Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Arhiv

Dokumentarci – kulturno-umetniški Bratje Milčinski

18. 4. 2024

Uredništvo dokumentarnih oddaj TV Slovenija je ustvarilo 50-minutni dokumentarno-igrani film o bratih Milčinski. Bratje Janez, Frane in Lev so svojevrsten fenomen v našem prostoru. Vsak od treh bratov je prinesel v slovensko kulturo v širšem pomenu svoj izviren prispevek. Redko se zgodi, da se v eni družini zgostita tolikšna intelektualna moč in izvirnost na tako različnih področjih, kot sta umetnost in znanost. Akademika Janez in Lev sta bila na pomembnih položajih in brezpogojno predana zdravnika, Frane Milčinski Ježek pa je s svojim inteligentnim humorjem opozarjal na krivice utopičnega socializma. Kot posamezniki so bili bratje deležni pozornosti in občudovanja, skupaj pa niso bili nikoli predstavljeni. In vendar je šele skupna filmska obravnava z vključitvijo njihovega očeta Frana Milčinskega, znanega pisatelja ter avtorja Butalcev, pokazala njihovo veličino in osvetlila dobo, v kateri so živeli. Zgodovinska razdalja je kot puščica spoznanja, da so vedno pomembna dejanja, saj preživijo tako čas kot tudi avtorja. Pripovedovalci dokumentarno-igranega filma o bratih Milčinski so Matjaž Lunaček, Maja Milčinski, Matija Milčinski in Matevž Milčinski. Glavni vlogi sta odigrala dramska igralca Renato Jenček v vlogi prof. dr. Leva Milčinskega in Luka Bokšan v vlogi specializanta Matjaža Lunačka. Veliko je tudi epizodnih vlog, v katerih so se izkazali naturščiki. Sporočilo filma je preprosto: »Četudi se na koncu vsi poslovimo, nas to ne odvezuje, da ne bi delovali v dobrobit njegovega veličanstva Človeka«.

Infodrom Knjižni klub

5. 4. 2024

Zgodbo svojega življenja ustvarjamo sami. Včasih kakšno dejavnost izpustimo ali pa se vanjo vključimo zaradi vpliva družbe, vrstnikov ali prijateljev. Anže, ki smo ga spoznali na Osnovni šoli Marjana Nemca Radeče, ni tak, dejavnosti namreč izbira zato, ker ga veselijo. In veseli ga marsikaj!

Infodrom Kako bolje pisati?

29. 3. 2024

Na Osnovni šoli Frana Roša v Celju je bilo v sredo srečanje najboljših literarnih ustvarjalcev 8. in 9. razredov osnovnih šol. Roševi dnevi so namreč zaključek vseslovenskega literarnega natečaja, imenovanega po pisatelju Franu Rošu. Pet najboljših literatk pa je za vas pripravilo pet nasvetov za boljše pisanje.

Kdo se boji slovenščine? Dvojezičnost v zamejstvu

20. 3. 2024

V tretjem delu letošnje serije se odpravimo v slovensko zamejstvo, k mladim ustvarjalcem iz štirih zamejskih skupin. Na tržaškem koncu spoznamo striparja in ilustratorja Jurija Devetaka, ki je po znamenitem avtobiografskem romanu pisatelja Borisa Pahorja ustvaril izjemen risoroman Nekropola. Iz Nabrežine jo mahnemo na Koroško, točneje v Celovec, kjer deluje lutkarska skupina Mladi Celovčani, ki z gledališčem in glasbo ohranja slovenski jezik. V Porabju nam mlada literatka in folkloristka Noemi Illeš predstavi svoje delo na slovenskem radiu Monošter, naše zamejsko popotovanje pa sklenemo z glasbo na hrvaški strani Istre. Rečan Natko Štiglic je končal študij kitare na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani, hkrati pa se kot mladi raziskovalec na Institutu za narodnostna vprašanja v Ljubljani tudi profesionalno ukvarja s Slovenci v hrvaškem zamejstvu.

Male sive celice Algoritmično mišljenje: naslovi slovenskih ljudskih pesmi

4. 3. 2024

Možganček naj se sprehodi le po vseh poljih, kjer so zapisani naslovi slovenskih ljudskih pesmi. Vir: Ministrstvo za digitalno preobrazbo Omogoča: Inovatio d.o.o.

Male sive celice Hitre celice #21

4. 3. 2024

Hitre celice bomo najprej spustili po našem hadronskem trkalniku. Če veste, za katero besedo gre, se prijavite in morda dobite 2 točki. Če so vaši nasprotniki naredili kiks, pa celo 3. Nizu soglasnikov dodajte samoglasnike in se poigrajte s presledki, tako da boste dobili vsebinsko ustrezne besede, imena ali fraze. Tokratni vsebinski sklopi: 1. Stalni pari pridevnikov - PRIMER: JASEN IN GLASEN (vsi odgovori so v moški obliki) 2. Sestavni deli mestnih parkov 3. Račun, katerega rezultat je deset - PRIMER: PET PLUS PET

Male sive celice Možganski labirint: OŠ Dobje in OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica

4. 3. 2024

Tekmovalci iz ekip OŠ Dobje in OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica so našli besede GOSPODAR, SALTA in TALINA.. Najdeš ti še kakšno?

Male sive celice Prebrane celice: Spomin na drevo

4. 3. 2024

V prebranih celicah beremo knjigo Spomin na drevo. Zgodba govori o družinskih odnosih, ljubezni, Alzheimerjevi bolezni in predvsem o druženju dedka in enajstletnega Džana. Brali sta jo Aja in Maruša. Dobro poslušaj prispevek! Vprašanje iz področja Razumevanje sporočila se glasi: Knjiga Spomin na drevo govori o bolezni, spoprijemanju in žalovanju. Mama in oče dečka Jana imata s tem težave. Kaj menite, katera faza procesa žalovanja bo za starša sledila glede na slišano? a) faza zanikanja b) faza jeze c) faza sprejemanja d) faza žalosti Avtorica: Tina Vallès Naslovnica: Matej Štalcer (fotografija), Andreja Gregorič (oblikovanje) Prevedla: Veronika Rot Založba: Zala

Male sive celice Možganski labirint: OŠ Oskarja Kovačiča Ljubljana in OŠ Toma Brejca Kamnik

26. 2. 2024

Tekmovalci iz ekip OŠ Oskarja Kovačiča Ljubljana in OŠ Toma Brejca Kamnik so našli besedi BLODNJAK in LABIRINT. Najdeš ti še kakšno?

Male sive celice Možganski labirint in zgodovinski trenutek

26. 2. 2024

Pojdimo malo v zgodovino Malih sivih celic. Možganski labirint je z nami že kar nekaj sezon in je priljubljena rubrika. Kot veste, gre za kompleksno nalogo fizičnega napora ter sodelovanja v ekipi. Pa vas zanima, kako so se ga lotile prve ekipe? Po ogledu prispevka ste lahko opazili, da so tekmovalci sprva po labirintu hodili in se sklanjali po črke. Nato pa je po nekaj snemanjih šel član ene ekipe na vse štiri in »spopad« z labirintom ni bil nikoli več takšen kot na začetku. Zdaj pa vprašanje: Čému smo bili (v prenesenem pomenu) priča v trenutku, ko je šel v labirintu prvi tekmovalec oziroma tekmovalka na vse štiri? a) Kolumbovemu jajcu b) Darwinovemu ptiču c) Arhimedovemu vijaku d) Platonovi votlini

Male sive celice Prebrane celice: Asterix: Poglavarjeva hči

26. 2. 2024

Asterix je zelo dobro poznana komična stripovska serija, ki je postavljena v čas 50. let pred našim štetjem, ko so vladali Rimljani. Ampak ne Galcem. Slednji so bili neuklonljivi, takšna pa je tudi Poglavarjeva hči. Več o njej izveste od Jasne in Elle. Dobro poslušaj prispevek! Vprašanje iz področja Razumevanje sporočila se glasi: Zgodba stripa je postavljena v galsko vas, v kateri imamo tako novo kot staro generacijo junakov, ki imajo svoje poglede na življenje v vasici. Kaj strip sporoča z likoma sinov kovača in ribiča? a) Treba je slediti drugim. b) Treba je upoštevati družbena pravila. c) Treba je nadaljevati pot, ki so jo utrli starši. d) Treba je najti svojo pot v življenju. AVTOR: JEAN YVES FERRI, DIDIER CONRAD ZALOŽBA: GRLICA

Dokumentarci – kulturno-umetniški Samo en cvet

22. 2. 2024

Kulturni in umetniški program Televizije Slovenija bo stoto obletnico rojstva Karla Destovnika Kajuha počastil z igrano-dokumentarnim filmom Samo en cvet avtorja Zvezdana Martića. Trinajstega decembra bo minilo sto let od rojstva Karla Destovnika - Kajuha (1922–1944), pesnika, človekoljuba, partizana in narodnega heroja. Ob tej priložnosti je nastal igrano-dokumentarni film Samo en cvet avtorja Zvezdana Martića, ki v filmu sporoča, da so Kajuhove pesmi ljubezni in upora še vedno žive in pomembne tudi sto let po njegovem rojstvu. Avtor filma Zvezdan Martić je pred premiero filma na TV SLO 1 povedal: »Gre za moj daleč najbolj čustven dokumentarni film. Pa ne samo zaradi Kajuhove tragične življenjske usode. Ob vsaki pesmi in vsakem človeku, ki je govoril o njem ali recitiral njegove pesmi, je imel kdo izmed nas solzo v očesu. Najbolj pa sem zadovoljen, da sem pridobil zaupanje hčerk Brine in Silve. Tako blizu Kajuhu nismo bili še nikoli.« V filmu Samo en cvet je predstavljen nastanek Kajuhove pesniške zbirke Pesmi, edine, ki je izšla za njegovega kratkega življenja. Medtem ko je bil v partizanih vodja kulturniške skupine XIV. divizije, je v nemogočih razmerah sredi notranjskih gozdov nastala zbirka, ki jo je Kajuh narekoval po spominu. V filmu se prepletata dve rdeči niti; Kajuhova partizanska zgodba in zgodba o skupini mladih na pohodu po poteh XIV. divizije. Vizualno gre za menjavo črno-belih fotografij Kajuha in XIV. divizije ter barvnih posnetkov današnje pokrajine ob poti XIV. divizije, po kateri hodi skupina mladih, podobna kulturniški skupini divizije. Podobe znanih krajev se tako prelivajo iz črno-belih v barvne. Kajuhove sanje o lepši prihodnosti, ki vejejo iz številnih njegovih pesmi, se materializirajo ob pomoči mladih na pohodu. Poseben čar dajejo filmu pričevanja zadnjega še živega borca XIV. divizije. Kajuhovo življenje sta zaznamovali dve ženski, velika ljubezen iz obdobja ilegale v Ljubljani Silva in članica kulturniške skupine, soborka Brina. V filmu nastopita hčerki obeh in delita z nami spomine svojih mam na Kajuha. Ker so v njegovem rojstnem kraju Šoštanju leto 2022 posvetili spominu na Kajuha, se v filmu pojavijo številni njegovi sokrajani, ki so vse leto vsako soboto pred Kajuhovim spomenikom recitirali njegove pesmi.

Male sive celice Možganski labirint: OŠ Tabor Logatec in OŠ Gustava Šiliha Laporje

19. 2. 2024

Tekmovalci iz ekip OŠ Tabor Logatec in OŠ Gustava Šiliha Laporje so našli besede NAREK, LOŽA in ŽELO. Najdeš ti še kakšno?

Male sive celice Prebrane celice: Z vsemi čuti

19. 2. 2024

Med platnicami tokratne knjige se skrivajo vse skrivnosti naših čutov. Skozi ilustracije, intervjuje, znanstvene podatke in anekdote dobimo popolnoma novo predstavo o svetu sluha, vida, tipa, voha in okusa. Z vsemi čuti sta knjigo brala Jasna in Filip. Dobro poslušaj prispevek! Vprašanje iz področja Razumevanje sporočila se glasi: V knjigi in tudi v pogovoru kar mrgoli čutil in čutov, vendar eden od osnovnih čutov ni naveden, niti ni navedeno čutilo, povezano z njim. Za katero čutilo gre? a) center za ravnotežje b) čutilo za temperaturo c) čutilo za bolečino d) jezik AVTORICA: Philippe Nessmann ZALOŽBA: ZALOŽBA MIŠ

Male sive celice Hitre celice #18

12. 2. 2024

Nizu soglasnikov dodajte samoglasnike in se poigrajte s presledki, tako da boste dobili vsebinsko ustrezne besede, imena ali fraze. Tokratni vsebinski sklopi: 1. Športi, pri katerih se uporablja palica 2. Podnaslovi trilogije Gospodarja prstanov 3. Morja, ki so del Evrope

Male sive celice Možganski labirint: OŠ Rodica in OŠ Mirana Jarca Črnomelj

12. 2. 2024

Tekmovalci iz ekip OŠ Rodica in OŠ Mirana Jarca Črnomelj so našli besede EVIDENCA, FRULA in URA. Najdeš ti še kakšno?

Male sive celice Prebrane celice: 130 utripov na minuto

12. 2. 2024

Tole ni knjiga samo za tiste, ki ste se že srečali s tesnobo, notranjo stisko, ki se pojavi pred spraševanji v šoli, na športnem tekmovanju ali nastopom pred sošolci, starši. Ta knjiga je tudi za tiste, ki tovrstnih stisk nimajo, a se z njo lahko naučijo, kako pri drugih prepoznati znake in jim pomagati. Dobro poslušaj prispevek! Vprašanje iz področja Razumevanje sporočila se glasi: Knjiga govori o tesnobi, ki se pogosto pojavlja tudi v šoli. Katero je eno izmed vedenj v šoli, ki lahko kaže, da se oseba spopada s tesnobo? a) Oseba se hitro razjezi. b) Oseba se oddaljuje od prijateljev. c) Oseba pogosto manjka v času ocenjevanja. d) Oseba med poukom pogosto spi. AVTORICA: Mette Vedsø ZALOŽBA: ZALOŽBA MIŠ

Neverjetne dogodivščine slovenskega jezika Ljubezenski nasveti

8. 2. 2024

»Ja. -Ja. Tko je.« Četrti del z naslovom Ljubezenski nasveti nam prikaže dramatični konec nesrečne ljubezni prek dileme, zakaj se preglas različno uresničuje pri besedah srcelom in picopek. Lahko jezikoslovje razreši naše ljubezenske izzive?

Ugriznimo znanost Digitalna slovenščina

8. 2. 2024

Naši telefoni in računalniki imajo programe po večini v slovenskem jeziku. Imamo številna orodja, ki popravljajo slovnične napake, postavljajo vejice, povzemajo zapleteno vsebino in celo zapisujejo govorjeno slovenščino. Kako dobro delujejo, če ne govorimo knjižne slovenščine? Veliki jezikovni modeli delujejo tudi v slovenskem jeziku. Vendar zaradi varnosti podatkov strokovnjaki razvijajo tudi slovenske jezikovne modele, za katere potrebujemo ogromne baze podatkov, približno 300 milijard besedil. Nam bo to uspelo? Nekateri jeziki že imajo orodja, ki v realnem času prevajajo govor v tuji jezik. Kaj potrebujemo, da bi to delovalo tudi v slovenščini?

Ugriznimo znanost Digitalna slovenščina: Govorni jezikovni viri

8. 2. 2024

Če želimo komunicirati s tehnologijo, nas mora ta seveda razumeti. Za zapisovalnike govorjenega teksta in sintezo govora potrebujemo tudi govorne jezikovne vire oziroma korpuse govorne slovenščine, saj se ta razlikuje od pisne slovenščine.

Stran 1 od 25
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov