UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
V Besedolovu bodo denarno nagrado lovili: dolgoletni prijateljici iz Ljubljane, ki radi bereta in uživata ob gledanju dobrih filmov, iz kraja Cirkovce pred televizijske kamere prvič prihajata babica in vnukinja, ki tekmuje tudi na državnih in svetovnih tekmovanjih v pikadu. Iz prestolnice prihaja še en par, brat in sestra, ki ju druži hoja v hribe in igranje badmintona, v svojem prvem televizijskem nastopu pa bo združil moči tudi par iz Banovcev, ki uživa ob skupnih pustolovščinah in izzivih. Voditeljica Ana Maria Mitić.
Armenija je malo znana država v goratem Zakavkazju. Po razglasitvi neodvisnosti leta 1991 je veliko Armencev odšlo po svetu s trebuhom za kruhom, vendar se za družinska slavja in verske praznike radi vračajo domov, ko se za bogato obloženo mizo zbere širša družina. Tako je tudi pri Karapetjanovih, ki živijo na podeželju in se ukvarjajo s pridelovanjem sadja in zelenjave. Česar ne porabijo zase, oče Zos s sinom proda na tržnici v Erevanu, mati Melanija pa s hčerjo skrbi za hišo. Za praznike zakurijo tradicionalno glineno peč in v njej spečejo tako značilni armenski kruh kot tudi ražnjiče z jagnjetino in krompirjem.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Francis Fukuyama je vrhunski mislec, profesor, znanstvenik, publicist, pisatelj. Njegov vpliv presega akademske kroge, njegove analize so pomemben del širše razprave o prihodnosti političnih in družbenih sistemov. Misli profesorja Fukuyame so vedno koristne in dobrodošle, še posebej v Sloveniji, ki ni središče sveta. Seznam naslovov vseh njegovih del je dolg, šrša javnost pa ga morda najbolj pozna po znameniti tezi o koncu zgodovine po hladni vojni in liberalni demokraciji kot najvišji obliki družbene ureditve. Profesor Fukuyama je Slovenijo obiskal ob izidu prevoda njegove knjige Liberalizem in njegove tegobe. Število liberalnih demokracij po svetu se zmanjšuje in zdi se, da liberalna ideologija ni več tako univerzalno navdihujoča kot nekoč.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
Prvi pregled športnega dogajanja v dnevu je namenjen svežim športnim novicam: v oddajo strnemo najpomembnejše rezultate in dogodke prejšnjega večera, noči in jutra. Vsak dan v poglobljenem prispevku besedo dobijo za slovenski šport pomembne teme, še temeljiteje se lotevamo aktualnih dogodkov, tekmovanj in športnih izzivov.
Carinska zmeda in dnevno spreminjanje pogojev. Lahko ukrepi ameriškega predsednika pripeljejo svet v recesijo in zakaj počne, kar počne? Z gostoma Francetom Arharjem in Bogomilom Ferfilo.
V šestih epizodah dokumentarne serije Sesalci bomo videli, kako so sesalci izrabili prednosti vseh večjih okolij na Zemlji. Odkar se je pred 66 milijoni let končala vladavina dinozavrov, so zavzeli skoraj vse kotičke sveta. To jim je uspelo z neverjetno prilagodljivostjo, edinstveno družabnostjo in neprekosljivim umom, ki omogoča učenje, pomnjenje, reševanje problemov, starševstvo in sodelovanje. Danes jih najdemo v vseh morjih in na vseh celinah.
2. del: Nova divjina
Svet se ne spreminja samo zaradi podnebnih sprememb, ampak ga vedno bolj preoblikuje tudi človek. Z veliko iznajdljivosti in nekaj poguma se številne vrste sesalcev spopadajo z življenjem ob morda najuspešnejšem med vsemi, da bi našli svoj prostor v novi divjini sedanjosti.
MAMMALS / Velika Britanija / 2024 / Režija: Lydia Baines
Umetniška instalacija Alberta Mesnerja Prisiljena pot kot živ spomin na deportacije koroških Slovencev 14. oz. 15. aprila 1942. Pobudnici projekta sta predsednici Zveze slovenskih pregnank in pregnancev Mirjam Zwitter Šlemic in Eva Hartmann.
Društvo EU žensko prijateljstvo v južnoštajerskem Arnežu s članicami iz Avstrije in Slovenije je pred nedavnim vabilo na že sedmo srečanje s pohodom po vinskih gričih regije.
Dvojezična ljudska šola v Ledincah je po dveh letih temeljite prenove zažarela v novem sijaju. Pri svečanem odprtju in blagoslovitvi šole so otroci popeljali obiskovalce po obnovljenih šolskih prostorih.
Društvo Venček v Dutovljah skrbi tudi za ohranjanje velikonočnih običajev na slovenskem Krasu.
Vokalna skupina Oktakord je z novimi pristopi in umetno inteligenco navdušila na prvem samostojnem koncertu v kulturnem domu v Pliberku.
http://slovenci.orf.at
V tokratni oddaji se bomo posvetili zgodovini osvobodilnega gibanja v Furlaniji-Julijski krajini s poudarkom na treh pokrajinah: goriški, videmski in pordenonski. Po poteh odporništva se bomo odpravili z zgodovinarjem dr. Bojanom Godešo, ki v okviru projekt BeWoP s podporo GO 2025 in vodilnim partnerjem Fundacijo Poti miru v Posočju, s strokovno ekskurzijo Od Palmanove do Ljubljane dokazuje, da gre za teritorialni unikum.
Zbiralec snema zvoke dreves in pride na poseko. Sem ter tja morajo ljudje posekati drevesa, a pogled na gola tla je zelo žalosten. Kaj pa, če bi jih Zbiralec pogozdil?
Na obisk pride Polonin bivši mož Viktor. Njegov prihod zaznamujejo nepričakovani zapleti. Hčerkama je prinesel darila, pa še tangice za Polono. Blaž je ljubosumen. Viktor navduši sosedo Rogljevo, ki je njegova oboževalka. Preden hčerki odpelje ven, Viktor opravi še nekaj manjših popravil v hiši.
Drugi pregled športnega dogajanja v dnevu je strnjen povzetek najzanimivejših in najpomembnejših športnih novic - v ospredju so rezultati in izjave tekmovalcev ter tudi napovedi športnih dogodkov, ki sledijo.
Petja je športni talent, atletinja, ki je izkoristila evropsko izmenjavo Erasmus in ob študiju na Portugalskem tudi trenira. Razmere za trening v tej državi so zelo dobre, tako v dvoranah kot tudi zunaj zaradi milega podnebja. Petja je v tuji državi spoznala nove trenerje in kolege in je prepričana, da je treba izkušnje pridobivati tudi v tujini. Kdo ve, kje bo njena prihodnost, v Sloveniji, na Portugalskem ali kje drugje.
V seriji Talenti EU regij obravnavamo demografski problem praznjenja manj razvitih evropskih regij, ki jih visoko izobražena mlada generacija zapušča. Po napovedih Evropske komisije naj bi do leta 2050 manj razvite evropske regije zapustilo 35 milijonov ljudi. To bo seveda vplivalo na neenakomeren ekonomski razvoj in razvojno prihodnost EU. V seriji Talenti EU regij predstavljamo 26 življenjskih zgodb mlade generacije v 11 evropskih državah in njihovih regijah.
Silba Ljutak je prejemnica hrvaške nagrade za mlade pesnike goran v letu 2024. V prvencu Hiša na otoku problematizira neenakost med spoloma. Poleg poezije se ukvarja tudi s fotografijo; eden izmed trenutkov, ki jih je ujela v svoj objektiv, krasi tudi naslovnico nagrajene zbirke pesnitev, ki jo je napisala. Hrvaško letno zapusti 15.000 ljudi, ki poiščejo izzive v drugih evropskih državah in regijah.
V seriji Talenti EU regij obravnavamo demografski problem praznjenja manj razvitih evropskih regij, ki jih visoko izobražena mlada generacija zapušča. Po napovedih Evropske komisije naj bi do leta 2050 manj razvite evropske regije zapustilo 35 milijonov ljudi. To bo seveda vplivalo na neenakomeren ekonomski razvoj in razvojno prihodnost EU. V seriji Talenti EU regij predstavljamo 26 življenjskih zgodb mlade generacije v 11 evropskih državah in njihovih regijah.
Spoštovanje in varovanje narave je iz dneva v dan vse bolj v ospredju naših odločitev. Na različnih področjih naših dejavnosti si posamezniki, družine, društva, podjetja, javni zavodi in izobraževalne institucije že dolgo prizadevajo za ohranjanje, varovanje in izboljšanje stanja narave. Serija Varuhi narave predstavlja, na kakšne načine se v Sloveniji udejanja naravovarstveno naravnan odnos do sveta, ki ni neizčrpna podlaga človeški civilizaciji. Prinaša uvid, katera dejstva, pristopi, inovacije ter strokovni, etični in ne nazadnje ekonomski razmisleki so podlaga uspešnega varovanja narave in novih pozitivnih premikov k trajnosti planeta.
Tokrat: reka Sava je najdaljša reka v Sloveniji in več kot polovica slovenskega ozemlja je njeno porečje. Kljub precejšnjim regulacijam vse od 18. stoletja dalje in industrijskemu razvoju ob njenem toku je danes še vedno reka s presežki. Povsod tam, kjer je ne pregrajujejo jezovi hidroelektrarn, je biotska pestrost reke in obrežnih habitatov, ki jih je ustvarjala v tisočletjih po ledeni dobi, velika in dragocena, varuje jo tudi Natura 2000. Varuhi narave nam razkrijejo le delček te pestrosti, v ospredje pa postavijo kralja slovenskih vod, sulca. Sava ima prav v srednjem toku še vedno dovolj raznolikih habitatov, da se ta krovni plenilec uspešno drsti, skriva, lovi in prehranjuje. A strokovnjaki ugotavljajo, da nove in nove hidroelektrarne nepovratno spreminjajo hidrološke razmere Save v vplivnem območju pregrad, to pa vodi v uničenje in izginotje pestrosti v njenih vodah, na njenih bregovih in v pečinah sotesk.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednji pregled športnega dogajanja v dnevu je najbolj celovit, poglobljen in aktualen izbor športnega dogajanja v Sloveniji in po svetu. Skrbimo za temeljito poročanje o slovenskem športu in se odzivamo na vse pomembne svetovne športne dogodke, z verodostojnimi informacijami in zaupanja vrednimi novinarji.
S prvo predsednico parlamenta Urško Klakočar Zupančič smo se srečali v konjeniškem klubu na Gorenjskem. Kako razmišlja o aktualni politiki, rdečih čevljih, sinovi bolezni? In kdo je ostajal pri njej v državnem zboru pozno v noč?
Mladoletnikom sodijo zaradi domnevnega nasilništva nad nekdanjim dornavskim županom; ta pa ne bo preganjan, čeprav naj bi k spolnosti nagovarjal fanta, ki se mu je predstavil kot 14-letnik. Politike smo vprašali, ali podpirajo spremembo zakonodaje, s katero bi spolnim predatorjem na spletu pristrigli krila.
In še: kaj je v ozadju globokega prijateljstva ljubljanskega župana Zorana Jankovića in srbskega predsednika Aleksandra Vučića?
Kaos, ki se je zažrl v svet, prikazujejo kot konec sveta – je to, kar se dogaja, res konec sveta ali le konec sistema, neoliberalne različice kapitalizma, ki ne deluje več, bo pojasnil mednarodni pravnik dr. Matjaž Nahtigal. Zakaj bi bilo treba Izrael izključiti s tekmovanja za pesem Evrovizije; zakaj je EU tako bled, zakaj sankcionira Rusijo, ne pa tudi Izraela; se bosta o premirju med Bosno in Republiko Srbsko pogajala Trump in Putin in kdo v Srbiji deluje v skladu z evropskimi vrednotami, predsednik Vučić ali študenti, pa bodo pojasnili evroposlanka Irena Joveva ter evroposlanca Matjaž Nemec in Vladimir Prebilič.
Obiskali smo Milanski teden oblikovanja, na katerem se Slovenija predstavlja s projektom Material Bar. Gre za inovativno predstavitev našega oblikovanja: izbrani slovenski ustvarjalci, zbrani okrog pulta v baru, se predstavljajo ne le s svojimi izdelki, temveč s samo ustvarjalno dejavnostjo. Predstavljamo zanimivo zgodbo enega najvplivnejših psihiatrov dvajsetega stoletja. Franco Basaglia je bil inovator na področju duševnega zdravja in reformator psihiatrične dejavnosti. Z nizom razstav, gledaliških predstav in drugih dogodkov se mu poklanjajo v uradnem programu Evropske prestolnice kulture. Ogledali smo si odmevno serijo Adolescenca, ki je sprožila obsežne družbene razprave o vplivu spletnih vsebin na mladostnike, zlasti glede nasilja med mladimi in spletne mizoginije. Prisluhnili smo koncertom na 4. Festivalu sodobne glasbe .abeceda. v Cukrarni. Dvodnevno festivalsko dogajanje so zaznamovali koncerti in tudi pogovori o prihodnosti sodobne klasične glasbe.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Bili smo na podelitvi nagrad Tedna slovenske drame. Na milanskem Tednu oblikovanja smo si ogledali razstavi del Lare Bohinc. V tržaškem gledališču Rossetti pa smo obiskali koncert dunajskih simfonikov.
Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.
Vigdis kandidira na predsedniških volitvah. Njeni protikandidati so trije ugledni družinski možje in mnogi Islandci si ne morejo predstavljati ženske kot vodje države. Tudi njena mama ne. Vigdis očitajo, da nima moža, da je samohranilka in da se bori z rakom na dojki. Ko jo vprašajo, ali naj jo volijo samo zato, ker je ženska, jim iskreno odgovori, naj jo volijo, ker je človek. Junija 1980 se na volišča odpravi več kot 90 odstotkov Islandcev in Vigdis postane prva demokratično izvoljena predsednica na svetu.
VIGDÍS / 2024 / Islandija
Scenarij: Ágústa M. Ólafsdóttir, Björg Magnúsdóttir
Režija: Björn Hlynur Haraldsson, Tinna Hrafnsdóttir
V glavnih vlogah: Nína Dögg Filippusdóttir, Elín Hall, Björn Hlynur Haraldsson
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.