Krokodil mora biti zakrinkan, ko gresta z Rijo v živalski vrt. Paznik ga ne sme prepoznati, saj Rijo obide groza ob misli, da bi ga zaprl v krokodiljo ogrado. A Krokodil bi vseeno rad spoznal svoje sorodnike. Druge živali, naj bodo velike ali majhne, ga ne zanimajo preveč. Končno mu Rija dovoli, da jih obišče. Krokodil od navdušenja skoči v bazen, poln krokodilov. Končno Rija s svojo bistroumnostjo reši najboljšega prijatelja.
Živa je pripravila lov na zaklad za Žarka. Toda ko lačni zajčki in sitni prašički Žarku ne dajo pravih namigov, mora Živa poskrbeti, da bo lov na zaklad uspel in bo Žarko našel pravo pot do piknika.
Medtem ko skuša Mipa čim večkrat preskočiti kolebnico, šolo preplavijo srbečke. Sošolce srbi in Mipi vrvi ne morejo več obračati. Ji lahko pomaga sestra Smrkova?
Bubi, Bibi in Boni se igrajo na obali in med letenjem oponašajo let drugih gozdnih živali. Radi bi leteli kot čebele, zato se jih odločijo poiskati in poizvedeti, zakaj letajo od cveta do cveta. V rožnem vrtu zagledajo čebelico. Približajo se ji in opazijo, da od cveta do cveta raznaša cvetni prah, ko nabira nektar. Bubi in Bibi sta tako neučakano radovedna, da z vprašanji kar prehitevata drug drugega. Čebelica ju skuša umiriti in jima pove, da bo nektar odnesla v čebelji panj, kjer ga bodo čebele delavke predelale v med. Sovice v domače gnezdo prinesejo satje, čebelje darilo za mami in očka. Hitijo jima pripovedovati o vsem, kar jih je naučila čebelica. In tudi o tem, da sogovorniku ne smemo nikoli segati v besedo.
Vohljavi Švigašvaga rad vonja rožice, a rožice pisane džungle tega ne marajo. Zato se Švigašvagi izmuznejo in se potopijo v jezero. Boti in Švigašvaga se potopita za njimi. Zdaj vsi švigajo pod vodno gladino. Bo Botiju uspelo zbrati podatke?
Mali Timotej in žaba se škropita ob robu ribnika. »Tako sonce škropi planete,« jima pove luna. Mali Timotej in žaba ugotovita, da sonce res včasih poškropi svoje planete z majhnimi delci snovi in da se Zemlja pred tem zaščiti z nevidnim ščitom.
Zemljo pred sončevimi delci varuje nevidni ščit, ki mu pravimo magnetno polje. To preusmeri delce proti poloma, ti pa tam obarvajo nebo in nastane polarni sij.
Lara ima prikupno kapo s cofkom, zaradi katere se nekateri otroci norčujejo iz nje. Ko pa prav ta cofek pomaga rešiti mlado mucko, ki se zateče na streho pred požarom, o Larini kapi pišejo celo v časopisih. No, takrat pa bi vsi radi imeli natanko tako kapo, kot jo ima Lara.
Za očetovski dan Cofek piše pesmico za očka. Svoj navdih črpa iz narave. Toda bober Jezeršek ga pouči, da mora poezija upoštevati stroga pravila in Cofek ga skuša ubogati.
Družina se odpravi na igrišče v parku. Tjaša je razočarana, saj so novo plezalo že zasedli drugi otroci. V strahu pred njimi se skrije in si jih raje predstavlja kot vesoljce. Maša razkrije, da je vesoljski mehanik, ki zna popraviti njihovo vesoljsko ladjo, in Tjaša se otrese strahu.
Cofek je ljubosumen na Gabra, ki vzbuja pozornost zaradi mavca na nogi. Še sam se pretvarja, da si je poškodoval roko, vendar se njegova zvijača izjalovi, ko se ne sme več igrati, kot si je zamislil.
Jajce se razpoči in iz njega prileze mladiček avokadodona. Rdečka in grahozavri morajo poiskati zabaven način, kako bodo razposajenega mladička odpeljali nazaj k čredi.
Zdanilo se je in v volčjem svetišču je grozeče. Daruka odloči, da bo Fao pazil Akelo, Mavgli pa mora z njimi v svetišče, ker bo prepoznal človeške pasti.
Zmedi zna zganjati hrup. Pa bi znal zaigrati tudi glasbo? Zim, Zam in Zum ga odpeljejo v glasbeno deželo in ga z nekaj vaje pripravijo, da zabobna na koncertu.
Resni in učeni Rafael, nagajiva in domiselna Mona in najmlajši Nabi nam v prikupni seriji risanih filmov Minuta v muzeju brez dlake na jeziku predstavljajo velika umetniška dela. Slike, kipi, starodavne vaze in druge umetnine jih navdihujejo, da zastavljajo vprašanja, se veselo, včasih kar norčavo zabavajo in vabijo tudi druge otroke, da se naučijo umetnost gledati in ceniti s svojimi, iskrenimi otroškimi očmi.
V parku Pip slika račke, a dežne kaplje razmočijo sliko, zato s Poko smukneta k njej domov. Pipovi načrti se izjalovijo, zato Poka predlaga, da skupaj naslikata ogromno sliko. Odličen domislek! Prešerno se zabavata, dokler se jima ne pomešajo vse barve in je Pipova rumena račka nenadoma zelena. Pip kuha mulo in noče več slikati. Poka srkne požirek mleka in piha mehurčke. To zvabi nasmešek na Pipov obraz. Skupaj pihata mehurčke in že sta dva bradata možica, ki naslikata sliko, polno smešnih raznobarvnih račk.
Brina, Hanka in Inja se igrajo »bolnišnico za novorojenčke«, Rjavko in Kati pa iz kock postavljata veličasten grad. Med njimi se vname prepir. Učiteljica Kalipso jih miri. Ko pa Brina in Rjavko razložita vsak svojo plat zgodbe, se izkaže, da je prišlo do nepotrebnega nesporazuma. Spet so vsi prijatelji in skupaj uživajo ob igri.
Egon in Ajda v močnem vetru izgubita Skovikarjevega zmaja, ki ga ima ta že od otroštva. Kaj naj storita? S pomočjo Reči ter mišk Henrike in Pike mu zaman sledita po vsem gozdu. Ga bosta sploh kdaj dobila nazaj v roke?
Zdravnica Mica s Tinkovo pomočjo pokaže, kako se v prebavilih naselijo virusi in povzročijo trebušno gripo. Najboljša obramba pred njo je temeljito umivanje rok.
Resni in učeni Rafael, nagajiva in domiselna Mona in najmlajši Nabi nam v prikupni seriji risanih filmov Minuta v muzeju brez dlake na jeziku predstavljajo velika umetniška dela. Slike, kipi, starodavne vaze in druge umetnine jih navdihujejo, da zastavljajo vprašanja, se veselo, včasih kar norčavo zabavajo in vabijo tudi druge otroke, da se naučijo umetnost gledati in ceniti s svojimi, iskrenimi otroškimi očmi.
Alfa je po duši znanstvenica in nedolžne laži iz prijaznosti ji grenijo življenje. Pri pouku uživa, odmori pa so prava mora. Sklene si pomagati in sestavi detektor laži. Zdaj vsi vedo, kaj sogovornik v resnici misli, čeprav bi bilo včasih bolje, da ne bi. Naprava zmeša štrene tudi Tele, saj jo Tundra z njo ujame na laži.
Konec septembra se je papež Frančišek odpravil v središče Evropske unije. Obiskal je državi Luksemburg in Belgijo.
Konec septembra se je papež Frančišek odpravil v središče Evropske unije. Za obisk držav Luksemburg in Belgije je izbral vodilo »Služiti« in »Na poti z upanjem«. Čeprav majhna vojvodina Luksemburg velja za najpomembnejšo članico unije. Deželo katoličanov pa pretresa finančni škandal Karitasa. Bogata kraljevina Belgija je stičišče mnogih evropskih kultur. Z ugodno lego je med najgosteje naseljenimi v Evropi. V njej prevladujejo francoski, nemški in nizozemski običaji. Katoliško cerkev v tej sekularizirani državi pretresajo spolni škandali. Luksemburški kardinal Jean-Claude Hollerich velja za vplivnejšo osebnost v Vatikanu, tudi pri zaključni fazi zasedanja sinode, ki poteka ta mesec, igra pomembno vlogo. Sinoda o skupni hoji odpira za lokalne Katoliške cerkve novo zgodovinsko obdobje misijonskega delovanja, zato ni čudno, da se je papež udeležil 600. obletnice praznovanja katoliške univerze v Leuvenu. Evropejce pa je spodbudil k skupnemu sodelovanju in zavzetosti kristjanov, da stara celina ponovno zaživi.
Obiskali bomo vinogradniško kmetijo v Vrhpolju, kjer so zaključili eno največjih investicij na tistem koncu. Bili smo na že osmem festivalu namiznih oljk v Kopru ter na uradni otvoritvi oljkarske sezone na Belvederju nad Izolo. Prireditev Oljka županov - oljka povezovanja je postregla z napovedni letine in drugimi temami s tega področja. Šli smo na Porezen, kjer ima svoja zemljišča tamkajšnja agrarna skupnost in izvedeli, kako organizacije delujejo in kakšni izzivi so pred njimi. S številnimi se soočajo tudi kmetje, ki imajo v zakupu zemljo od Sklada kmetijskih zemljišč. Dva sta stopila pred našo kamero. Na koncu bomo šli še v Neblo v Goriških Brdih, kjer so predstavili zanimiv projekt nadzora ovčjega mesa, ki ščiti tako potrošnika, kot kmeta. Začenjamo pa na Krasu, kjer so že zaključili s trgatvijo refoška, preverili smo kakšna bo letina in kakšen bo letošnji teran.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Tokrat mladostno obarvana oddaja Glasbeni pozdrav gosti Kajo Humski in Miho Lesjaka. Kaja je vokalistka S.O.S. Kvinteta, Miha član ansambla Vikend in Eros. V oddaji nastopajo tudi Poskočni muzikanti, Mitja Merzdovnik Mencinger, Istrski Fantje ter seveda S.O.S. Kvintet in ansambel Vikend. Voditelj Andrej Hofer in sovoditelj Sandi skrbita za prijeten in zabaven petkov večer.
Prisrčna družinska komedija, v kateri pravljice oživijo pod režijsko taktirko Michela Hazanaviciusa
Djibi je ljubeč samohranilec, ki si za hčerko Sofijo vsak večer izmišlja izvirne pravljice za lahko noč. V vzporednem pravljičnem svetu, ki ga Djibi imenuje Dežela zgodb, oče nastopa kot princ, ki hčer v vlogi princeske brani pred negativci. Fantazijski svet igra pomembno vlogo v njunem odnosu. Zato se njegov svet ob prvih znamenjih hčerinega odraščanja močno zamaje. Ko Sofija dopolni enajst let, se prvič zaljubi in odreče se očetovim pravljicam, saj si lahko zgodbe izmišlja sama. To se odrazi v vzporednem pravljičnem svetu, kjer Djibi izgublja osrednje mesto v hčerinem življenju, zato se začne boriti za njeno naklonjenost.
Film na domiseln način raziskuje odnose med starši in odraščajočimi otroki. Odlikuje ga razkošna produkcija v hollywoodskem slogu, za katero je zaslužen francoski režiser Michel Hazanavicius, dobitnik oskarja za film Umetnik. Hollywoodski pridih mu daje tudi glasba, ki jo je napisal skladatelj Howard Shore, zaslužen za epsko glasbeno kuliso trilogije Gospodar prstanov.
Izvirni naslov: LA PRINCE OUBLIÉ / Režija: Michel Hazanavicius / Scenarij: Bruno Merle, Noé Debré, Michel Hazanavicius / Igrajo: Omar Sy, Bérénice Bejo, François Damiens, Sarah Gaye, Keyla Fala
Pip se odloči, da bo Poki okrasil masko z njej najljubšimi predmeti. Jasmina mu priskoči na pomoč. Pip opazi, da prihaja Poka, maska pa še ni nared. Prosi Jasmino, da jo dokonča, on pa bo zamotil Poko. Da bi pridobil čim več časa, si izmisli hecno igro. Godrnjavi vratar ji postavlja zapletene izzive, ki jih mora rešiti, preden bo lahko vstopila v igralnico. Izzivi se kopičijo, Poka se jih naveliča, in skrivaj smukne noter. Zagleda masko. Pip je ogorčen, ker mu je pokvarila presenečenje, Poka pa ne razume, zakaj, saj ni imela pojma o tem. Pip spozna, da nisi kriv, če se česa ne zavedaš. Opraviči se Poki, da se je razburil, ker mu je pokvarila presenečenje. In že se vsi trije veselijo nove igre vratarke maškare!
Zdravnica Mica in Tinko povesta, kaj se zgodi, ko na mandlje zaide preveč bakterij ali virusov. Začne nas boleti grlo, in če je okužba bakterijska, potrebujemo antibiotike.
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Bernarda in Jože v rubriki Fina družina gostita mladoporočenca Moniko Avsenik Langus in Anžeta Langusa Petroviča. V goste prihajata tudi Ranko Babić in Admir Baltić, ki nastopata v novi gledališki komediji Alpski Ranko. V rubriki Družabna scena je novinarka Tjaša Platovšek obiskala koncert Luke Basija v Križankah in premiero predstave Alpski Ranko. Na glasbenem odru nastopajo Alya s pesmijo Hvala, ker si ter dvojec Romachild s pesmijo Dvigni glas.
Primož se odpravi v gozd nabirat gobe in res mu uspe najti kar precej lisičk, medtem pa Gaber na sosedovem vrtu »rabuta« jabolka.
Le kaj dobrega bosta skuhala danes? Odločita se za piščančjo obaro z lisičkami in si razdelita delo. Gaber reže in seklja, Primož pa mu daje navodila ter stresa zanimivosti o sestavinah in receptu. V obaro sta zrezala vso zelenjavo in piščančje kračke brez kosti. Kaj pa bosta naredila z jabolki? Jabolčni štrudelj po babičinem receptu. Pa en velik dober tek vam želimo!
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
V oddaji Politično - pred četrtkovim potrjevanjem predloga za razpis referenduma o JEK-u 2 v parlamentu - strokovnjak za jedrsko energijo in poslanec iz stranke Gibanje Svoboda Miroslav Gregorič tudi o tem, zakaj je umaknil svoj podpis podpore z referendumske pobude in kdo so po njegovem jedrski lobiji.
Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Albert ugrabi princa Rudolfa in prisili brata, da na dvor dostavi sporočilo. Otroka bo pognal v zrak. Usmilil se ga bo le, če se namesto njega žrtvuje cesar Franc. Za njegove zahteve prva izve Sisi in se sama odpravi po sina. Kmalu ji sledi še Franc, ki od zaprtega Grünneja izve, kje je skladišče ukradenega streliva. Medtem v Hofburg, ki je zaradi stavke ostal brez osebja, prispe nemški kancler Bismarck. Nadvojvodinja Zofija in grofica Esterhazy po najboljših močeh kratkočasita zbrane, vendar Bismarckovo potrpljenje kopni. Medtem Sisi in Franc padeta v Albertove kremplje, vendar se z Grünnejevo pomočjo rešita iz ognjenih zubljev in še pravi čas prispeta na pogajanja, ki naj bi Evropi zagotovila mir.
SISI (III.) / koprodukcija / 2023
Scenarij: Elena Hell, Robert Krause, Andreas Gutzeit
Režija: Sven Bohse, Miguel Alexandre
V glavnih vlogah: Dominique Devenport, Jannik Schümann, Désirée Nosbusch, Giovanni Funiati, Murathan Muslu, Tanja Schleiff, Marcus Grüsser
Gost Intervjuja je Janko Petrovec. Odraščal je v Preboldu. V Devinu v Italiji je obiskoval Jadranski zavod združenega sveta in tam maturiral, nato pa se je vpisal na študij angleškega jezika s književnostjo in študij primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani je diplomiral leta 1997. Leto pozneje je postal član igralskega ansambla Slovenskega stalnega gledališča v Trstu. Leta 2008 se je zaposlil na Radiu Prvi Radia Slovenija. Od leta 2016 je bil dopisnik RTV Slovenija iz Rima in Vatikana. Danes je odgovorni urednik Radia Koper.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Adamant je edinstven dnevni center na ladji v središču Pariza, kjer se vsak dan srečujejo odrasli z duševnimi motnjami in se udeležujejo različnih delavnic in pogovorov. Pod vodstvom mentorjev, psihologov, psihiatrov in delovnih terapevtov slikajo, šivajo, muzicirajo, gledajo filme, urejajo časopis, predvsem pa se veliko pogovarjajo. To je kraj, kjer se lahko svobodno izražajo, družijo in znova najdejo stik s svetom. V dokumentarnem filmu spremljamo nekaj iskrivih posameznikov, ki so pred kamero spregovorili o svojih željah, strahovih in izkušnji spopadanja z duševno motnjo, pa tudi o pomenu umetnosti v vsakdanjem življenju.
ON THE ADAMANT / SUR L'ADAMANT / Francija / 2022 / Režija: Nicolas Philibert
ELEGIČNI TRIO V g-molu (1892) Sergeja Rahmaninova v izvedbi tria SILENZIO pod mentorstvom prof. F. Rizmala je nastal v okviru dokumentarnega filma 'Ruska kapelica - elegija pod Vršičem', nastalega v Dokumentarnem programu KUP TVS.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.