Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
V Bežigrajski galeriji 2 je na ogled razstava del, ki so nastala v sklopu likovne kolonije Izlake-Zagorje, ki v Zagorju poteka že 61 let, odslikavajo pa razvoj likovne umetnosti zadnjih šestih desetletji. V petek so podelili nagrado Igorja Zabela madžarski umetnostni zgodovinarki in teoretičarki Edit Andras. V Gali Hali pa je indi rock trio Lelee predstavil nov album Mora malo u crveno.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Ajda in Egon po nesreči razbijeta Skovikarjevo skledico. Egon je prepričan, da je Skovikarju najljubša, in jo morata zato zlepiti skupaj. To pa ni tako preprosto, kot se sliši. Ko otroka že skoraj obupata, namig za rešitev odkrijeta na rečnem dnu.
V jutranji oddaji Dobro jutro, ki bo potekala 3. decembra 2024, bodo med drugim obeležili Ta veseli dan kulture. Posebna pozornost bo namenjena Svetovnemu dnevu invalidov in razpravi o tobačnih izdelkih med mladimi. V rubriki Svetujemo se bomo posvetili ledvicam in njihovemu delovanju skupaj z dr. Sebastjanom Bevcem iz UKC Maribor, zeliščarka Metka Cesar pa bo ponudila nasvete za krepitev imunosti z naravnimi recepti. Glasbeni del bo obarvan s srečanjem legendarnega Alfija Nipiča in pevke Anje Pavlin, ki bosta predstavila novo skladbo. Reportaža bo razkrila kulturno dogajanje v Mariboru in šoli v Petrovčah, hkrati pa bomo skupaj z gledalci odpirali okenca adventnega koledarja z možnostmi za lepe nagrade. Goran Obradovič se bo mudil v naselju Dežna pri Podlehniku, oddajo pa bosta vodila Katja Treer in Andrej Geržina.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
V oddaji bodo predstavljeni edinstveni in slastni recepti. Avtor oddaje Z vrta na mizo in kuharski mojster Primož Dolničar bo s svojo premično kuhinjo, potoval po Sloveniji in s kulinaričnega vidika predstavljal naše pokrajine. Iz ekološko pridelanih sestavin lokalnih pridelovalcev, kmetov ali vrtičkarjev, bo tradicionalne jedi in domače sestavine predstavljal na "sodobnih krožnikih". Vse uporabljene sestavine bodo sezonske, vedno sveže, domače in ekološko pridelane. Kuhar bo v oddaji vse jedi pripravljal s čisto tradicionalnim načinom priprave kot tudi s pomočjo sodobnih kuharskih tehnologij.
Kaj nam o slovenski kulturi pove pesem, ki pokaže tri načine kuhanja “kave”? Kaj pomeni kava v slovenskem nacionalnem nezavednem? Mati, ki kuha kavo, je dobila najbolj znani literarni spomenik in nacionalno metaforo v Cankarjevi črtici, toda še prej je neka druga mati skuhala kavo v Istri. Kakšen odnos do eksistenčnih in eksistencialnih vprašanj kaže vzkik: "Naši ta stari pravjo tako, da je mižerja … ma vseeno lepo"?
Genska terapija prinaša upanje otrokom po vsem svetu, ki trpijo zaradi genskih okvar, vključno z gluhoto. Pred kratkim je v Veliki Britaniji deklica Opal Sandy po uspešni genski terapiji slišala svoj prvi zvok, medtem ko so kitajski znanstveniki s podobnim postopkom povrnili sluh petim otrokom. V Sloveniji pa delo dr. Špele Miroševič vliva novo upanje za Urbana in druge otroke z redkimi genskimi boleznimi, saj se načrtuje odprtje novega Centra za tehnologije genske in celične terapije. Več izveste v tokratni oddaji Prisluhnimo tišini.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Oddaja je portret znamenitega, že kar legendarnega britanskega naravoslovca, avtorja dokumentarnih filmov o naravi Davida Attenborougha. Spoznamo ga kot otroka, ki je rad zbiral fosile, pa kot mladega voditelja televizijskih oddaj in nazadnje kot snovalca prelomnih naravoslovnih dokumentarcev. David Attenborough že več kot 65 let gledalcem predstavlja najnenavadnejše kraje na Zemlji.
ATTENBOROUGH'S JOURNEY / Velika Britanija / 2020 / režija: Oliver Twinch
Sovraštva in z njim sovražnega, žaljivega in nestrpnega govora je na žalost vedno več.
Na socialnih omrežjih so med skupinami, ki so tarča neprimernih opazk in oznak, pogosto tudi pripadniki verskih skupnosti. O tem, kako globoko lahko sežejo negativni vplivi sovražnega govora in kako zelo pomembno se je zavedati kaj in kako govorimo in zapišemo, smo se pogovarjali z Varuhom človekovih pravic RS Petrom Svetino, s pastorjem Krščanske adventistične cerkve mag. Zmagom Godino, s pastorjem Evangelijske krščanske cerkve Ljubljana Zvonkom Turinskim in s Stankom Gaborjem, vodjo oddelka za stike z javnostmi pri Krščanski verski skupnosti Jehovove priče.
Tim dobi romantično zamisel. Medtem ko se pripravlja nanjo, se Lucy in Franzi sprašujeta, kaj načrtuje. Na poti do kobilarne Franzi zadrži okvara kolesa, vendar se čudežno pojavi Nero in jo na hrbtu odnese do paviljona, kjer jo Tim že nestrpno pričakuje. Cornelia svetuje Rosalie, naj ostane z Michaelom, medtem ko Robert spodbuja Michaela, naj Rosalie končno prizna svoja čustva. Na zmenku je vse lepo, dokler Michael visoko nad njima ne zagleda transparenta z napisom »Poroči se z mano«. Arianino sovraštvo do Christopha se stopnjuje: zdaj ne le zaradi Seline, Christoph ji še pove, da bo dobil Timove delež v hotelu. Ariane začne uresničevati naslednji zloben načrt. Maja noče dajati vtisa, da je deležna posebne obravnave samo zato, ker živi z lastniki hotela. Zato se odloči, da si bo poiskala lastno stanovanje. Alfons pa ob pokvarjenem gramofonu znova pokaže svojo iznajdljivost.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Skupina pesozavrov Rdečki in grahozavrom ukrade slastne jagodke, ki so jih hranili za zajtrk. Da bi jih dobili nazaj, se spustijo v divjo bitko igre pepček.
V vasici Slapnik že več kot 40 let ne prebiva nihče. Kljub razpadajoči podobi je tu danes polno zanimivih motivov in kamnoseških detajlov bogatega stavbarstva, ki pričajo o nekdanjem življenju.
Slavka Pavić je velika hrvaška in tudi svetovna fotografinja. Pri svojih 98 letih še vedno čuti veliko strast do fotografije.
Cerkev svetega Martina, pomembna znamenitost mesta Landshut, je zablestela v novem sijaju. Svetovno znani irsko-ameriški slikar, Sean Scully, je za Altdorfsko kapelo ustvaril barvita okenska stekla.
Skozi Naravni rezervat doline reke Glinščice teče edini površinski vodotok na Tržaškem Krasu. Zaradi bližine morja, je območje bogato tudi z mediteranskim rastlinstvom.
Gost oddaje je Jožef Oseli, eden največjih slovenskih kuharskih mojstrov, ki bo obujal spomine na največje mejnike v svoji bogati karieri. Njegova gostiteljica je Karin Sabadin.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Kolesarstvo je v Sloveniji eden izmed najbolj množičnih športov in oblik rekreacije – tudi zaradi uspehov naših kolesarjev, ki krojijo sam svetovni vrh.
Čeprav se nam zdi vožnja s kolesom danes nekaj samoumevnega, je od prve minilo le dvesto let, izum kolesa pa je bil verjetno posledica izbruha vulkana. S t. i. samovozom se je leta 1817 prvi peljal nemški izumitelj Karl Drais.
Kolo je konec 19. stoletja na Slovenskem prehitelo druge poletne športe in hkrati ponudilo meščanom nov vzorec izletništva, zabave in potovanj, postalo pa je celo simbol ženske emancipacije.
Scenaristka: Tatjana Markošek
Režiserka: Petra Hauc
Življenje Fride Kahlo, ene največjih umetnic dvajsetega stoletja, je še danes ovito v tančico skrivnosti. V tej poglobljeni tridelni dokumentarni seriji nam ustvarjalci s pomočjo poznavalcev slikarkinega življenja ter širokega nabora arhivskih posnetkov in fotografij razkrijejo, kako so umetnost, politika in ljubezen izoblikovali tako Fridin umetniški izraz kot tudi njen edinstveni značaj ter kako se je slavna slikarka vse življenje borila za lastno neodvisnost in si prizadevala, da bi se naposled osvobodila vpliva in nadzora moških.
2. del: Ljubezen in izguba
Drugi del dokumentarne serije se osredotoča na tako imenovano ameriško obdobje Fride Kahlo in Diega Rivere. Leta 1930 sta zakonca z vlakom odpotovala v San Francisco, leto dni pozneje pa sta na povabilo družine Rockefeller odšla v New York, kjer je Diego Rivera naslikal nekaj svojih najslovitejših muralov, Frida Kahlo pa je s svojim delom in ekstravaganco vzbudila veliko zanimanja pri newyorški družabni smetani. Nekaj časa sta preživela tudi v Detroitu, kamor je Diega povabila družina Ford. Obdobje v ZDA je bilo za Frido polno bridkosti, saj je v četrtem mesecu nosečnosti spontano splavila, le mesec dni pozneje pa ji je umrla še mama. A pretresov tudi po vrnitvi v domovino še ni bilo konec.
BECOMING FRIDA KHALO / Velika Britanija / 2023 / Režija: Louise Lockwood
Združene države Amerike in Združeno kraljestvo so Ukrajini dovolili uporabo raket velikega dometa na ruskem ozemlju. Na potezo je Rusija odgovorila z novo balistično raketo srednjega dometa Lešnik. V zraku so jedrske grožnje, na fronti pa ruska vojska najhitreje do zdaj osvaja ozemlja. Kaj sledi: zaostritev vojne ali vendarle tiha diplomacija, ki bi stanje vsaj nekoliko umirila?
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
V MGLC-ju so danes odprli razstavo Victor Vasarely v odmevu, na kateri so izbrana dela tega znamenitega madžarsko-francoskega umetnika v dialogu z deli nekaterih slovenskih in hrvaških umetnikov. Bili smo na koncertu ob 60-letnici Glasbene mladine ljubljanske, predstavljamo pa še knjigo RIO Rock v opoziciji, ki jo je uredil Tadej Pogačar, v P74 pa so jo povezali s praznovanjem 40-letnice izdaje plošče SRP skupine Srp, ter knjigo »Kuvar«, ki združuje tradicionalno kuhinjo in lokalne posebnosti Beograda in jo je avtor Matej Fišer nedavno predstavil prav tam.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Martin Rojko se je rodil leta 1924 na nekdaj napredni kmetiji na vzhodnem robu Slovenije v obmejni vasi Grabrovec pri Štrigovi in je od nekdaj kazal nadarjenost za glasbo in risanje. Po osemletki so ga hoteli starši poslati v kmetijsko šolo v Maribor, a je takrat udarila druga svetovna vojna in nastala je okupirana meja Madžarska-Nemčija. Preživel je grozote vojne in tudi sedaj, pri svojih 100-ih letih ostaja pozitiven. Nekdanji geodet in kartograf na Geodetskem zavodu SRS živi v Planini.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.