Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!
Obiskali smo Bojana Gučka, ki že desetletja obnavlja kozjanske domačije in ohranja izginjajočo kulturno dediščino tega z znakom Unesca zaščitenega biosfernega prostora. Karmen Gajšek je svojo turistično priložnost našla v nabiranju »divjink« na hribovskih suhih travnikih Kozjanskega regijskega parka.
Kaj ponuja naravni rezervat Lovrenška jezera kot naše najvišje ležeče šotno barje in eno najpomembnejših v južni Evropi?
Vizionar je oddaja, v kateri v ospredje postavljamo obrtnike in podjetnike. V njej predstavljamo zgodbe o uspehu ambicioznih posameznikov, ki navdihujejo, so drzni in vidijo v prihodnost.
Je deficitarni poklic lahko tudi sanjska služba? Na podjeten in privlačen način boste z obrtniškim delom in šolsko prakso spoznavali številne poklice, ki veliko obetajo. Seznanjali vas bomo z novostmi v svetu, ki kroji obrt in podjetništvo.
V oddaji pa bomo gostili podjetnike in obrtnike, ki močno izstopajo iz vsakodnevnih slovenskih okvirov. Njihova pogum in vztrajnost sta temelj za uspeh.
V enološkem laboratoriju KGZ Maribor nam predstavijo spremljanje dozorevanja grozdja. Po prvih ocenah je kakovost grozdja odlična, količinsko je letnik 2024 eden najskromnejših v zadnjih desetletjih. Letini koruze so pozornost namenili na tradicionalnem Dnevu koruze v Rakičanu. Ob koncu oddaje tudi o tem, kako mlademu kmetu in njegovi družini zagotoviti dostojno življenje na kmetiji.
Gost Intervjuja je Lotos Vincenc Šparovec. Zagotovo ste ga že videli na deskah Mestnega gledališča v Ljubljani, pa na televiziji, v naši seriji o Inšpektorju Vrenku, pa v nemalo slovenskih filmih. A Lotos Vincenc Šparovec ni le izvrsten igralec, je tudi človek z izkušnjo, zaradi katere prav lahko za njegovo igralsko kariero ne bi vedeli in ki še enkrat potrjuje, da življenje piše najboljše romane … in gledališke predstave!
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Talibani so prevzeli Afganistan, grožnja Islamske države in Al Kajde pa se krepi. Novinar Nadžibulah Kurajši na terenu razišče, kako se med afganistanskim prebivalstvom širita negotovost in strah, ter osvetli ozadja, ki so privedla do poraza in umika Združenih držav Amerike ter vrnitve talibanov.
AFGHANISTAN: LIFE AND DEATH UNDER THE TALIBAN / Velika Britanija / 2021
Henriette Wolf se za konec tedna odpravi na Wolfgangsee. V penzionu, v katerem biva, je tudi skupina ezoterikov, ki pričakujejo svojega guruja, dr. Helmreicha. Henriette prvo noč pestijo divje blodnje. Pripiše jih čaju, ki so ga pili tudi udeleženci tečaja. Je šlo res samo za blodnje, ali pa je morda videla umirati zdravnikovo asistentko Anno?
SOKO Wien (XV.) / Avstrija / 2019-20
Scenarij: Markus Staender, Martin Muser, Jens Schäfer, Frank Weler, Andreas Quatsch idr.
Režija: Holger Barthel, Olaf Kreisen, Holger Gimpel, Sophie Allet-Coche
V glavnih vlogah: Stefan Jürgens, Michael Steinocher, Lilian Klebow, Brigitte Kren, Maria Happel, Helmut Bohatsch
Dokumentarni portret Ljubezen je zvok in zvok je ljubezen posvečamo nedavno preminuli dr. Miri Omerzel – Mirit, ki je bila avtorica številnih etnomuzikoloških študij ter pionirka v raziskovanju razsežnosti in moči zvoka tako doma kot tudi v svetu. Med drugim je ustanovila ansambel za oživljanje slovenskega glasbenega izročila Trutamora Slovenica, ansambel Vedun za staro in meditativno glasbo in transcendentalni zvok ljudstev sveta ter Katedro za razvoj zavesti in (samo)zdravljenje z zvokom Veduna. Ob tem je bila tesno povezana tudi z Uredništvom za resno glasbo in balet Televizije Slovenija, ki je omogočilo snemanje dragocene serije o slovenskih ljudskih godcih in glasbilih. Dokumentarni film predstavlja vse plati Mirine barvite osebnosti in pomembno poslanstvo, ki ga je opravljala skupaj z najožjimi sodelavci – poleg raziskovanja in restavratorskega dela je tudi ozaveščala ljudi z zvokom. Urednica Danica Dolinar, direktor fotografije Bernard Perme, scenarij in režija Barbara Zemljič.
Godalni kvartet Tartini se že štiri desetletja z občudovanja vredno predanostjo posveča eni od najzahtevnejših oblik komorne glasbe. Romeo Drucker, Miran Kolbl, Aleksander Milošev in Miloš Mlejnik so se tokrat predstavili z izbranimi tremi stavki iz Godalnega kvarteta št. 14 v cis-molu, op. 131 Ludwiga van Beethovna. Vizualizacija je nastala v Uredništvu glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija, režiser Aljaž Bastič.
Čudovita koreografska postavitev Renata Zanelle Adagietta iz Mahlerjeve Pete simfonije v vrhunski plesni izvedbi Shoko Nakamura in Wieslawa Dudeka.
Adagietto si je prislužil še posebno slavo, ker ga je v svojem znamenitem filmu Smrt v Benetkah uporabil italijanski režiser Luchino Visconti. Mahler naj bi Adagietto napisal kot ljubezensko pismo Almi.
Zakonski par Zdravka in Jože živita v zakotnem predelu kanjona reke. Edini način, da prečkata reko, je žičnica. Zdravka ima zadnji dan službe pred upokojitvijo, zato jo Jože z žičnico prepelje na drugi breg. Doma Jože izve, da so ponovno zavrnili njegovo zahtevo za izgradnjo mostu. Zagrenjen prične s kuhanjem žganja in pisanjem protestnega transparenta. Pijan zaspi. Zdravka se vrne iz službe in ugotovi, da Jožeta ni nikjer. Kam je odšel, se bo vrnil?
Kratki film PRVIH 13 sestavljata dva dela. V prvem delu vidimo prve filme bratov Lumiere. Večina med njimi je bila prvič javno prikazana 28. decembra 1895 v pariški kavarni Salon Indien du Grand Café, kar velja za uradni začetek sedme umetnosti. Drugi del filma pa predstavljajo rimejki teh filmov posneti na digitalno kamero, torej v barvah. Vsak film predstavlja enako situacijo, kot pred skoraj 120 leti, ta je v sedanjosti pogosto predstavljena na duhovit in iznajdljiv način.