnega prekrškarja. Slišali boste še pričevanje, kako so le nekaj dni prej oblegali policijsko postajo. Novinarka Anja Šter.
Težkim vprašanjem sledijo kdaj bolj in kdaj manj posrečeni odgovori. Zbrali smo živahne besedne dvoboje in najzanimivejše odzive gostov minule sezone. Novinarka Ana Bajuk.
Še daleč pa je do nadomestnih hiš družin in posameznikov, ki so v poplavah ostali brez doma ali pa živijo tam, kjer je bivanje precej nevarno. Dober mesec je do prve obletnice najhujših poplav v Sloveniji, s Tarčo smo bili dvakrat na Ljubnem ob Savinji, večina je v čakanju na hitro uresničitev obljub o novih domovih obupala. Novinarka Vanja Gligorović.
Januarja smo v Tarči preiskovali nepremičninski trg, v studiu sta stala ministra za finance in solidarno prihodnost, izpred prestižnega Schellenburga pa se je v oddajo oglasila 30-letna Vika Novak. Čeprav visoko izobražena in z redno službo si ob podivjanih cenah ne more financirati niti najema. Pol leta po oddaji smo se z njo srečali na istem mestu, pred Palačo Schellenburg s prestižnimi stanovanji. Se je medtem zanjo že kaj spremenilo? Novinarka Vanja Gligorović.
Pri gradbenih poslih, pri prenovah železniških postaj milijon ne pomeni nič, tukaj se lahko pogovarjamo o 10- ali 100-milijonskih podražitvah projektov. Prenova postaje na Jesenicah naj bi denimo stala toliko kot 22 sodnih palač na Litijski ali pa kot 1.000 neprofitnih stanovanj. Kaj bo torej z bogato načrtovano nadgradnjo železniške postaje Jesenice, medtem ko vlaki vozijo z enakimi hitrostmi kot v času Avstro-Ogrske? In kaj bo s prenovo železniške postaje v Ljubljani, kjer ponudbe za skoraj 100 milijonov presegajo ocenjeno vrednost? Novinar Žan Dolajš.
Razpis za financiranje nevladnih organizacij je že v začetku jeseni odnesel nekdanjo ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik. Zdaj je nekdanja ministrica zaposlena na Slovenskih železnicah, kjer službo najdejo mnogi nekdanji politični kadri. V zvezi z razpisom pa se je precej zapletlo. Novinarka Anja Šter.
Te dni se izteka razpis v eni od najbolj bizarnih zgodb zadnjih mesecev – o nakupu 13 tisoč računalnikov za kdo bi vedel koga. Ker za računalnike skorajda ni bilo zanimanja, so prvotni rok za prijavo upravičencev podaljšali do konca meseca. Ministrica Emilija Stojmenova Duh je sicer v pogovoru za Tarčo januarja trdila, da je problem prav nasproten – da bo računalnikov premalo za vse, ki jih bodo hoteli. Novinarka Anja Šter.
Težko je reči, kaj bo država z zgradbo na Litijski, zanjo ne more dobiti niti gradbenega dovoljenja, saj objekt nima potrebnih parkirišč. Ministrstvo za pravosodje se zanje zdaj poskuša dogovoriti z bližnjim trgovcem. Afera Litijska je bila za Socialne demokrate skorajda pogubna, oditi je moral vrh stranke: predsednica Tanja Fajon, generalni sekretar Klemen Žibert, na koncu tudi ministrica Dominika Švarc Pipan. Te dni pa bi lahko rekli, da SD vrača Gibanju Svoboda. Notranja revizija pravosodnega ministrstva finančnemu ministru, predsedniku vlade in nekdanji ministrici Švarc Pipan očita celo kazniva dejanja. Kaj vse se je dogajalo od januarja do danes. Novinar Klemen Košak.
Vlada, ki pripravlja razmejitev med javnim in zasebnim, pa miži na obe očesi, ko gre za njenega direktorja, ki je prav tako dvoživka. Kaj je v ozadju novega srčnega centra v Celju? Želi z njim direktor Dragan Kovačič priti do enega najbolj dobičkonosnih programov v zdravstvu? Tudi v javnih zavodih – podobno kot pri zasebnikih – denar odloča, katere storitve se splača opravljati in katerih ne. Novinarka Anja Šter.
Predsednik vlade napoveduje revolucijo v zdravstvenem sistemu: konec dvojnih praks zdravnikov, tako imenovanih dvoživk. Ne bo več možno, da »nekdo dopoldne v javni instituciji ne dela nič, popoldne pa si te iste paciente vozi k zasebniku«. Sta javno in zasebno zdravstvo tako zelo prepletana, da bi lahko imela prepoved škodljive učinke? Tudi najbolj goreči zagovorniki javnega zdravstva zdaj trepetajo, da bi razmejitev utegnila le še pospešiti privatizacijo – odhode zdravnikov v bolje plačani zasebni sektor. Zdravniki so pripravljeni, več kot 1.500 jih ima odprte s.p.-je, zasebnih zdravstvenih centrov pa je že več kot 1.000. Novinar Klemen Košak.
Obljube iz zadnjih dni pred volitvami bo treba uresničiti, prav tako voljo ljudi, izraženo na referendumih. Milijarda za stanovanja, davčne spremembe, pa preferenčni glas, konoplja. Kaj bo mogoče in kaj ne tako zlahka? Novinar Žan Dolajš.
Se je tudi Slovenija zasukala v desno? Je drugo mesto za stranko, ki je v dveh letih izgubila 260 tisoč volivcev, lahko uspeh? Je poraz lahko utrditev položaja? Koalicijska stranka Levica je skupaj zbrala toliko glasov kot Zala Tomašič iz SDS-a sama. Zakaj ljubljanski župan Zoran Jankovič ni mogel pomagati Svobodi do tretjega poslanskega mandata? Je Matej Tonin lahko še vodja NSi-ja, če je kot predsednik stranke in prvi na listi prejel pol manj glasov kot prvi na listi SLS-a, Peter Gregorčič? So lahko zadovoljni v SD-ju, kjer so od zadnjih evropskih volitev, kljub tokratni bistveno višji udeležbi, izgubili skoraj 40 tisoč volivcev? Posledic za slabe rezultate do zdaj ni prevzel nihče, z novimi položaji pa so bili nagrajeni nekateri kandidati, ki niso bili izvoljeni. Novinarka Vanja Gligorović.
Kakšna je moč trgovcev in živilskih podjetij, kaže tudi propadel projekt – vladna košarica živil. Enako usodo je doživel poskus ugotavljanja, kdo v verigi neupravičeno bogati z oderuškimi maržami. Zakaj so na pripravljavce poročila pritiskali in katere podatke so poskušali skriti? Novinar Klemen Košak.
Lahko bi rekli, da smo tako rekoč celotno živilsko panogo prodali tujcem. Mercatorju, Perutnini Ptuj, Drogi Kolinski, Pivovarni Laško Union, Ljubljanskih mlekarnah, Žitu, Fructalu, Radenski sta se te dni pridružila še Panvita – eno od največjih agroživilskih podjetji v Sloveniji, ki je po novem v rokah hrvaškega sklada, ter Celjske mesnine, ki so prav tako postale hrvaške. Država pravi, da ne more pri tem nič, v tujini pa so se v podobnih primerih odzvali drugače. Slovenija je ob prodajah podjetij tujcem prepustila tudi ogromne površine obdelovalne zemlje. Ali izgubljamo, ne le prehransko varnost, ampak tudi suverenost? Novinarka Anja Šter.
Priznajte Palestino ali odstopite, zahtevajo od vlade številni levi intelektualci, ki so do zavlačevanja vlade kritični; desnica pa medtem vladno napoved označuje za nagrajevanje terorizma. Novinar Žan Dolajš.
Neveljaven email naslov