Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Bili smo na odprtju festivala Vilenica v Cankarjevem domu in na zaprtju Ljubljana festivala. Udeležili smo se koroškega festivala Jazz Ravne, v Trnovski cerkvi pa smo bili na koncertnem nizu FriForma.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Sredina jutra se pričnejo s pregledom dnevnega tiska in aktualne teme, ki jo postavljamo V središče. V pravnih nasvetih gostimo odvetnike in odvetnice, ki odgovarjajo tudi na vaša vprašanja, za vse udeležence v prometu pa svetujemo v prometnih minutah. Pogledamo tudi, kaj je novega v svetu filma in zabave ter vam podamo predloge za dobre knjige in zanimive vsebine, ki se predvajajo na TV Slovenija. S strokovnjaki razrešujemo vsakdanje življenjske dileme, terenska ekipa pa deli vrtne nasvete. Sreda je tudi športno obarvana, v rubriki »Š kot šport« spoznavamo nenavadne športe, gostimo športne junake in komentiramo ter napovedujemo pomembne športne dogodke. Vaša sredina družba sta Špela Močnik in David Urankar, jutro z nami je dobro jutro!
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Maša Trubačev in Petra Trofenik, mladi ljubiteljski kuharici, sta nov obraz druge sezone popoldanske kuharske oddaje Šef doma. Širši javnosti sta poznani kot finalistki priljubljenega kuharskega šova in iz številnih odmevnejših kulinaričnih dogodkov v Sloveniji.
Maša in Petra si bosta med tednom podajali kuharsko štafeto, ob petkih pa bosta v prenovljenem kuharskem studiu združili moči, druga drugo učili novih kuharskih trikov in skupaj opogumljali kuraske navdušence in tiste, ki radi dobro jedo, da tudi sami postanejo kuharski šefi v svojih domačih kuhinjah.
DVE KUHARICI, PRESLANA JUHA?
Kolikor slovenskih vasi, toliko »ta pravih govejih juh«. In skoraj toliko je tudi železnih zakonitosti za kuho goveje juhe. Ponekod se je ne kuha brez peteršiljevega korena, drugod ne brez koščka zelene, ponekod pa gre vanjo tudi kurji krempelj. Kaj pa goveji rep in kosti? Kolikšna količina vode je pravšnja? Ampak tista obvezna na pol prerezana čebula, popečena v suhi ponvi, z zabodenima dvema nageljnovima žbicama – ta pa že spominja na dodatek iz kotla galskega vrača!
Stane prinese domov jelko, ki jo je »kupil« v gozdu. Anjo hoče navdušiti, da bi jo skupaj okrasila in tako pripravila prijetno presenečenje za Irmo. Anja pa je medtem staršema že pripravila neljubo presenečenje z Miletom… Ker Irma noče, da bi Anja nekoč praznovala božič in novo leto po pravoslavnih šegah, nagovori Staneta, da povabita Borotovo družino na praznovanje edinega pravega novega leta k njim. Povabilo želi Irma izkoristiti za to, da bi Anja v druženju s sosedi sama spoznala neprimernost svojega prijateljstva z Miletom…
Kaj bi naredili za knjigo? Bi prodali svoj grad? Bi prodali svojo rojstno hišo? Živel je mož, ki je za knjigo prodal svoj grad in celo svojo rojstno hišo. Janez Vajkard Valvasor je bil mož nenavadne usode, ki je s svojo Slavo pisal in se vpisal v zgodovino slovenstva. Profesorsko prevajalska družina Debenjak je 323 let po izidu opravila titansko delo in iz nemščine, zapisane v gotici, prevedla vseh 15 knjig, vezanih v 4 zvezke, ki obsegajo skupaj 3.532 strani velikega formata.
V oddaji se pri profesorju Božidarju Debenjaku pogovarjali o tem, kako je Slava vplivala na oblikovanje narodne samozavesti, z vodjem rokopisnega oddelka NUK Marijanom Rupertom pa smo polistali ter se dotaknili enega izvirnih zvezkov Slave Vojvodine Kranjske.
voditelj: Luka Novak, režija: Darko Sinko, scenarij: Valentina Smej Novak, Luka Novak
V drugem delu bomo s pomočjo stolpov odkrivali Slovenske gorice. Razgledni stolp na Plačkem vrhu pri Kungoti, večkrat nagrajena amaterska fotografa uporabljata za fotografiranje jutranje pokrajine v meglicah. Na Zavrhu pri Lenartu so domačini ponosni na čase, ko je v njihovih krajih živel in pisal pesmi naš najznamenitejši general – Rudolf Meister. Spoznali bomo potomca deklice, ki je prav z generalovo pomočjo postala najznamenitejša vaščanka. Na svojega rojaka, znanega izumitelja Johana »Janezka« Pucha pa so ponosni v vaseh okoli razglednega stolpa na Gomili. Z člani društva ljubiteljev starodobnih vozil, ki nosi ime njihovega slavnega domačina, bomo priča lokalni posebnosti – podiranju klopotca.
Je kriminalizacija Romov rešitev in pot naprej ali pot nazaj, v antiromizem in diskriminacijo, in ali pot do varnega sobivanja vodi prek represije ali prek izboljšanja bivalnih razmer romske skupnosti, bodo pojasnili predsednik foruma romskih svetnikov Darko Rudaš, župan Ribnice Samo Pogorelc in Olivera Mirković, ki že desetletja dela z romskimi otroki. Zakaj slovenske oblasti še vedno od Italije ne zahtevajo sodne rehabilitacije bazoviških žrtev, pa bo pojasnil Marko Bidovec, potomec Ferda Bidovca, ene izmed prvih žrtev fašizma.
Na letošnjem Blejskem strateškem forumu bo ena od osrednjih tem prizadevanje za mir na Bližnjem vzhodu. Od 7. oktobra lani je bilo po podatkih palestinskih oblasti v izraelskih napadih v Gazi ubitih več kot 40 000 ljudi. Kakšne so poti do mirovnega sporazuma in kakšne so poti do mirnega sobivanja Izraelcev in Palestincev po tej strašni preizkušnji? V Globusu z Blejskega strateškega foruma.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Nobena igralka v starem Hollywoodu ni imela glasu kot Judy Garland. Igrati je začela kot otrok, zvezdnica je postala že v svojem 17. letu z vlogo Dorothy v očarljivem muzikalu Čarovnik iz Oza. Kljub igralskemu, glasbenemu in plesnemu talentu, ki mu v Hollywoodu preprosto ni bilo para, je imela izrazito težko življenje, v katerem se zrcali eksploatirajoč in seksističen odnos hollywoodskega sistema do filmskih zvezdnic. Hollywoodski sistem je vanjo vcepil slabo samopodobo in jo že v letih odraščanja naredil odvisno od tablet, zaradi česar se je z odvisnostjo borila do konca življenja. Pri 47 letih je umrla zaradi prevelikega odmerka barbituratov. Za seboj je pustila hčer, prav tako eno od velikih hollywoodskih igralk in pevk Lizo Minelli.
Izvirni naslov: DISCOVERING FILM / Britanska dokumentarna oddaja, 2014 / Režija: Lyndy Saville / Nastopajo: Derek Malcolm, Wendy Mitchell, Ian Nathan, Neil Norman
V studio prihaja gostja Alma R. Selimović, dolgoletna sodelavka in direktorica Zavoda Bunker, ki deluje v Stari mestni elektrarni. Ta dragoceni prostor za sodobno uprizoritveno umetnost deluje že 20 let. Ozrli se bomo v zgodovino, predstavili pomen tega prostora za sodobno ustvarjalnost ter razkrili vizijo za prihodnost. Zanimiv pogled na sodobno arhitekturo in okus novega razreda bogatih v ameriški družbi nam bo predstavila mlada ameriška arhitekturna kritičarka Kate Wagner. Ker živi med Združenimi državami in Slovenijo, bo komentirala tudi prostorsko ureditev in arhitekturo pri nas. Ogledali smo si razstavo Od korzeta do žaketa v ljubljanskem Mestnem muzeju, ki se osredotoča na oblačilni videz Ljubljančank in Ljubljančanov med letoma 1850 – 1950. Kako zvenijo skladbe Bacha, Mozarta ali Piazzole v izvedbi dveh vrhunskih harmonikarjev Marka Hatlaka in Franca Žiberta, smo preverili na koncertu njunega projekta Harmonikart.
- megnyílt a Lendvai Óvoda Csentei Kétnyelvű Tagozatának épülete;
- magyar-szlovén üzleti találkozó az Agrán;
- a Csárdáskirálynő Domonkosfán;
- az Őrállók tábor az Őrségben;
- erdei tábor a Bakonaki-tónál;
- oratórium Lendván;
- strandröplabdatorna.
Vsebina oddaje:
- odprtje zgradbe nove dvojezične enote Vrtca Lendava v Čentibi;
- madžarsko-slovenski poslovni forum na Agri;
- opereta Kraljica čardaša v Domanjševcih;
- tabor Őrállók v Őrségu;
- gozdni tabor pri Bukovniškem jezeru;
- oratorij v Lendavi;
- turnir v odbojki na mivki.
Christoph postavi Karlu ultimat: če mu do večera ne prinese denarja, ga bo prijavil zaradi požiga. Nadeja se, da ga je s tem dovolj prestrašil, da bo to tudi storil, a ne sluti, da sta mu Karl in Ariane nastavila past. Toda Ariane ima svoje načrte ...
André prizna Michaelu, da je pretiraval glede svoje depresije zaradi Lindinega odhoda. Michael je ogorčen in mu zabrusi, da bo stanovanje še naprej ostalo brez pohištva. Za dodatno zmedo pa vmes poseže še Rosalie.
Paul reši Michellin nakit z dna jezera in ji ga na domiseln način tudi prinese. Ganjena Michelle se odloči, da mu bo dala drugo priložnost.
Lindi se toži po Andréju, a jo skrbi, da ji ne bo nikdar odpustil. Ko se zaupa Wernerju, ji ta da vedeti, da še vedno obstaja kanec upanja.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Treba je imeti pravo idejo, vse drugo je delo in vztrajnost, pravita zakonca Sandra in Drago Belec, ki v Logarovcih pri Ljutomeru vodita največje podjetje za pridelavo sadik za vrtičkarje v Sloveniji. 17-članska ekipa redno zaposlenih, ki se jim čez leto za krajši čas pridruži tudi okrog 20 sezonskih sodelavcev, na treh hektarjih površin letno vzgoji okrog 15 milijonov sadik zelenjadnic, začimbnic in jagod. Sadike, vzgojene iz gensko nespremenjenih semen, prodajajo v več kot 200 trgovinah po vsej Sloveniji, v zadnjih letih so vedno bolj prisotni tudi na Hrvaškem in v Avstriji. Velik poudarek dajejo razvoju, avtomatizaciji in rešitvam, ki kar najmanj posegajo v naravo; v dveh solarnih elektrarnah denimo proizvedejo skoraj vso električno energijo zase, tudi vodo za zalivanje imajo iz lastnih virov. Belec je tudi predsednik pred dvema letoma ustanovljenega Združenja pridelovalcev v sodobnih rastlinjakih, katerega cilj je povečati samooskrbo z zelenjavo v Sloveniji.
Nekje v kotičku svojih src smo še vedno vsi učenci, je dejal indijski mislec. S to modrostjo bomo začrtali začetek novega šolskega leta. Med tistimi, ki poučujejo, je več kot 80 odstotkov učiteljic, več kot polovica učiteljskega kadra je srednje generacije, mlajših od 30 let je le slaba desetina. Poklic zanje ni zanimiv niti zaradi delovnih razmer niti zaradi plačila. Tako pravi statistika, gost oddaje David Tomažin pa je popolno nasprotje teh dejstev. Šestindvajsetletni učitelj, ki želi tudi ostati v tem poklicu. V pogovoru z njim o tem, zakaj mu je ta tako blizu, ali so otroci res drugačni kot včasih in katerim pastem bi se morali vsi na tem področju izogibati.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Komedija. Župana dveh majhnih francoskih mest na nasprotnih političnih straneh združi feministična aktivistka. Združenje z drugimi besedami pomeni zlepljenje; zaradi prisilne bližine se stališča obeh moških zbližajo glede gospodarskega razvoja in ekologije…
EN MÊME TEMPS / ZA VEDNO SKUPAJ, Francija, 2022
Režija: Benoît Delépine, Gustave Kervern / Scenarij: Benoît Delépine, Gustave Kervern / Igrajo: Vincent Macaigne, Jonathan Cohen, India Hair, Jehnny Beth, Doully Millet, Yolande Moreau …
Na Lidu poteka 81. beneški filmski festival. Na rdeči preprogi, po kateri se lani zaradi stavke delavcev v Hollywoodu marsikdo ni sprehodil, je letos spet gneča.
V filmske zgodbe se vrača spolnost, ki je je bilo v zadnjih letih presenetljivo malo, je opazil direktor festivala.
Seveda pa se festival ne izogiba kritičnemu pogledu na fenomene in krize sodobne družbe in politike.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Pogovarjali smo se s priznanim češkim fotografom in vodjo Inštituta za kreativno fotografijo na Šlezijski univerzi v Opavi Vladimirjem Birgusom, ki razstavlja v ljubljanski galeriji Photon. Obiskali smo literarni festival Mesto knjige v Novi Gorici. Predstavili bomo najnovejši film španskega režiserja Pedra Almodóvarja The Room Next Door, ki govori o problematiki evtanazije in je bil premierno prikazan na beneškem filmskem festivalu.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Koliko je vredno delo umetnikov? Kakšno je razmerje med družbeno in ekonomsko vrednostjo dela? Kakšne službe ameriški antropolog David Graeber imenuje "bulšihti"? V oddaji se bomo pogovarjali z eno najpomembnejših danskih pesnic, Pio Tafdrup, ki je bila letos častna gostja Dnevov poezije in vina in se preživlja izključno s pisateljevanjem. Predstavili bomo italijanski kolektiv Cinetico, ki je nastopil na festivalu Mladi levi – njegovi člani opravljajo vrsto neumetniških služb, ki jim omogočajo umetniško delo. V oddaji še o predstavi Mini teatra Bartleby, pisar. Predstava, ki je bila pred leti nagrajena na festivalu Borštnikovo srečanje, je nastala po znameniti kratki zgodbi Hermana Melvilla.
Gostje v studiu: Nataša Živković, Eva Matjaž, dr. Blaž Kosovel in Barbara Kanc.
Priporoči:
Gostje v studiu: Nataša Živković, Eva Matjaž, dr. Blaž Kosovel in Barbara Kanc.','https://www.rtvslo.si/tv/spored/tvs1/2024-09-04/14017115')">Deli
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.