Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Na olimpijskih igrah v Parizu Slovenijo zastopa 90 športnikov, največ v zgodovini samostojne države. Njihove nastope lahko ponovno spremljate v oddaji Lahko noč, Pariz, v kateri so zbrani slovenski vrhunci tekmovalnega dne.
Režiserka in nekdanja tekmovalka na olimpijskih igrah Phyllis Ellis v pretresljivem dokumentarnem filmu raziskuje zlorabo moči, sovraštvo do žensk in rasizem, ki so na mednarodnih športnih tekmovanjih za ženske prisotni že več kot 80 let. Pet pogumnih športnic, Caster Semenya, Margaret Wabui, Annet Negesa, Dutee Chand in Evangeline Makena, razkriva, kaj vse so morale prestati in kakšne medicinske postopke so morale opraviti, da bi se lahko udeležile tekmovanj. O tem, kdo sme tekmovati, odločajo športne zveze. Za potrditev spola so se morale športnice nekoč najprej gole sprehoditi pred ginekologi, nato pa opraviti še temeljit pregled. Kasneje so spremenili pravila in spol ugotavljali s kromosomskimi pari. Ker se je tudi to izkazalo za napačno, so določili novo merilo, in sicer dovoljeno raven testosterona. Športnicam z androgenizmom oziroma povišano ravnjo testosterona so zagotovili, da bodo lahko tekmovale, če bodo privolile v kirurško odstranitev spolnih žlez, zamolčali pa so, da bodo nato vse življenje potrebovale hormonsko terapijo. V filmu govorijo tudi o potvorjenih znanstvenih raziskavah, ki jih je naročala Atletska zveza. Gre za pričevanje o najhujših kršitvah človekovih pravic v športu. To pa se žal dogaja še danes.
CATEGORY: WOMAN / Kanada / 2022 / Režija: Phyllis Ellis