Mozaični izbor najboljših svetovalnih, zabavnih in informativnih vsebin iz oddaje Dobro jutro.
Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!
Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!
O svojih spominih bodo pripovedovali trije bratje Suhadolc: najmlajši Janez, legendarni profesor prostoročnega risanja na Fakulteti za arhitekturo, ki je zasnoval in izdelal tudi več sto stolov; Matija, prav tako arhitekt, ki je med drugim avtor načrtov za ureditev številnih samostanskih knjižnic na Slovenskem; in najstarejši, prof. dr. Anton, upokojeni profesor matematike na ljubljanski univerzi ter tudi navdušen botanik, preučevalec in zbiralec različnih vrst lesa. Med drugim se bodo spomnili svojih treh že pokojnih sestra, psihologinje Mete, poročene Krečič; arhitektke in spomeniške konservatorke Nataše, poročene Štupar Šumi, ter zdravnice Andreje, poročene Pipp. Spregovorili bodo tudi o svojih starših. Oče teh šestih otrok, gradbeni inženir in projektant Anton Suhadolc, je bil dve desetletji pred drugo svetovno vojno statik in vodja gradbišč pri največjih projektih arhitekta Jožeta Plečnika (gradnja cerkve v Šiški, stadiona ...) ter Plečnikov tesen prijatelj, obenem pa je samostojno ustvaril tudi več zgradb v Ljubljani. Mama, učiteljica Natalija, izhaja iz v naše kraje davno priseljene italijanske rodbine Sartori, oče pa po mamini strani iz prav tako italijanske družine Peruzzi, v kateri sta bila najbolj znana praded Martin Peruzzi, ki je leta 1875 prvi opozoril strokovnjake Deželnega muzeja Rudolfinum (danes Narodnega muzeja) na zanimive najdbe ostankov kolišč na Barju, ter njegov sin, kipar Svitoslav Peruzzi. Brata Anton in Matija Suhadolc sta bila rojena v desetletju pred drugo svetovno vojno, najmlajši Janez pa med njo. Vsak od bratov je imel zanimivo in ustvarjalno življenjsko pot. Njihove pripovedi v Spominih spremlja na stotine fotografij iz javnih in zasebnih virov. Številne med njimi so bile le redko objavljene. Nekatere fotografije v oddaji pa so bile objavljene prvič. Videti bo mogoče tudi posnetke iz arhivskih dokumentarnih filmov. Spet se napoveduje privlačna freska nekdanjih časov.
Slovensko arhitekturo sta zaznamovala Plečnik in Vurnik. Njunima vlogama se približujeta Viktor Markelj in Marjan Pipenbaher iz Slovenske Bistrice.
Nista arhitekta, pač pa projektanta mostov in viaduktov. Za seboj imata bogato inženirsko in mostograditeljsko kariero, podpisala sta se pod dvesto uresničenih in večkrat na natečajih nagrajenih projektov.
Njuni mostovi premoščajo reke tudi v tujini, v Izraelu, Turčiji, Nemčiji, Srbiji, na Hrvaškem, Poljskem in Maleziji. Po njuni zaslugi je Maribor postal zibelka mostograditeljstva v Sloveniji in Evropi. Projektanta v filmu povesta, da najprej skleneta pogodbe z bregovi rek, šele potem z investitorjem.
Dokumentarni film z naslovom Mostovi na sliki neba pripoveduje zgodbo o velikem uspehu.
Scenarij Zdenko Kodrič, režija Boris Jurjaševič.
Vizualno privlačen dokumentarni film o razvoju irskega plesa od tradicionalnega plesa do svetovnega fenomena. Film prikazuje osupljive izvedbe najboljših plesalcev te zvrsti na svetu. Številni med njimi so se pri ustvarjanju opirali na svoje irske plesne korenine, tudi Gene Kelly. Bogato arhivsko gradivo, uporabljeno v filmu, razkriva zgodovino irskega plesa, ob tem pa je poseben poudarek namenjen predstavi Riverdance.
STEPS OF FREEDOM: THE STORY OF IRISH DANCE / Irska 2021/režija Ruán Magan
Marine pri 21 letih diagnosticirajo multiplo sklerozo. Energična mlada ženska sklene, da ne bo podlegla strahu, in se odpravi na 9-mesečno pot po Novi Zelandiji, Burmi in Mongoliji – ne da bi ubežala bolezni ali zdravnikom, temveč da bi najprej obudila povezave s svojim telesom, umom in dušo in se tako naučila živeti s skleRozo – Rozi.
ROSY / ROSY, THE FORBIDDEN JOURNEY / Francija / 2021 / Režija: Marine Barnérias
Tokratna Avtomobilnost je v znamenju gospodarskih vozil, natančneje, govorimo o razogljičenju transporta - z elektriko in z vodikovimi tehnologijami. Potrebujemo torej oba nova energenta. Glede tega so bili složni tako na predstavitvi Mercedesovega električnega tovornjaka v Hannovru kot tudi v Parizu, kjer je Toyota predstavila vso svojo paleto vozil na (vodikove) gorivne celice.
A kot smo slišali, na vidiku so problemi, ki presegajo razvoj tehnologij novih vozil. Politika namreč ni opravila in tudi ne opravlja svoje vloge pri razvijanju infrastrukture, ki bi omogočila, da se bodo nove čiste tehnologije sploh lahko uveljavile.
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Videoigre veljajo za enega najdobičkonosnejših poslov na svetu, saj zaslužki v igričarski industriji presegajo zaslužke v filmski in glasbeni industriji skupaj. Vsako leto več kot 350 000 ljubiteljev videoiger, strokovnjakov in zanesenjakov izmenjuje svoje izkušnje na eni največjih konvencij na svetu, Gamescon v Kölnu. V oddaji analiziramo, kakšne stereotipe nam prikazujejo ustvarjalci videoiger, kje je meja med aktivnim konjičkom in zasvojenostjo in zakaj se v Hollywoodu bojijo umetne inteligence. Predstavili bomo tudi 75-letno Britanko, ki jo je za igro Fortnite navdušil vnuk.
Dokumentarna serija v treh delih odkriva, kako se je človekovo domovanje spreminjalo skozi čas, vse od prazgodovine do danes. Kaj, torej, hišo spremeni v dom?
3. del:
Zadnji del nam bo predstavil zgornje nadstropje naših bivališč. Prvi bo na vrsti delovni kabinet, v kakršnem so ustvarjali veliki umi človeštva in spreminjali življenje vseh ljudi. Med njimi je Thomas Edison, ki je uvedel novo obdobje električne razsvetljave. Kabinet pa ni namenjen samo znanstvenim odkritjem, ampak tudi umetniškemu ustvarjanju. Ogledali si bomo, kdo je pisal knjige v Menihovi hiši. Vsaka hiša mora seveda imeti kopalnico in stranišče. Kako sta kopalna kad in školjka pristali v skupnem prostoru? Je umivanje res zdravju škodljivo, kot so bili prepričani nekoč? Rob Dunn bo razložil, zakaj nikoli nismo sami doma. Japonsko podjetje Toto je vodilni proizvajalec elektronskih stranišč, kakršnih si ne more privoščiti vsak. Spalnica v preteklosti nikakor ni bila zaseben prostor, kakršnega poznamo danes. Zaradi podnebnih sprememb pa bo vodna gladina vse bolj naraščala in arhitekti, ki gledajo v prihodnost, že načrtujejo plavajoča mesta, drugi pa bivališča na Marsu.
Julia je prepričana, da ji Novak prikriva razlog, zakaj so ga imenovali za inšpektorja v njeno enoto, zato je odločena, da izbrska čim več informacij o njem. Prepričana je tudi, da Novak policijske podatke pošilja nekdanji ženi, ki vodi odvetniško družbo. V tem naelektrenem ozračju pa mora Julijina enota raziskati umor mladega dekleta Anne, ki je verjela v obstoj Nezemljanov; ker ni poznala svojega očeta, je bila prepričana, da so ga ugrabili Nezemljani. Na koncu je odkrila resnico, Julia pa Anninega morilca.
VISE LE COEUR / Aim for the Heart / Francija / 2022
Scenarij: Fanny Robert, Sophie Lebarbier, Maxime Berthemy, Elodie Namer, Olivier Kohn
Režija: Vincent Jamain
V glavnih vlogah: Claire Keim, Lannick Gautry, Noémie Chicheportiche
V tokratni oddaji: Siddharta, Maja Keuc, Nejc Pipp, Zlatko.
33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja sledi dogodkom na sceni, jih napoveduje in gosti glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga gledalci izberejo na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.
Raiven se je v dekadi raziskovanja in iskanja inovativnih pristopov uveljavila kot alkimistka zvoka, ki s svojim edinstvenim pristopom in globokim razumevanjem glasbenih žanrov premika meje mogočega. Ob deseti obletnici glasbene kariere, ki združuje svetova elektro-popa in opere, je akademsko izobražena glasbenica pripravila koncert, ki presega glasbeno doživetje. Z glasbenim delom je Raiven, ki se pod svoje ustvarjanje podpisuje kot avtorica glasbe, besedila in producentka, postavila temelje za poglobljen dialog med preteklostjo in sedanjostjo.
EP-album Sirene temelji na raziskovanju zgodb ikoničnih žensk iz različnih zgodovinskih obdobij. Te ženske so bile pogosto prezrte, njihovi glasovi utišani, njihove usode pa potisnjene na rob zgodovine. Raiven nas tako skozi svojo glasbo spodbuja, da pogledamo onkraj ustaljenih narativov. Vsaka skladba na albumu predstavlja edinstveno pripoved, ki odseva boj, moč in vztrajnost.
Koncert ob deseti obletnici predstavlja tudi priložnost za retrospektivni pogled. Od izida prvega singla Jadra leta 2014, ki je bil del njenega prvenca Magenta, pa vse do EP-ja REM je Raiven ustvarjala mistične in temačne zvočne pokrajine, za katere je prejela tudi prestižno strokovno nagrado zlata piščal. Njene nastope na Emi, zlasti s skladbami Črno bel, Zažarim in KAOS, oboževalci še vedno nosijo v srcu, prav tako je svoj pečat pustila na festivalu Popevka z zmagovalno skladbo Volkovi leta 2021. Na večeru, kjer je Raiven strast opere in utripajoče ritmi elektro-popa združila v harmonično celoto ob spremljavi godal, seveda ni manjkala tudi evrovizijska uspešnica Veronika.