Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 9. jan. 2025

TV Slovenija 1 • Čet, 9. jan.

Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

V Slovenski Kinoteki so se drevi začeli Dnevi poljskega filma. V Bežigrajski galeriji 2 so sinoči odprli Festival narave. V galeriji Ravne je na ogled razstava Vida Brezočnika Anatomija zapuščene hiše. Na spored Kinodvora je prišel dansko-švedski psihološki triler Paznica.

Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.

Oddaja Dobro jutro je oddaja gledalcev. S svojimi svetovalnimi, izobraževalnimi, razvedrilnimi in informativnimi vsebinami sledimo željam gledalcev vseh starostnih skupin. V večurnem živem in dinamičnem jutranjem programu, ki je na sporedu vsak delovni dan, se prepleta studijski del z aktualnimi vklopi v živo z različnih koncev Slovenije. Raziskujemo teme, ki se dotikajo vsakdanjega življenja ljudi, in ponujamo najrazličnejše vsebine: od zdravstvenih, pravnih in kuharskih nasvetov, svetovanj o medosebnih odnosih, receptov iz domače lekarne do predstavljanj osupljivih življenjskih usod, vrtičkarskih in prehranskih nasvetov in atraktivnih nagradnih iger. Oddaja poteka tudi v sodelovanju z RTV centrom Koper in RTV centrom Maribor, s čimer v živi program vnašamo še več lokalnih vsebin.

Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.

Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.

Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.

Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.

Otroci in mladostniki večkrat pridejo v stisko, iz katere ne znajo poiskati poti. Ena od možnosti, da najdejo rešitev je TOM telefon, kjer prostovoljci znajo prisluhniti in svetovati mladim. Gosta oddaje sta Uroš Brezovšek – vodja skupine Tom telefon Krško in podpredsednik Zveze prijateljev in Zori Jakolin, mama najstnika.

Začetke medicinske etike je pred več kot 2000 leti postavil starogrški zdravnik Hipokrat. Sredina 20. stoletja pa z vpeljavo novih tehnologij in metod podaljševanja življenja sproži številna nova vprašanja in etične dileme, ki se dotikajo začetka in konca življenja. Danes si bioetika postavlja vprašanja ustvarjanja, izboljševanja in podaljševanja kakovosti življenja, in se med drugim ukvarja s področji umetne oploditve, evtanazije, prekinitve nosečnosti in genske terapije.

Človeku so živali že od začetka njegovega obstoja pomagale preživeti. Vsak, ki ima za družabnika psa, mačko, konja ali drugo žival, ve, da so živali za človeka preprosto zdravilne. So namreč zvesti prijatelji in človeku podarjajo neomejeno naklonjenost in ljubezen. Danes človek nosi odgovornost, da živali v njegovi oskrbi ne trpijo. V oddaji O živalih in ljudeh skušamo osvetliti različne vidike odnosa človek - žival. Vabljeni k ogledu.
ozivalih@rtvslo.si

Dokumentarni film Kralji asfalta je nastal ob petdesetem rojstnem dnevu Specialne enote slovenske policije. Tiste enote, ki je v nasprotju s Posebno enoto policije, ki varuje proteste in športne dogodke, zadolžena za reševanje talskih situacij, za protiteroristično delovanje, za aretacije nevarnih in oboroženih storilcev. Posebnost specialcev ali kraljev asfalta je, da delujejo pod krinko. In taki nastopajo tudi v pričujočem filmu, v katerem je prikazano tudi njihovo urjenje, pa akcije, v katerih sodelujejo. Biti specialec je namreč način življenja.

Gozd je največji kopenski ekosistem. Pokriva skoraj 30 odstotkov površine planeta. V takem okolju nastane kar 80 odstotkov vse rastlinske biomase na svetu. Polovica vseh drevesnih vrst je doma v gozdu. Tu živi tudi največ različnih vrst živali: kar 80 odstotkov vseh dvoživk, 75 odstotkov vseh ptic in skoraj 70 odstotkov vseh sesalcev. Gozd v primerjavi z drugimi ekosistemi ponuja največ tudi nam. Naravne dobrine in storitve so ljudem na voljo že od prazgodovine. Pravimo jim ekosistemske storitve.

Klasični kitarist Mak Grgić je študiral na Dunaju in v ZDA. V ZDA živi že več kot desetletje in poučuje na univerzi v Južni Karolini. Največ pozornosti vzbujajo nominacije njegovih interpretacij za prestižno ameriško nagrado grammy, ki jo že več kot šest desetletij podeljuje Ameriška diskografska akademija.
Prvo nominacijo za najboljši klasični instrumentalni solo je prejel leta 2021 za album z deli J. S. Bacha, leto pozneje je sledila nominacija za skladbo Noč na Gornjem gradu skladatelja Zorana Krajačića, zadnja pa je nominacija za album Entourer s skladbama Nine Šenk in Leona Firšta. Pri albumu je sodeloval tudi godalni kvartet Dissonance.
Mak Grgić, ki izvaja različne glasbene zvrsti – od etna do sodobne glasbe, med drugim v svojem zagonskem podjetju v Los Angelesu razvija mobilno igro za učenje glasbe.

Z njim se bo pogovarjala Darja Korez Korenčan.

12:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.

13:15
Šport

Prvi pregled športnega dogajanja v dnevu je namenjen svežim športnim novicam: v oddajo strnemo najpomembnejše rezultate in dogodke prejšnjega večera, noči in jutra. Vsak dan v poglobljenem prispevku besedo dobijo za slovenski šport pomembne teme, še temeljiteje se lotevamo aktualnih dogodkov, tekmovanj in športnih izzivov.

Strast do letenja je dokumentarni film o treh letalcih in eni letalki.

Štiri različne osebnosti, štiri različne zgodbe, štiri strani neba in ena skupna lastnost. Vsak od njih je pripravljen storiti skoraj vse, da je lahko čim več v zraku. V letalu. Potniškem, vojaškem, akrobatskem, šolskem. Strasti do letenja ne moreš pridobiti, strast do letenja je prirojena. V dokumentarnem filmu, ki je nastal po scenariju in v režiji Dušana Moravca, so glavni portretiranci Alja Berčič Ivanuš, Benjamin Ličer, Primož Jovanović in Miro Majcen. Alja Berčič Ivanuš je prva kapitanka na Slovenskem in nadaljuje tradicijo svoje družine, saj je bil tudi njen oče pilot potniškega letala, prav tako pa tudi njen mož. Za poklic se je odločila že v osnovni šoli, postala je prva slovenska vojaška pilotka, zdaj je kapitanka na potniškem letalu. Benjamin Ličer Benjo je legendarni primorski letalec, ki se v svoji dolgoletni karieri pilota ni zadovoljil samo z letalskimi dosežki, pa čeprav je postal tudi večkratni prvak v akrobatskih letih. Uživanje v zraku je namreč želel združiti tudi s humanitarnim delom. Njegov pogled iz zraka rešuje življenja na tleh. Primož Jovanović je rosno mlad sledil svojemu starejšemu bratu na lokalno letališče, se vpisal na tečaj za jadralnega pilota in se zastrupil z letenjem. Po šolanju na letalski akademiji v Phoenixu v Arizoni je dokončal še ljubljansko strojno fakulteto in postal poklicni pilot. S strastjo do letalske tehnologije in letenja je obnovil in nadel civilno preobleko dvema vojaškima reaktivnima letaloma Galeb. Miro Majcen, fotograf, ki med drugim po naročilu fotografira tudi Rolling Stonese, je pred šestimi leti začel svojo pilotsko pot kot popoln začetnik. Zdaj že sam leti v različnih tipih letal, njegov največji cilj je, da bo čez deset let postal pilot največjih potniških letal.

Portret dramatika, pisatelja in zdravnika Slavka Gruma (1901-1949)

A Vendégem című adásban a tehetséges muravidéki fiatalokról láthatnak kisfilmválogatást.

V oddaji Moj gost si lahko ogledate izbor prispevkov, v katerih nastopajo mladi ljudje iz Prekmurja.

V prvi polovici tokratnega magazina se bomo ozrli nazaj na preteklo leto in s pomočjo arhivskih posnetkov obudili najpomembnejše dogodke v krogu Slovencev na Madžarskem. Zajeli bomo področja politike, gospodarstva in prosvete, posvetili pa se bomo tudi kulturnemu in društvenemu življenju.
V nadaljevanju oddaje vas vabimo na slovenski Generalni konzulat v Monoštru, kjer so pred dobrim mesecem priredili sprejem ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Povabilu generalne konzulke Dubravke Šekoranja sta se takrat odzvala tudi člana slovenske vlade Aleksander Jevšek in Vinko Logaj. Slavnostni govornik je bil minister za vzgojo in izobraževanje, ki je izpostavil pomen porabskega narodnostnega šolstva.
Za konec smo vam pripravili še eno namišljeno potovanje v preteklost. V porabskih Števanovcih je do spremembe političnega sistema deloval pionirski tabor, v katerem je razposajena poletja preživelo več kot tisoč otrok iz ožje in širše okolice. V naši oddaji svoje spomine obujajo nekdanji pedagogi, lahko pa spoznate tudi izkušnje nekaterih letujočih cicibanov in pionirjev.

Rastlina, ki jo je Krtici podarila Zbiralka semen, se je preveč razrasla. Krtica išče prostor zanjo, Zbiralec pa jo mahne na potep. Na njem najde vse polno žvižgajočih zvokov in se domisli rešitve.

V Jonovo čredo pride razmršena nova ovca. Po kopanju v ovčji kopeli pa se izkaže, da je prav privlačna, in Jon se takoj do ušes zaljubi vanjo.

Zdravnica Mica s Tinkovo pomočjo pokaže, kako se v prebavilih naselijo virusi in povzročijo trebušno gripo. Najboljša obramba pred njo je temeljito umivanje rok.

Ana v šoku zaradi dogodkov prejšnjega večera, saj ji ni jasno, kako je do njih sploh lahko prišlo. Gaber išče svojega očeta Jako glede poslovnih zadev, vendar se mu ta ne javlja na telefon. Jaka in dr. Boštjan v marini srečata ornitologa Tomota. Piksi iz ljubezni do umetnosti pozira Penzlu, ko pride na obisk Nika.

16:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Poročilih ob petih se lahko hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta.

17:10
Šport

Drugi pregled športnega dogajanja v dnevu je strnjen povzetek najzanimivejših in najpomembnejših športnih novic - v ospredju so rezultati in izjave tekmovalcev ter tudi napovedi športnih dogodkov, ki sledijo.

Izguba sluha prizadene več kot milijardo in pol ljudi po vsem svetu, od tega je 34 milijonov otrok. Za več kot pol primerov gluhosti so krivi geni. Britanska deklica Opal se je rodila popolnoma gluha. Tik pred prvim rojstnim dnevom je v desno uho prejela gensko terapijo, najnovejši način zdravljenje gluhosti,.
Druga polovica gluhosti je posledica okužb, poškodb ali starostnih sprememb. Naglušnost premagujemo s slušnimi pripomočki, če ti ne zadoščajo, pa s slušnimi vsadki. Kakšne vrste slušnih vsadkov poznamo?
Sluh je eden od naših osnovnih čutov. Kako nam ga lahko znanost povrne?

Serija TV vinjet prinaša opomnik na življenje ljudi, pomembnih za slovensko zgodovino, družbo in kulturo, ki so danes skoraj pozabljeni.

Franc Hladnik je zasnoval eno od ljubljanskih znamenitosti - Botanični vrt. Nastal je leta 1810 in je najstarejša naravoslovna znanstvena ustanova na Slovenskem. Hladnik je vanj zasadil prve rastline. Do pozne starosti je preučeval rastline in poučeval.

Vrtnice navdihujejo umetnike vseh zvrsti, le redki pa vedo, da so primerne tudi kot dodatek jedi, kot posladek. Kaj vse se da pripraviti iz njih, bomo spoznali v oddaji, v kateri smo vrtnicam - da ne bo vse samo rožnato in rdeče - pridružili še različne cvetlice modrih barvnih odtenkov. Tudi z njimi smo okrasili jedi, jim dodali novo nianso okusov in jih predelali v posladke.

Scenarist in urednik: Stane Sušnik
Režiserka: Hanka Kastelicová

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.

18:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

18:57
Dnevnik

Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

19:40
Šport

Osrednji pregled športnega dogajanja v dnevu je najbolj celovit, poglobljen in aktualen izbor športnega dogajanja v Sloveniji in po svetu. Skrbimo za temeljito poročanje o slovenskem športu in se odzivamo na vse pomembne svetovne športne dogodke, z verodostojnimi informacijami in zaupanja vrednimi novinarji.

19:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V kakšnih razmerah so pridelana živila, ki jih nabavljajo vrtci, šole, bolnišnice in domovi za starejše? Objavili bomo na skrivaj narejene posnetke z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, ki je dobavitelj več javnim zavodom. Kokoši valijo jajca na truplih poginulih živali in bivajo nagnetene v kletkah.

Leta 1999 je edinstven film pretresel celotno generacijo in do vrha napolnil kinematografske blagajne po vsem svetu. Rodila se je saga Matrica, ki je hitro postala popkulturni fenomen, in svetu razkrila dvojico filmskih ustvarjalcev: Wachowski. Njeni preroški vidiki so srčika tega dokumentarnega filma brez primere. S tem ko je gledalce popeljala v 21. stoletje, je saga Matrica predvidela številna družbena in politična vprašanja današnjega časa: uporabo tehnologij, hekanje, vprašanje spola in identitete, lažne novice, teorije zarote. Filmi režiserk Wachowski si utirajo pot naprej, vodijo globalni boj za emancipacijo in navdihujejo generacije pri iskanju resnice, izbire in svobode.

THE MATRIX GENERATION / Francija / 2023 / Režija: Benjamin Clavel

22:05
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

22:10
Odmevi

Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

22:40
Kultura

Pred premiero Cankarjeve komedije Za narodov blagor, ki jo bodo v ljubljanski Drami v režiji Vita Tauferja uprizorili prihodnji teden, smo se udeležili predavanja o zgodovini uprizoritev te drame. Bili smo na predstavitvi znanstvene monografije Jaz pa nikoli nisem sanjal: opus Borisa Pahorja med življenjem in pisanjem. Ob izidu romana In če vsi pozabijo smo se pogovarjali z avtorico Selmo Skenderović, zmagovalko Festivala mlade literature Urška 2020.

22:50
Šport

Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.

V svetu, v katerem resničnost presega domišljijo in v katerem so politične in družbene norme zabetonirane v kolektivno zavest naroda, obstaja oblika umetnosti, ki si drzne postavljati ogledalo družbi – satira. V tokratni oddaji smo pogledali v zakulisje nastajanja oddaje Kaj dogaja? in obiskali uredništvo mariborskega Totega lista. O tem, koliko prenesejo Slovenci, kdo politično satiro hvali in kdo jo preklinja, smo govorili s pronicljivimi, šaljivimi in ciničnimi opazovalci družbenega dogajanja: Francom Jurijem, Borisom Kobalom, Tonetom Partljičem, Igorjem Bračičem, Markom Radmilovičem in Rokom Kajzerjem.

Izguba sluha prizadene več kot milijardo in pol ljudi po vsem svetu, od tega je 34 milijonov otrok. Za več kot pol primerov gluhosti so krivi geni. Britanska deklica Opal se je rodila popolnoma gluha. Tik pred prvim rojstnim dnevom je v desno uho prejela gensko terapijo, najnovejši način zdravljenje gluhosti,.
Druga polovica gluhosti je posledica okužb, poškodb ali starostnih sprememb. Naglušnost premagujemo s slušnimi pripomočki, če ti ne zadoščajo, pa s slušnimi vsadki. Kakšne vrste slušnih vsadkov poznamo?
Sluh je eden od naših osnovnih čutov. Kako nam ga lahko znanost povrne?

Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov