Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ali leto dni pred volitvami na levem polu že iščejo svež, a ne nov, ampak izkušen obraz. Nekdanji predsednik države Milan Kučan je dejal, da ni prepričan, da bodo Slovenci še enkrat pripravljeni podporo za upravljanje države dati neizkušenim politikom, ki jim potem spodleti pri uresničevanju nerealnih obljub. Predsednik vlade pa na Brdu ta teden ni vrgel puške v koruzo, ampak napovedal, da se bo koalicija suvereno podala na naslednje volitve v potrditev drugega mandata. A s čim bodo prepričevali volivce? Novinarka Anja Šter.
Kaj je v ozadju spora med predsednikom vlade in predsednico države za mesto novega guvernerja Banke Slovenije, ki precej spominja na zaplet pred skoraj 20 leti, ko je takratni predsednik Drnovšek za guvernerja predlagal Mitja Gasparija, takratni premier Janez Janša pa si je na tem mestu želel Boštjana Jazbeca. Je tudi funkcija guvernerja lahko politični plen koalicije? Ali si to funkcijo res poskuša prek politike podrediti interesno omrežje tako imenovanih »young boysov«, sicer ne več tako mladih fantov? Novinar Klemen Košak.
Ljudje bomo v prihodnjih mesecih prvič začeli dobivati dostojnejše plače, je konec leta napovedal premier. Po dolgih pogajanjih smo uspeli zagotoviti dostojno plačilo za vse zaposlene, je dodal minister Simon Maljevac. Porazno in sramotno, smo ogorčeni, ponižani, pa pravijo zaposleni v domovih za starejše, zdravstvu in šolstvu, ki se spregovorili za Tarčo. Nove plače so nižje, ker so ostali brez nekaj deset evrov dodatka za povečan obseg dela, ki pa ga še naprej izplačujejo na vseh ministrstvih, ponekod skoraj vsem zaposlenim, kar nekaterim prinese tudi dodatnih 900 evrov. Novinarka Anja Šter.
Kdo je odgovoren za revščino med upokojenci. Z očitki o lažeh se te dni politiki ne obmetavajo le zaradi izjav premierja in poslanke Levice, ki sta drugi Janševi vladi očitala odgovornost za slab položaj upokojencev, ampak tudi zaradi dodatkov k izjemnim pokojninam. Koliko pa je komu res mar za upokojence – ali so ti le orodje za dosego političnih ciljev? Novinar Žan Dolajš.
Slovenski državni holding, v vodstvo katerega je pred kratkim prišel Damir Črnčec, načrtuje skupno podjetje z enim največjih evropskih proizvajalcev vojaške opreme, Rheinmetallom. Kdo služi v orožarskih poslih in kaj pomeni dogovarjanje o skupnem podjetju SDH-ja in največjega nemškega proizvajalca vojaške opreme? Novinar Klemen Košak.
Ali več denarja za oboroževanje prinaša več miru ali več nevarnosti? Kdo bo nakopičeno orožje uporabljal? Orožje, kot vemo, prej ali slej ostane med mrtvimi na bojišču, je zapisala slovenska filozofinja Spomenka Hribar. Se bo o tem slovenska politika leto dni pred volitvami poenotila? Kje smo in kam bomo šli. Novinar Žan Dolajš.
Poglejmo zdaj v Srbijo, kjer je teh zgodb več tisoč, a le ena potrjena z DNK-testi. Je pa Evropsko sodišče za človekove pravice Srbiji in tudi Hrvaški že naložilo, da sta dolžni pojasniti, kakšna je bila usoda otrok ali pa plačati odškodnino. V Srbijo je odšla novinarka Vanja Gligorović.
Pričanja in dokumenti, ki so jih matere pridobile od porodnišnic in drugih institucij, kažejo tudi na to, da ni jasno, kje so umrli novorojenčki pokopani. Po izkopu enega od grobov v njem niso našli ostankov umrlega otroka. Novinarka Mateja Cankar.
V nekaj primerih domnevno umrlih otrok smo šli po sledi dokumentacije. Z navedbami mater in njihovo dokumentacijo smo soočili takratno osebje in institucije. Videli boste, kako se zadeve ne ujemajo in zakaj torej matere upravičeno dvomijo, ali so njihovi novorojenčki v porodnišnici zares umrli. Novinarka Mateja Cankar.
Medtem ko se politika in posamezne interesne skupine prerivajo za prevlado nad tem področjem in spremljajočimi posli, pa se mnogi primeri končajo tragično. Čigave igre in interesi preprečujejo ureditev razmer v helikopterski službi, od katere je lahko odvisno, ali bo ponesrečenec preživel ali ne? Lani v Bovcu se je dolgotrajno čakanje na helikopter, ko je moški doživel infarkt, kljub vsemu dobro izteklo; pri podobnem dogodku na Kočevskem pa žal ni bilo tako. Novinar Žan Dolajš.
Kako je mogoče, da denar ni problem, a se kljub temu nič ne zgodi? Zakaj je padel v vodo posel nabave dveh življenjsko potrebnih helikopterjev za medicinsko reševanje? Je bil razpis prirejen za točno določenega proizvajalca? Kdo so posredniki in partnerji v ozadju, kakšne bi bile provizije? Kako so bili z enim od ponudnikov povezani nekdanji predsednik borčevske organizacije Tit Turnšek ter poslovneža Božo in Diana Dimnik, znana dobavitelja v zdravstvu. Novinar Klemen Košak.
Večina medijev v Srbiji je popolnoma podrejena vladajoči politiki, njihovo poročanje je izključno vladna propaganda, informacije o protestih so zamolčali. Kdo pa so lastniki medijev pri nas in kakšen je vpliv kapitala in politike na neodvisnost poročanja? Eden tistih, o katerih nekateri mediji po naših informacijah ne smejo preveč kritično poročati, je prav ljubljanski župan Zoran Janković. Novinarja Žan Dolajš in Vanja Gligorović.
Kam še se zliva kapital srbske politične elite? V Trstu smo preverjali, kdo so lastniki nepremičnin, v katere naj bi se zatekli nekateri Vučićevi politični sopotniki. Novinarka Evgenija Carl.
Kakšni so interesi in vloga ljubljanskega župana pri mednarodni razstavi Expo, ki bo v Beogradu čez dve leti in za katero bo srbska oblast brez postopkov javnega naročanja razdelila za več milijard evrov poslov? Kdo je podjetnik blizu srbskega predsednika Vučića, ki je v Ljubljani kupil zemljišče mestne občine? Kaj slovenska politika dolguje ljubljanskemu županu, da je bil odziv nekaterih politikov mlačen? Kako je mogoče, da župan slovenske prestolnice podpira avtokratskega predsednika države, ki je postal simbol korupcije, kratenja demokracije in podrejanja medijev? Novinarja Anja Šter in Klemen Košak.
Kaj je v ozadju prednovoletnega razpisa za svetovalca predsednika uprave SDH-ja, kjer je plača prvega moža dobrih 13 tisoč evrov bruto. Politika, ki je volivce prepričala tudi z obljubo o drugačnem kadrovanju, zdaj molči. Molči pa tudi ob odtekanju državnega denarja za oglaševanje v medije – se za oglasi skriva kupovanje politične podpore? Politično kadrovanje v državna podjetja, tokovi denarja za oglaševanje v medije. Očitno proti temu ni imuna nobena vlada; kljub drugačnim obljubam pred volitvami. Predsednika uprave SDH-ja Žigo Debeljaka smo zaman vabili v oddajo, za pojasnila pa tudi ni bil na voljo nihče iz Gibanja Svoboda. Novinarka Vanja Gligorović.
Kdo je pisal razpis, da so lahko do več milijonov evrov prišla tudi podjetja s komaj nekaj zaposlenimi ali celo brez zaposlenih in nekajkrat nižjimi prihodki od dodeljene javne subvencije? Mnogim je skupna povezava do stranke SD, pa naj gre za nekdanje člane ali pa sorodnike članov. Kakšne bodo posledice zadeve Spirit, ki leto dni po aferi Litijska spet bremeni stranko SD? Ali bo odstop direktorja Spirita dovolj? Novinarka Anja Šter.
S prehranskimi dopolnili in tako imenovanimi personaliziranimi ležišči do prestrukturiranja premogovniških regij? Mreža podjetij prejemnikov evropskih sredstev na razpisu Agencije Spirit sega tudi v tujino – v Bosni in Hercegovini, kjer se je dvigovala gotovina, je zmagovalcu razpisa Tadeju Vonu Horvathu po naših informacijah poslovni model pomagal oblikovati Rok Snežič. Pred našo kamero tega ni zanikal, z Von Hovathom smo govorili po telefonu. Novinar Klemen Košak.
Milijoni evrov pa gredo tudi za najem poslovnih prostorov – med podjetniki, ki jim država v nekaj letih pomaga odplačati nepremičnino z vrtoglavimi zneski za najem, so najpremožnejši Slovenci, med njimi tudi taki z davčnimi dolgovi, s podjetji v davčnih oazah in kriminalnimi zgodbami. Leto dni je minilo od negospodarnega in neracionalnega nakupa stavbe na Litijski, za katero pa država še danes ne ve, kaj bi z njo. Novinar Žan Dolajš.
Koga bi nepremičninski davek najbolj prizadel – elito, politike ali navadne državljane? Nekateri politiki bi se morebitnemu davku na nepremičnine izognili, ker so že prej stanovanja in hiše prepisali na družinske člane. Kaj je pravično in pošteno? Za dva milijona evrov vredno vilo lastnik ne bi plačal davka, še znižal bi se mu, bi ga pa državljan za del stare podedovane hiše na obrobju države, denimo v Halozah. Prav zaradi vsega tega predloga niso raztrgali le bogataši, ampak tudi sindikati, Zveza društev upokojencev in nevladne organizacije. Novinar Klemen Košak.
So višji računi za omrežnine za določena podjetja, lastnike sončnih elektrarn in splošna jeza ljudi zaradi višjih računov v zimski sezoni lahko opravičilo za obračun z neodvisnim državnim organom? Se neodvisnost institucij konča, ko je na vrsti interes oblasti in posameznih interesnih skupin? In na koncu še pomembno vprašanje: kdo bo plačal več in kdo manj? Kaj vse je šlo narobe? Vrnimo se k omrežninam, ki zaradi visokih računov razburjajo mnoge. Čigavi interesi so prevladali, da se je predsednik vlade odzval tako ostro? Novinar Klemen Košak.
Neveljaven email naslov