Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Tudi petkova jutra so najboljša v družbi oddaje Dobro jutro! Ob petkih vam podajamo ideje za izlete po Sloveniji, preverjamo setveni koledar ter vam skupaj z našimi kuharskimi mojstri ponujamo ideje za kosila. Delimo tudi gospodinjske nasvete, v posebni rubriki pa sprejemamo pozdrave in čestitke gledalcev za svoje bližnje. Ne zamudite oddaje Dobro jutro!
Na svoj sedemdeseti rojstni dan v oddajo prihaja legendarni primorski pevec Slavko Ivančić. Beseda bo tekla o njegovi bogati karieri, sedanjem odnosu do glasbe in o družini, ki ga je na glasbeni poti podpirala.
Ko sta Saša Kržič in njen partner Boštjan Šebenik pred leti sprva za hobi vzgojila nekaj lončkov mikrozelenja, sta ju uspeh in vzgoja teh majhnih rastlinic tako prevzela, da sta pustila službi v farmacevtskem podjetju in tiskarni ter v domači Borovnici odprla svoje podjetje. Danes 4-članska ekipa goji in uspešno trži več kot 30 različnih vrst mikrozelenjave in zelišč, od brokolija, graha, pese, ohrovta do pora in krebuljice. Ponudbo dopolnjujejo s svežim in suhim jedilnim cvetjem ter kompleti za domačo vzgojo. Pridelek zagotavljajo vse leto; dostavljajo ga gostinskim obratom po Sloveniji, iz leta v leto je več tudi spletnih naročil na dom. Mikrozelenje je njuna strast, pravita ustanovitelja; ne le, da sta z njim obogatila svojo prehrano, ustvarila sta delovna mesta in predvsem delovno okolje, v katerem res uživata.
Vse, kar pri svojem delu uporabi in naredi oblikovalka Natja Jankovič, je posebno. Tudi skrbno izbran les, pri katerem posebno pozornost namenja njegovim grčam in letnicam.
Velika ljubezen do lesa in starih predmetov ter spoštovanje okolja in kulturne dediščine sta Alenko Nose, mojstrico obnavljanja starih predmetov, pripeljala do restavriranja pohištva.
Oblikovalka keramike Brigita Gantar živi in ustvarja daleč proč od mestnega vrveža. Njen atelje obdaja narava – pogled se ustavi na brezmejnih pašnikih in travnikih.
Oblikovalec kovin Robert Jurak najpogosteje ustvarja iz železa, ki ga kombinira z lesom, glino in drugimi materiali. Plod njegove brezmejne domišljije so domišljijske skulpture in umetniški kipci.
Nad Kamnikom stoji več kot 350 let stara hiša, Budnarjeva domačija, ki je edinstven živi muzej. Kmečko bivališče, v katerem se zdi, da je čas obstal, omogoča vpogled v preprosto življenje slovenskih prednikov.
V preteklosti so skoraj vse raziskave zdravil opravili zgolj na moških. Novejše raziskave pa so pokazale, da ženske in moški drugače presnavljamo zdravila. Ob jemanju zdravil za zniževanje holesterola imajo ženske večjo verjetnost za bolečine v mišicah, utrujenost in razvoj sladkorne bolezni. Ženske naj bi imele za 34 % večje tveganje za hude stranske učinke pri zdravljenju raka s kemoterapijo.
Na učinkovitost zdravil vplivajo tudi naši geni. Za skoraj 200 zdravil vemo, da je njihovo delovanje odvisno od določenih genov. Nekatera zdravila so neučinkovita, imajo neželene učinke, povzročijo lahko celo smrt. Zakaj nekatera zdravila delujejo drugače pri moških in ženskah? Kako testirajo bolnike, da dobijo ustrezno terapijo? Vabljeni k ogledu.
Oddaja Migaj z nami. Oddaja o razgibanem življenju, v katerem migajo vsi, mladi in stari, navdušeni rekreativci in vrhunski športniki. Oddaja nastaja pod pokroviteljstvom Olimpijskega komiteja Slovenije.
Tradicionalni dobrodelni koncert KLIC DOBROTE, ki ga organizirata Slovenska karitas in RTV Slovenija.
Vodilna misel letošnjega dobrodelnega koncerta je "Poti do srca". To so poti ljubezni, solidarnosti in razumevanja, ki nas povezujejo. Povabljeni smo, da odpremo svoja srca in stopimo bližje sočloveku – ne le z materialno pomočjo, temveč tudi s toplino, bližino in podporo v vsakdanjem življenju.
Slavnostna podelitev Zoisovih in Puhovih nagrad ter priznanj in priznanja Ambasadorka znanosti Republike Slovenije je poklon izjemnim dosežkom slovenskih znanstvenic in znanstvenikov, ki premikajo meje znanosti in bogatijo svetovno zakladnico znanja.
Njihove raziskave, patenti in inovacije odmevajo v svetovnem merilu ter dokazujejo, da je znanost ključno orodje za reševanje sodobnih izzivov. S svojim delom ne ustvarjajo le napredka, ampak prebujajo upanje, utrjujejo zaupanje v moč znanosti in navdihujejo prihodnje generacije raziskovalcev.
Številni tuji popotniki se že ob prvem stiku s slovensko naravo in pokrajino zaljubijo v našo prelepo državo. Nič drugače ni bilo z nemškim parom, ki je šel še korak dlje. Odločil se je za nakup parcele ob robu Vipavske doline, ki se ponaša s čudovitim razgledom, in na njej postavil sodoben počitniški dom.
Med številnimi starimi objekti, potrebnimi prenove, je veliko hotelov. V Škofji Loki je hotel Transturist propadal skoraj 20 let in v tem času zamenjal nič koliko lastnikov, dokler v zgodbo ni vstopil naš vrhunski kolesar Luka Mezgec in s še tremi soinvestitorji spisal novo poglavje hotela. Bo že držalo, da ko so zraven slovenski športniki, se hitro vse spremeni v nekaj bolj žlahtnega. Hotel je temeljito prenovljen po načelih trajnosti in energetske učinkovitosti.
Spremljamo temeljito prenovo 47 let starega blokovskega stanovanja, ki je bilo pred začetkom del v prvotnem, originalnem stanju. Tokrat se bomo posvetili strojnim in elektro inštalacijam. V starejših stanovanjih je po navadi treba zamenjati obstoječe vodovodne cevi, radiatorje in prezračevalne naprave, prav tako razvod električnih kablov, električno omarico in vstaviti nove doze. Zlasti velik izziv je v tem pogledu posodobitev kopalnice. Predstavimo, kako torej inštalacijske posege izvesti s čim manj zapleti.
Oddaja je portret znamenitega, že kar legendarnega britanskega naravoslovca, avtorja dokumentarnih filmov o naravi Davida Attenborougha. Spoznamo ga kot otroka, ki je rad zbiral fosile, pa kot mladega voditelja televizijskih oddaj in nazadnje kot snovalca prelomnih naravoslovnih dokumentarcev. David Attenborough že več kot 65 let gledalcem predstavlja najnenavadnejše kraje na Zemlji.
ATTENBOROUGH'S JOURNEY / Velika Britanija / 2020 / režija: Oliver Twinch
Kipar Marjan Drev se je rodil v Celju, likovno umetnost je študiral na akademiji v Ljubljani pri kiparjih Zdenku Kalinu in Dušanu Tršarju. Je doktor znanosti za področje likovne teorije, in predvsem naravoslovne znanosti pogosto vključuje v študij svojih del. Postavil je deset javnih figuralnih spomenikov, sedem doprsnih spomenikov, največkrat se je preživljal z deli sakralne umetnosti. Lani je prejel stanovsko nagrado Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov.