Luna, zvezde in planeti lebdijo v prostranstvu vesolja. Živi kdo tam? Bitje, ki je drugačno od nas? Morda zelenček? Ali krokodil! Morda pa so tam bitja prav taka, kot smo mi? Vesoljček Krokodil in vesoljka Rija? Rija in Krokodil poletita raziskovat vesolje.
Jazbec Klemen je po duši pustolovec. Na uho mu pride, da je na vrt zašla pošast in takoj jo sklene poiskati. Koga bo vzel s sabo? Morda zajčico Rozi? Svoje bratce in sestrice? Na koncu radovedni jazbec na pot odrine sam. Namesto pošasti na jasi sreča srno, nato pa se začne prava pustolovščina. Klemen je šel kar za nosom in zdaj ne zna domov.
Timi je navihana mala ovčka. Pravkar je dopolnil tri (ovčja) leta in zdaj gre v vrtec. To pa sploh ni preprosto: v skupini se bo moral veliko naučiti. Predvsem to, da je treba stvari deliti in paziti na čustva drugih. Ni dovolj, da nadarjeni mali nogometaš odlično brca žogo – naučiti se jo mora tudi dobro podati. Vsak nov dan je s pomočjo prijaznih vzgojiteljev nova zabavna učna ura.
Po hiši se začne širiti neprijeten vonj. Le kaj ga povzroča? Neoprano perilo, seveda. Koko, Kiki in Lodi v kleti poiščejo pralni stroj. Koko ga v hipu pokvari, a to še ni konec težav. Ko Miciji pralni stroj popravijo, se ta odpravi na potep po mestu.
Zima je, sovice se igrajo in drgetajo od mraza. Nenadoma se od nekod prikaže snežna sovica. Bubi jo ljubosumno opazuje, saj se Bibi in Boni z njo takoj spoprijateljita in igrata le z njo. Snežna sovica jim potoži, da se je izgubila, in jih prosi, da ji pomagajo najti starše. Na obali se igri pridruži še Boni in s snežno sovico počasi postaneta prijateljici. Ta jih pouči, da se pozimi sove prekrijejo z dodatno plastjo perja, ki jih varuje pred mrazom. Ko se sovice vrnejo v domače gnezdo, jih čaka presenečenje – mama snežne sovice. Bubi prizna, da sprva ni bila vesela srečanja s snežno sovico, a je nato spoznala, kako dragoceno je imeti prijatelje. Mami sova ji pritrdi in pove, da so prijatelji v njihovem domu vselej dobrodošli. Zapoje jim pesmico o štirih letnih časih.
Boti se znajde sredi Zasnežene zaledenele dežele. Snegopihalko živi pod zemljo in se zabava, ko v zrak brizga snežne prhe. Boti se mora tem snežnim izbruhom spretno izogibati, da lahko zbere podatke o njem.
Mali Timotej in njegova prijateljica hobotnica se odpravita na izlet v Osončje. Ko hobotnica pade v Jupitrovo "oko", jo mali Timotej reši iz zagate. Hobotnica in Jupiter sta mu hvaležna.
Pok in Pak se znajdeta v vesoljskem laboratoriju profesorja Asimova. Tam spoznata tudi robotskega kužka, ki si želi profesorjeve pozornosti. Pak se spet izkaže, ko ju nauči pokazati naklonjenost in odpuščati.
Zunaj dežuje in Tjaša napiše seznam vseh stvari, ki jih želi početi v stanovanju. Vendar imata mama in očka veliko dela, zato prosita Tjašo, naj popazi na Robija. Tjaša se sprva upira, nato pa ji Maša pokaže, kako lahko zoprno nalogo spremeni v prijetno.
Zbiralec je ta dan že zgodaj pokonci. Iz postelje ga je vrglo Krtičino smrčanje. Kako glasna je! In kako glasno in slikovito je šele smrčanje vseh drugih bitij, ki ju obdajajo.
Enkrat na leto na drevesih zacvetijo slastne rože, a mladi brokolizaver ni dovolj visok, da bi jih dosegel. Rdečka in grahozavri se odločijo, da mu bodo pomagali.
Tiger Šir kan lovi Mašo. Mašino kričanje mu vzame glas in zdaj lahko le cvili, namesto da bi renčal. Opice so navdušene in Maša se razglasi za novo kraljico džungle.
Zakaj smo nekateri veliki in drugi majhni? Zmedi se v lunaparku po nesreči poveča in nekaj časa uživa kot velikan, vendar bo moral tudi on počakati, zdravo jesti in veliko spati, preden bo zares zrasel.
Resni in učeni Rafael, nagajiva in domiselna Mona in najmlajši Nabi nam v prikupni seriji risanih filmov Minuta v muzeju brez dlake na jeziku predstavljajo velika umetniška dela. Slike, kipi, starodavne vaze in druge umetnine jih navdihujejo, da zastavljajo vprašanja, se veselo, včasih kar norčavo zabavajo in vabijo tudi druge otroke, da se naučijo umetnost gledati in ceniti s svojimi, iskrenimi otroškimi očmi.
Poka prinese v park kotalke, da se bosta s Pipom kotalkala. Poka spozna, da je to težje, kot si je predstavljala. Po prvih negotovih poskusih prepusti kotalke Pipu. Pipu gre bolje od tačk. Opogumi Poko, da še enkrat poskusi, a Poka si več ne zaupa. Ko pade, razočarana prepusti kotalke Pipu, ki verjame, da jo bo s svojimi spretnostmi pritegnil, in bo spet poskusila. A Poka je še bolj odločena, da kotalkanje ni zanjo. Pip si izmisli novo igro, kotalkavlakec, ki Poki počasi povrne samozavest in naenkrat se zave, da kotalka. Med smehom se zvrneta v peskovnik in se strinjata, da je kotalkanje res prima!
Oči zelo strogo opozarja Brino na njeno neprimerno obnašanje med jedjo pri mizi. Očita ji, da se obnaša kot živalca. Nenadoma se Brinin beluš spremeni v čarovno paličico, ki začara mami, očija in Binko v razne živali. Oponašanje oglašanja in obnašanja teh živali je povod za bučno zabavo.
Zima se je to leto nekoliko podvizala in prehitela nono, ki ji še ni uspelo postoriti vsega potrebnega, preden pritisne mraz. Egon in Ajda skleneta, da ji bosta pomagala, in ob tem na lastni koži spoznata, kako hladna je zima in kako se narava sama pripravi nanjo.
Zdravnica Mica in Tinko povesta, kaj se zgodi, ko na mandlje zaide preveč bakterij ali virusov. Začne nas boleti grlo, in če je okužba bakterijska, potrebujemo antibiotike.
Celestinčin pingvinček Simon je izginil. Vse mesto išče plišasto igračko, da bi potolažilo Celestinco. Pogosto pa je tisto, kar iščemo, prav pred našim nosom.
Tinko se pretvarja, da ne vidi, zdravnica Mica pa pojasni, kaj vse je lahko razlog za slepoto. Taki se rodimo ali vid izgubimo v nesreči. Vendar ne pustimo, da nas to ustavi! Slepi lahko počnejo marsikaj, samo drugače.
Resni in učeni Rafael, nagajiva in domiselna Mona in najmlajši Nabi nam v prikupni seriji risanih filmov Minuta v muzeju brez dlake na jeziku predstavljajo velika umetniška dela. Slike, kipi, starodavne vaze in druge umetnine jih navdihujejo, da zastavljajo vprašanja, se veselo, včasih kar norčavo zabavajo in vabijo tudi druge otroke, da se naučijo umetnost gledati in ceniti s svojimi, iskrenimi otroškimi očmi.
Na šolo za superjunake pride nov razred prvošolcev. Nekateri že poznajo svoje supersposobnosti, drugi jih morajo še odkriti. Izzivi pa čakajo tudi drugošolce in njihove učitelje. Od sobe strahu do učenja ponižnosti, od iskanja ugrabljenega nesmrtnega hrčka do pobeglih rok in nog ravnateljice – na šoli za superjunake se lahko pripeti vse.
Vedun je ansambel, ki izvaja staro in meditativno glasbo ter kanalizira zdravilni zvok z glasbili in pesmimi ljudstev sveta. Ime je ansambel prevzel iz slovanske dediščine, pomeni pa tistega, ki lahko zdravi dušo in telo tudi z besedami, torej z glasovi, vokali, konzonanti, zvoki, toni, šumi, ropotom, z vsem, kar sestavlja zvočni jezik ali zvočno orodje za širitev zavesti. Skupina, ki deluje pod vodstvom Mire Omerzel - Mirit, uporablja različne glasovne tehnike ter glasbila in zvočila iz svetovne dediščine.
8. decembra katoličani praznujejo praznik Marijinega brezmadežnega spočetja. Ali ima verska resnica danes še pomen?
8. decembra katoličani slovesno praznujejo praznik Marijinega brezmadežnega spočetja. Ali ima verska resnica papeža Pija IX. iz leta 1854 danes še kakšen pomen? Ali je Marija, Mati Boga res most med Bogom in človekom, kot pravi Janez Duns Scot? Prisluhnite ženskam različnih narodnosti, veroizpovedi in iz različnih družbenih okolij, kako v družino prinašajo življenje in plemenitijo naš kulturni prostor.
Kdo vse pa najde prostor v novem župnijskem domu na Krki? V pripravah na božič smo obiskali tudi Nino in Domna Kljuna s Pustega Hriba pri Ortneku.
Najprej vam bomo pokazali, kako so nekoč na Krasu z volovsko vprego vozili čebele s paše nazaj na domač travnik. V zamejskih Cerovljah bomo obiskali kmetijo Antonič, kjer so pred zimo strigli ovce. Šli bomo tudi v Oslavje, kjer je mlad slovenski vinogradnik in vinar prejel prestižno nagrado za svojo klet. V Čadrgu se bomo ustavili na kmetiji Pri Kumru, kjer je v delo vpeta vsa družina. Živahno je tudi v trsnici Vrhpolje na Vipavskem, kjer pripravljajo trsne cepljenke za prodajo. Izvedeli boste, kateri so zdravi učinki kisanega zelja in repe ter kako se suši cele kakije. Pa še na Plavje pri Kopru bomo šli, kjer bo iz nekdanje zapuščene karavle jugoslovanske armade nastal nov in sodoben center odličnosti oljčnega olja in vinogradništva na Primorskem.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
V oddaji sodelujejo: ansambel Zeme, Mladi asi, Meh ekspres, Občutek ter Sendi. Osrednja gosta sta Bojan Zeme ter Danijela Pečnik Zeme. Voditelj: Andrej Hofer.
Sončna romantična komedija o razhajanju in novi ljubezni
Mladi Azzedine, znan tudi kot Az, dela na kmetiji ostrig na južnofrancoski obali. Na smrt je zaljubljen v svojo izbranko Jess, zato ga doleti šok, ko mu dekle sredi romantične snubitve predlaga »pavzo«. Az se najprej samopomiluje, nato pa si s prijateljico Lilo, ki prav tako preboleva svoj razhod s fantom, omisli spektakularen načrt, kako Jess spet osvojiti – s plesom! Medtem ko Az in Lila pripravljata paritveno koreografijo stoletja, v Azu nehote pride do korenitih sprememb. Postopoma se zave, da so njegove površne predstave o romantični ljubezni uničile zvezo z Jess in razvije ljubezenska čustva do Lile.
Romantična komedija na zabaven način obravnava temo razhajanja in fantazijskih predstav o ljubezni. Posnela ga je direktorica fotografije Emma Benestan. Film je bil deležen vrste pozitivnih recenzij, ki so hvalile prisrčne junake, fotografijo, svež pristop k žanru romantične komedije in vedro naravnani humor.
Izvirni naslov: FRAGILE / HARD SHELL, SOFT SHELL / Francoski film, 2021 / Režija: Emma Benestan / Scenarij: Nour Ben Salem, Emma Benestan / Igrajo: Yasin Houicha, Oulaya Amamra, Raphaël Quenard, Tiphaine Daviot, Guillermo Guiz
Luna in Zemlja povabita malega Timoteja in njegovega prijatelja žerjava gledat, kako je nastala Luna. Pred davnimi časi je skozi naše Osončje letelo nešteto asteroidov. In marsikateri od njih se je zaletel v Zemljo.
Raček se ne more ločiti od svojega robota. Ko ga ta nekega jutra spremlja na zajtrk, pade z mize in se polomi. Raček je žalosten. Sara bi ga rada razveselila. Izdela mu obleko robota. Toda Raček je v njej zelo okoren in se zaletava v vse, kar mu je na poti. Sara mu zato pripravi robotski sok.
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Gaber obišče Primoža v delavnici, kjer mu pomaga izdelati pripomoček, ki ga bosta kasneje potrebovala pri kuhanju. Danes bosta pripravila piščančji paprikaš in kot vedno si tudi sedaj razdelita delo. Primož Poskrbi za ogenj in meso, Gaber pa seklja in reže ter asistira Primožu. Medtem ko se paprikaš kuha, pripravita testo za sladico in ko le-ta počiva, naredita prilogo k paprikašu: zdrobove cmočke s sirom in peteršiljem. Mmm, omamno. Na vrsti je sladica; na kuhinjskem prtu razvaljata testo, ga premažeta z maslom in posujeta s pehtranom. Tako je, tokrat se bosta sladkala s pehtrančki. In kaj je kuhinjski pripomoček, ki ga je Primož izdelal sam? Le poglejmo... Pa en velik dober tek vam želimo!
Bernarda in Jože v rubriki Navdihovalci gostita Tomaža Miheliča, ustanovitelja Humanitarno umetniškega zavoda sestre Marlene, ki z zbranimi sredstvi pomaga družinam v Afriki. V goste prihajata še igralki v novi gledališki komediji Ženske brez filtra Nuška Drašček in Tanja Kocman. Novinarka Tjaša Platovšek je za Družabno sceno obiskala premiero predstave Janezi in govorila z Rebeko Dremelj o njenem prihajajočem božičnem šovu. Na glasbenem odru se predstavlja Tilen Lotrič s pesmijo Medtem ko sneži ter skupina Šank Rock s skladbo Najina pesem.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Kup izrednih sej, nazadnje o shodu pred celjskim sodiščem, pa o varnosti v Sloveniji pred vloženo interpelacijo notranjega ministra, razprave o sankcijah za kršitve etičnega kodeksa poslancev. V soočenju poslank Svobode in NSi-ja: gostji Nataša Avšič Bogovič in Vida Čadonič Špelič.
Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Spomladi leta 1941 po svetu divja II. svetovna vojna. V Skeldalu, kjer je vedno veliko veterinarskega dela, se vse vrti okoli malega Jamesa, nad katerim sta gospa Hall in Siegfried navdušena. Helen se uvaja v materinstvo, medtem ko je James še vedno odsoten. Mladi Carmody je postal del družine in je vedno bolj zagret za delo v operacijski sobi. Gospa Hall in Helen razmišljata, kako bi kar najbolj koristili skupnosti, Siegfried pa si želi, da bi se Tristan vrnil in bi bili spet vsi skupaj.
1. del:
Zaradi vojne ima Siegfried dela čez glavo, zato sprejme Carmodyjevo pomoč. Toda neki bolni muc ju skoraj spre. Gospa Hall in Helen želita prispevati pri obrambi države. James se s posadko pripravlja na prave lete, vendar mu vročina prekriža načrte. Helen obišče bolno Dot, ki ji je bila nekoč kakor babica.
ALL CREATURES GREAT AND SMALL (V.) / Velika Britanija / 2024
Scenarij: Debbie O’Malley, Maxine Alderton, Matt Evans, Robin French, Jamie Crichton
Režija: Brian Percival, Stewart Svaasand, Andy Hay
V glavnih vlogah: Samuel West, Anna Madeley, Nicholas Ralph, Rachel Shenton, Tristan Farnon, James Anthony-Rose, Patricia Hodge
Gostja oddaje Intervju je razvojna psihologinja dr. Ljubica Marjanovič Umek. Poleg številnih priznanj je letos prejela še Zoisovo nagrado za življenjsko delo. Že od začetka kariere raziskuje otrokovo mišljenje in govor, v oddaji pa je med drugim govorila tudi o nujnosti skupnega branja in nevarnostih preživljanja časa pred zasloni. Poudarila je pomen socialnega in kulturnega okolja za razvoj otroka in pomembnost kompenzatorne vloge vrtca pri razvoju govora. Kot prva ženska na položaju predstojnice oddelka za psihologijo sicer pravi, da je bilo na področju enakosti spolov že narejenega precej, a da nas čaka še veliko dela, saj so nekateri spolni stereotipi še vedno zakoreninjeni v družbi. Pogovor je vodil Zvezdan Martić.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Ženske na Kitajskem so morale tisočletja ubogati svoje očete, može in sinove. Niso smele brati in pisati. Zato so najbolj skrivne misli zapisovale v posebni pisavi nišu, pisavi žensk, ki se je uporabljala v provinci Hunan. Na pahljače ali robčke so zapisovale kratke pesmi, ki so jih tesno povezovale in s katerimi so druga drugo tolažile in si vlivale upanje. Režiserka Violet Du Feng v dokumentarnem filmu sedanjost poveže s preteklostjo in podeželske vasi z velemestom. Spremlja življenje dveh mladih Kitajk, očaranih nad staro pisavo, ki poskušata najti ravnovesje med neodvisnostjo žensk v sodobni družbi in tradicionalno identiteto, ki je ženske močno omejevala. Hu Šin je kustosinja v muzeju pisave nišu v Džjangjungu in si po ločitvi prizadeva, da bi ta stara kulturna dediščina ostala živa. Simu se v Šanghaju ukvarja z glasbo in nišujem, vendar jo skrbi, da se bo morala po poroki odreči vsemu, kar jo navdihuje.
HIDDEN LETTERS / ZDA, Norveška / 2022 / Režija: Violet Du Feng
Simfonični orkester RTV Slovenija je vodil gostujoči finski dirigent Ville Matvejeff. Na koncertu v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma so uvodno predstavili prvo slovensko izvedbo kompozicije Shadows of Stillnes – Sence tišine skladateljice Nine Šenk. Zasnovala jo je v času kulturnega molka zaradi epidemije covida 19 in predstavlja občutja strahu in napetosti, ki so zaznamovala življenje v tem času. Sledila ji je izvedba enega od najbolj znanih klavirskih koncertov romantike norveškega skladatelja Edvarda Griega. Z njo je poslušalce očarala hrvaška pianistka Martina Filjak, ki ji je zmaga na Mednarodnem pianističnem tekmovanju v Clevelandu leta 2009 prinesla prepoznavnost in mednarodni uspeh.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.