Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
V Mariboru smo obiskali mednarodni festival stop animacije StopTrik. Bili smo na podelitvi nagrad Slovenskega društva likovnih kritikov. Seznanili pa vas bomo tudi z novim glavnim dirigentom Orkestra Slovenske filharmonije in z nominiranci za Turnerjevo nagrado – eno najprestižnejših nagrad na področju sodobne umetnosti.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Tudi petkova jutra so najboljša v družbi oddaje Dobro jutro! Ob petkih vam podajamo ideje za izlete po Sloveniji, preverjamo setveni koledar ter vam skupaj z našimi kuharskimi mojstri ponujamo ideje za kosila. Delimo tudi gospodinjske nasvete, v posebni rubriki pa sprejemamo pozdrave in čestitke gledalcev za svoje bližnje. Ne zamudite oddaje Dobro jutro!
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Pred evropskim dnevom jezikov bomo govorili o učenju jezikov, pomenu večkulturnosti, stereotipih in predstavah, ki jih imamo o kakšnem narodu. Kako lahko sobivata dve na videz popolnoma oddaljeni in drugačni kulturi, nam bosta povedala zakonca Huiqin Wang in sinolog dr. Mitja Saje, ena od vodilnih promotorjev kitajske kulture v Sloveniji in slovenske na Kitajskem. Svojo zgodbo o učenju slovenščine bosta z nami delila tudi Britanec Nick Wurr in Japonka Nagisa Moritoki Škof. O deželah in njihovih prebivalcih si namreč radi ustvarimo predstave, ki pa niso nujno resnične. Kakšni stereotipi naj bi veljali za Slovence? Kaj si mi mislimo o drugih narodih? S profesorico za portugalsko književnost in prevajalko iz portugalščine, španščine in francoščine dr. Mojco Medvedšek pa bomo spregovorili o ljubezni do jezikov, kako jo je učenje jezikov oblikovalo ne samo profesionalno, temveč tudi osebno, in o tem, kako si s poznavanjem tujih jezikov odpiramo nova okna v svet, v nove kulture, vrednote, običaje in zgodovino tudi drugih narodov. Za ohranitev jezika pa je danes zelo pomembna tudi njegova digitalizacija, zato bomo v rubriki Ah, ta splet predstavili portal digitalne slovenščine – slovenščina.eu.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Od prvotne ministrske zasedbe Gibanja Svoboda je ostalo le še nekaj ministrov. Šest jih je že zapustilo položaj. Odšli so Tatjana Bobnar, Sanja Ajanović Hovnik, Danijel Bešič Loredan, Irena Šinko, Uroš Brežan in Darjo Felda. Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh, ki jo koalicija pred že drugo interpelacijo še vedno podpira, pa ima zdaj težave še zaradi prometnega prekrška – vožnje z modro lučjo po Avstriji. Kakšno breme so politične afere za delo vlade in sprejemanje reform?
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Številne največje svetovne znamenitosti je navdihnila vera. Za nekatere so to zatočišča za razmišljanje v tihoti. Za druge so prizorišča osupljivih dejanj čaščenja, nevarnih izzivov in izjemne predanosti, ki jih tujci le redko vidijo.
2.del:
V tem delu bomo videli, kako se mladi musliman iz Malija trudi obvarovati veliko mošejo v Djenneju pred naravnimi silami, da bi si tako zagotovil mesto v raju. Pri svetem slapu Nači na Japonskem se predani šintoist spoprime z napornim izzivom, da bi svoji domovini zagotovil blaginjo. Mlada ameriška Juda se z družino odpravita v Izrael, da bi tam vstopila v svet odraslih. V katedrali svetega Janeza Evangelista v New Yorku pa episkopalna duhovnica na zanimiv način slavi god sv. Frančiška Asiškega.
EARTH'S SACRED WONDERS / Velika Britanija / 2019 / Režija: Russell Leven, Anthony Barwell, George Pagliero
V Opusu bomo predstavili slovenska glasbena umetnika, ki že vrsto let delujeta v tujini. To sta flavtist Martin Belič in violončelist Primož Zalaznik.
Martin Belič je asistent soloflavtist v uglednem orkestru Münchenski filharmoniki. Redni član orkestra je postal leta 2007. Svoje znanje že desetletje prenaša na mlajši rod. Na avstrijskem Koroškem vodi mojstrske seminarje skupaj s svojim nekdanjim profesorjem Mihaelom Martinom Koflerjem, v Slovenski Bistrici, kjer je začel svojo glasbeno pot, pa vodi poletno šolo. Letos smo ga spremljali na Bistriškem gradu, kjer je bil nekoč sedež glasbene šole. V tej so danes nadvse ponosni na svojega rojaka. Spoznali bomo njegovo življenjsko zgodbo, ki je bila žal tudi zelo trpka. A vendarle ni nikoli obupal.
Primož Zalaznik pa bo opisal pot, ki ga je vodila od Simfoničnega orkestra RTV Slovenija do Dunajskih simfonikov. Nekaj časa je igral tudi pri Dunajskih filharmonikih. Občasno ga mika solistično muziciranje in sodelovanje v komornih zasedbah, sicer pa je predan dunajskemu simfoničnemu orkestru. Tam je dobil redno zaposlitev, s katero je popolnoma zadovoljen.
- befejeződött a Lendvai Plébánia 18. századi anyakönyvének restaurálása;
- ülésezett a Programbizottság;
- CACAIB Lendva 2024 – nemzetközi kutyakiállítás;
- Funny Money – magyar bérletes előadás;
- a motoros Deák-emléktúra résztvevői Zsitkócban;
- képzőművészeti és fafaragó alkotótábor a Bakonaki-tónál.
Vsebina oddaje:
- končano restavriranje matične knjige Župnije Lendava iz 18. stoletja;
- seja Programskega odbora;
- CACIB Lendava 2024 - mednarodna razstava psov;
- madžarska abonmajska predstava Funny Money;
- motoristi Deákove spominske ture v Žitkovcih;
- likovna in rezbarska ustvarjalna kolonija pri Bukovniškem jezeru.
V današnjem Infodromu smo se najprej ustavili na Sladki tribuni, kjer smo spoznali Urbana, ki ima sladkorno bolezen tipa 1. Vsako leto v Sloveniji za njo na novo zboli za tri razrede otrok, v oddaji pa smo izvedeli, s katerim sladkorjem je povezana in kako. V rubriki Infogrom se z mladimi pogovarjamo o tem, kje najraje berejo in kam jih knjige popeljejo, v rubriki Podrobno pod lupo pa razlagamo, zakaj je Izrael napadel še sosednjo državo Libanon. V oddaji izvemo še nekaj zanimivosti o novem slovenskem filmu Tartinijev ključ, v katerem je glavno vlogo odigral Svit Šturbej. Pred našo kamero in mikrofon je stopil skupaj z otroškim poročevalcem, na obisk v glasbeno šolo pa nas je povabila bobnarka Miša.
Werner izve, da zavarovalna pogodba za starodobnike ni bila sklenjena. Žal nihče ne sluti, kakšna katastrofa se pripravlja.
Alfons in Hildegard se odločita, da se vrneta na Knežji dvor, vendar pod določenim pogojem.
Paul Michelle prizna, da bi mu bilo najljubše, če bi odpovedala pot okoli sveta in ostala pri njem. Michelle začne dvomiti, da je Paul pravi zanjo.
André je kot prerojen. Za svoje vedenje se opraviči Rosalie in jo uradno prosi za sodelovanje v novi kavarni.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Po večerji Tjaša in Robi prosita za sladico, a mama je tokrat ni pripravila. Predlaga jima, naj se posladkata z očkovimi bomboni, nenadoma pa vse luči ugasnejo! Tjaša razloži Robiju, da je temno, ker sta v rudniku. V rudniškem vozičku potujeta po predorih in iščeta sladki zaklad.
V najstarejši vrtnarski oddaji pri nas vam vsako soboto svetujejo, kako gojiti vrtnine na ekološki način, z ekološkimi in bio-dinamičnimi pripravki, kako pravilno saditi sadno drevje in ga na začetku pomladi tudi ustrezno porezati. V njej predstavljamo smernice v cvetličarstvu in gojenju rezanega cvetja in lončnih rastlin, pogosto pa kot začimbo oddaje pripravimo tudi kakšno pozabljeno jed. Vabljeni k ogledu.
navrtu@rtvslo.si
Oddaja Okusi 2 generacij združuje bogato kulturno dediščino slovenske kuhinje s sodobnimi trendi prehranjevanja. Oče Primož Dolničar in sin Gaber v sproščenem vzdušju delita recepte, ki jih navdihujejo tradicionalne jedi naših babic, hkrati pa jih prilagodita sodobnemu okusu in načinom priprave. Oddaja tako predstavlja čudovito zlitje preteklosti in sedanjosti, kjer lokalne in sveže sestavine dobijo osrednjo vlogo.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Osrednja gosta oddaje sta Tomaž Kobol in Matej Barbo. Prvi poje z legendarno zasedbo, ki je začela delovati leta 1952 Beneški fantje, drugi pa z dolenjsko
skupino, ki deluje 18 let, Nemir. Nastopajo še Saša Lešnjek ter mladi ansambel Gregorja Mirnika. Voditelj: Andrej Hofer
Kakšno prenovo je doživel grad Podčetrtek in kakšen vpliv ima na lokalno skupnost in na turistično ponudbo v regiji?
Obiskali smo Cirila Dolinška, ki je kozolcu v vasi Šmarčna vdihnil novo življenje.
Ob bregu reke Save pa smo obujali star kmečki običaj imenovan "kavsanje".
Družina Häußler iz Švabske Jure se že 25 let ukvarja z ekološkim kmetijstvom, saj želi biti samozadostna in neodvisna od semen ter umetnih gnojil velikih kmetijskih korporacij. Häußlerjevi med drugim pridelujejo tudi staro švabsko sorto leče, ki je pred 50 leti domala izumrla, a so jo nato na srečo našli v semenski banki in znova obudili pridelavo. Domačini jo uporabljajo za najrazličnejše jedi, od tradicionalnih špeclov z lečino omako in polnjenih žlikrofov pa vse do kolača z ribezom in lečo.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Kultura je kratka aktualna informativna oddaja o kulturi in umetnosti, v kateri se praviloma izpostavljajo osrednji dogodki dneva. V njej najdejo prostor tudi mednarodne novice in problemske teme. V ustvarjanje oddaje so vključeni dopisniki doma in v tujini.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
François je mlad tesar, ki uživa srečno in preprosto življenje z ljubečo ženo Thérèse in dvema majhnima otrokoma. Nekega dne na pošti spozna uslužbenko Emilie, ki postane njegova ljubimka. François zaradi nove ljubezni noče zapustiti žene in otrok, prepričan je, da bi morali biti vsi srečni, ne glede na njegovo dvojno življenje.
Pretresljiva in razvpita klasika francoskega novega vala s subtilno ironijo obravnava dvojna merila, ki vladajo v seksističnem svetu. Tako kot junakova zmotna ideja o sreči je tudi film na prvi pogled lahkoten in idiličen, pod površino pa globoko trpek in tragičen.
Izvirni naslov: LE BONHEUR / Francoski film, 1965 / Režija in scenarij: Agnès Varda / Igrajo: Jean-Claude Drouot, Claire Drouot, Marie-France Boyer
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.