Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Tudi nocoj bomo izčrpno poročali s Slovenskega knjižnega sejma. Bili smo na sinočnjem koncertu Huga Racea, ki ga poznamo po delu z Nickom Cavom in skupino The Bad Seeds; avstralski kitarist spada med glasbenike, ki se na najbolj drzen način spopadajo z dediščino bluesa in druge glasbe iz obdobja pred rokenrolom. Udeležili smo se tudi sinočnjega koncerta Orkestra Slovenske filharmonije, ki je bil posvečen 90-letnicama skladateljev Lojzeta Lebiča in Vinka Globokarja, bili pa smo tudi na današnji vaji ansambla Foruma nove glasbe, ki se bo na sobotnem koncertu prav tako poklonil tema velikima skladateljema.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Kmet psu Bitzerju podari grozno novo čepico. Bitzer je precej nesrečen, ker je imel staro čepico zelo rad. Jon se odpravi raziskat, kaj je kmet naredil s staro čepico.
Tudi petkova jutra so najboljša v družbi oddaje Dobro jutro! Ob petkih vam podajamo ideje za izlete po Sloveniji, preverjamo setveni koledar ter vam skupaj z našimi kuharskimi mojstri ponujamo ideje za kosila. Delimo tudi gospodinjske nasvete, v posebni rubriki pa sprejemamo pozdrave in čestitke gledalcev za svoje bližnje. Ne zamudite oddaje Dobro jutro!
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Kaj sploh je bolečina, kako nastane in zakaj včasih nikakor ne mine?
Na ta in podobna vprašanja nam bosta odgovarjala strokovnjaka za bolečino, spoznali pa bomo tudi kar nekaj posameznikov in njihov osebni boj z bolečino. O bolečini bomo najprej spregovorili z dr. Gorazdom Požlepom, vodjem protibolečinske ambulante v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Kakšne vrste bolečine poznamo? Je vrsta bolečine povezana z njenim izvorom? Kaj je njen namen? Kdaj se akutna bolečina spremeni v kronično? Kako se spopadata s kronično bolečino, nam bosta zaupala Armin Salihović in Rosana Pengal. Spoznali bomo tudi, kako poteka ocenjevanje bolečine. Z dr. Neno Kopčavar Guček bomo spregovorili tudi o tem, kako objektivno obravnavati bolečino, če pa je bolečina nekaj tako subjektivnega in jo vsak doživlja po svoje, ter tudi, kako bolečina, sploh dolgotrajna, prej ali slej vpliva tudi na naše duševno počutje in družabno življenje. Bolniki s fibromialgijo prepogosto čutijo krivdo, ker so zboleli, ker ne zmorejo. Pri tem jim prav nič ne pomaga, da jim okolica govori, da niso videti bolni, da je vse v njihovi glavi. Dve bolnici s fibromialgijo sta svoji zgodbi zaupali tudi nam. Kajti ne boli samo telo, ampak tudi stigma in nerazumevanje okolice, navsezadnje tudi zdravstvenega osebja. Zato dr. Nena Kopčavar Guček poudarja, da je treba vsako bolečino resno obravnavati in spoštovati, saj je za osebo, ki bolečino doživlja, ta vedno resnična.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Kljub pompoznim napovedim politike: »Dolgotrajno oskrbo bomo uredili tako, kot si jo vsi zaslužimo!« tik pred začetkom pobiranja novega prispevka za dolgotrajno oskrbo – pri povprečni plači na zaposlenega 24 evrov, še enkrat toliko bo dodal delodajalec – na terenu ni še nič pripravljeno. Bomo plačevali davek za prazne domove, ki osebja zaradi nizkih plač in slabih delovnih razmer ne najdejo več niti v državah nekdanje Jugoslavije? Bodo ljudje storitev iskali na črnem trgu, saj zelo primanjkuje negovalcev, ki bi hodili na dom?
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Britanski igralec in popotnik Michael Palin se bo podal na potovanje po Nigeriji. Že dolgo je navdušen nad njeno bogato zgodovino in kulturo, rad pa bi spoznal tudi njene ljudi in tamkajšnji način življenja. Odkrival bo, kako se Nigerijci in njihova država spopadajo s številnimi izzivi sedanjosti in zapuščino preteklosti. Na poti bo večkrat naletel na ovire in nevarnosti, zato bo včasih imel oboroženo spremstvo.
3. del:
Zadnji del Michaelovega potovanja bo vse prej kot lahek. Po luknjasti cesti, kjer vsi vozijo cikcak ali v nasprotno smer, prispe v Benin. V nekdanjem mogočnem kraljestvu je tradicija litja brona še vedno zelo živa. Michael kmalu ugotovi, da so domačini zelo nastrojeni proti Britancem, ker so jim požgali mesto in zaplenili umetnine iz brona, od katerih so mnoge razstavljene v Britanskem muzeju. Pokusi najbolj znano jed – riž jollof, za katerega vsak Nigerijec pravi, da je mamin najboljši. Michael potovanje konča v Lagosu, kjer obišče največjo cerkev na svetu. Optimizem in veselje prevzameta tudi njega.
MICHAEL PALIN IN NIGERIA / Velika Britanija / 2024 / Režija: Neil Ferguson
Raziskava Knjiga in bralci VII je pokazala, da je bilo v zadnjem letu Slovencev, ki niso prebrali nobene knjige, 42 %. Med bralci pa je le 6 % takih, ki so prebrali več kot 20 knjig. Kot glavni razlog za nebranje so anketirani navedli pomanjkanje časa. Prevladujoč vir leposlovnih knjig ostaja knjižnica. Odstotek tistih, ki so knjigo kupili, je v desetih letih zrasel z 51 na 53 %, razveseljujoč je podatek, da se je povečalo število kupcev v najmlajši starostni skupini. Največ knjig se še vedno proda v knjigarnah, tradicionalno dobro obiskan in priljubljen pa je tudi Slovenski knjižni sejem. Ob letošnjem, 40. sejmu se oziramo v njegovo zgodovino z arhivskimi posnetki, ki jih skrbno hrani Televizija Slovenija vse od prvega sejma leta 1972, in odkrivamo, zakaj je knjiga dobra naložba. Z branjem zahtevnih knjižnih besedil razvijamo analitično in kritično mišljenje, ki ga v zapletenem sodobnem svetu pereče primanjkuje.
Dokumentarni film je s sodelavci Dokumentacije TV Slovenija pripravila Meta Česnik.
- a felújított Alexandriai Szent Katalin-templom felszentelése;
- a Lendvai Plébánia több évszázados története;
- Dolhai Attila Istent dicsőítő éneke és tanúságtétele a lendvai templomban;
- búcsú és Katalin-napi vásár Lendván;
- előadás a magyar tudomány ünnepe alkalmából;
- Kühár Flóris-emléknap Pártosfalván.
Vsebina oddaje:
- posvetitev obnovljene cerkve sv. Katarine Aleksandrijske;
- večstoletna zgodovina Župnije Lendava;
- pričevanje Attile Dolhaija v lendavski cerkvi;
- proščenje in Katarinin sejem v Lendavi;
- predavanje ob prazniku madžarske znanosti;
- Spominski dan Flórisa Küharja v Prosenjakovcih.
Vse do nedelje bo na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani še trajal Slovenski knjižni sejem, zato je za Infodromovce tudi letos po knjigah listal naš otroški poročevalec Gal. O črnem petku in reklamah smo se v Infogromu pogovarjali z učenci z OŠ Oskarja Kovačiča, v rubriki Podrobno pod lupo pa razložili, kaj pomeni premirje med Izraelom in skrajno skupino Hezbolah v Libanonu. Otroška poročevalka Alja je na kondicijskem treningu v fitnesu obiskala veleslalomista Žana Kranjca, v Ojačevalnici ali Mali šoli za kitare in songwriterje pa smo prisluhnili ustvarjanju avtorskih pesmi.
Christoph si želi preživeti več časa s Selino, zato se pri njej naroči na uro ježe, čeprav se boji konjev. Selina je ganjena, a vseeno zahteva, da se opraviči Ariane. Bo to zmogel?
Joell preseneti Lucy z romantično večerjo in letalsko vozovnico za ZDA, da bi ga spremljala na bralni turneji. Bo Lucy pripravljena za pol leta oditi z njim?
Franzi Timu prikriva, da ji v Londonu ni uspelo najti nikogar, ki bi prodajal Vrabčka. Amelie ji svetuje, naj bo do Tima iskrena, toda Franzi se boji, da se bo Tim zaradi tega odrekel karieri v polu.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Mama Tjašino novo igračo, zmajevko Suzano, zaklene v avto. Ker ne gre drugače, Tjaša in Maša načrtujeta pobeg iz zapora. S pomočjo Tjašinih igrač prideta do Suzanine celice, vendar je ta zaklenjena in sproži se alarm. Mama igračo končno le izpusti na prostost.
KISANJE REPE
Ko se dnevi skrajšajo in ohladijo, je po izročilu prednikov naša prehrana temeljila na fermentiranih živilih. V vsaki hiši so nekoč kisali zelje ali repo, da so pozimi pojedli dovolj hranil in ohranili odpornost. Kako preprost je postopek kisanja, pokaže Sebastjan Lipar.
REZ VRTNIC PRED ZIMO
Zagotovo marsikdo pred letošnjim prvim snegom, ki smo ga nedavno doživeli v večjem delu države, ni uspel pravočasno porezati vej na vrtnicah. Peter Drešar pokaže, katere veje in kje jih prikrajšujemo, da te junijske lepotice novo sezono dočakajo brez polomljenih vej.
TELOHI POPESTRIJO ZIMO
Branka Valner tokrat pozornost namenja zimskim kraljem. Tudi tako bi lahko rekli telohom, ki so pozimi najlepši. S križanjem so te rastline postale večje in različnih nežnih barv.
ADVENTNI TRENDI IN VENČEK
Advent je pred vrati, a še je čas za izdelavo unikatnega dekorativnega venčka. Irena je z dr. Sabino Šegula raziskovala letošnje trende: od hladnejših in klasičnih tonov do najmodernejše barvne palete. Kaj je letos modno, si ogledamo v zadnji novembrski oddaji.
Gaber in Primož pripravljata jesenski piknik. Namočila sta fižol, pripravila piščanca in klobasice, zamesila testo za lepinje, ki jih bosta spekla na žaru, in se odpravila v gozd po kakšno sestavino za sladico. Nekaj sta našla, nekaj pa nabrala na svojem dvorišču. Primož na žaru popeče paprike za ajvar, Gaber pa oblikuje lepinje. Tolčeta, mažeta, zavijata, režeta, sekljata, zavijata,... Danes imata kar veliko dela, da bosta pripravila obrok, pa še izdelava sladice ju čaka. Le s čim se bosta sladkala tokrat? Pa en velik dober tek vam želimo!
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Osrednji gostje oddaje so Fantje z vseh vetrov. Nastopajo pa še Nina Strnad, ansambel Zaplet, Miha Debevec in ansambel Banovšek. Voditelj: Andrej Hofer.
Obiskali smo Oglarsko deželo v Dolah pri Litiji, kjer na oglarskih domačijah že desetletja varujejo vse bolj izginjajočo dediščino oglarjenja.
Kako Slavko Polak, kustos biolog zaposlen v Notranjskem muzeju Postojna, razmišlja o življenju znotraj Biosfernega območja Kras?
V oddaji pa tudi zgodba o vipavski vasici Slap in Vinskem vlaku, ki predstavlja primer dobre prakse trženja vinskega turizma in povezovanja vinarjev vseh generacij med seboj.
Gričevnata pokrajina Langhe v Piemontu je pravi raj za sladokusce. Tu so doma gomoljike, gobe, pralineji in seveda vina. V zadnjih letih pa si pot na trg utirajo tudi lešniki. Tudi Emanuele Canaparo se je pred štirimi leti lotil njihove pridelave.
Ramallovi pripravljajo večerjo za Emanuelejevo družino. Mama Giusi bo naredila raviole, polnjene s špinačo in mletim mesom.
Giusi bo za kosilo pripravila bagno caudo, omako, v katero pomakajo različne vrste zelenjave. Zanjo potrebuje veliko česna, ki ga skuha v mleku. Zmečkanemu česnu primeša še sardelne filete in olivno olje.
Emanuele zaradi boljšega zaslužka sam predeluje lešnike. Praži jih, drobi ter izdeluje lešnikovo pasto za proizvodnjo sladoleda in lešnikovo-nugatovo kremo.
Po kosilu ne sme manjkati sladica, zato se je Giusi lotila boneta, piemontske različice crème bruleeja. Zdrobljene amarete vmeša v zmes iz jajc, mleka in kakava. Sladico peče v vodni kopeli.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Tudi nocoj bomo poročali s Slovenskega knjižnega sejma, med drugim o novi zbirki esejev Draga Jančarja. V SNG Maribor so ob 100. obletnici smrti skladatelja Giacoma Puccinija uprizorili njegovo zadnjo opero Turandot, pod režijo se podpisuje Filippo Tonon. V ponedeljek se začne Animateka, mednarodni festival animiranega filma, ogledali smo si razstavi, ki sta del festivalskega programa. Bili smo tudi na mednarodnem festivalu sodobne glasbe Bienale Koper.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Howard Spence je povoženi filmski igralec, ki je nekoč slovel po vlogah kavbojev. Življenje se mu je ustavilo, depresijo utaplja v pijači in drogah. Na begu pred seboj se zateče v rojstni kraj, kjer se po treh desetletjih ponovno sreča z materjo. Poišče tudi nekdanjo ljubimko in izve, da ima odraslega otroka, za katerega prvič sliši. Vse to v njegovo življenje prinese nov žarek upanja.
Izvirni naslov: DON'T COME KNOCKING / Koprodukcijski film, 2005 / Režija: Wim Wenders / Scenarij: Sam Shepard, Wim Wenders / Igrajo: Sam Shepard, Jessica Lange, Tim Roth, Sarah Polley
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.