Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Tudi petkova jutra so najboljša v družbi oddaje Dobro jutro! Ob petkih vam podajamo ideje za izlete po Sloveniji, preverjamo setveni koledar ter vam skupaj z našimi kuharskimi mojstri ponujamo ideje za kosila. Delimo tudi gospodinjske nasvete, v posebni rubriki pa sprejemamo pozdrave in čestitke gledalcev za svoje bližnje. Ne zamudite oddaje Dobro jutro!
Šestdeset let mineva, odkar je Lojze Slak prvič zaigral s Fanti s Praprotna. To je bila dolgoletna glasbena pravljica, ki je ljudem prinesla veliko glasbenih užitkov in začrtala pot številnim mlajšim generacijam. Njihov ustanovni in zadnji fant s Praprotna Andrej Bergant bo v oddaji delil svoje bogate glasbene spomine.
Zamisel o izdelavi pametne ptičje krmilnice, opremljene s kamero, sta prijatelja in tehnološka navdušenca Žiga Vrtačič in Franci Zidar začela uresničevati leta 2020 in z njo navdušila svetovni trg. Zagonsko podjetje Bird Buddy je v samo 4 letih s prodajo izdelka, ki z umetno inteligenco omogoča prepoznavanje in spremljanje vedenja več kot tisoč vrst ptic, ustvarilo približno 60 milijonov evrov prometa in 50 novih delovnih mest. Podjetje deluje v dveh državah. Večina ekipe je v Sloveniji, manjši del zaposlenih pa imajo v ZDA, od koder prihaja tudi največ kupcev njihovih krmilnic. Letos bodo v svojo ponudbo vključili še hranilnico za kolibrije in kopel za ptice, mlada zagnana ekipa pa že razvija nove inovativne projekte, s katerimi želi ljudem popreprostiti stik z naravo.
Teleportacija ljudi, kot jo prikazujejo znanstvenofantastični filmi, ni mogoča, vendar so nekatere njene zasnove bližje, druge pa dlje od stvarnosti. Kaj pa danes že znamo? Leta 1997 je znanstvenikom prvič uspelo teleportirati lastnosti fotona. Danes lahko lastnosti delcev s kvantno prepletenostjo teleportiramo tudi 1200 km daleč. Človeško telo vsebuje toliko informacij, da jih za zdaj ne moremo hraniti niti v vseh podatkovnih središčih po svetu. Pri zmogljivosti omrežja 30 GB na sekundo pa bi tako količino podatkov prenašali 350.000-krat dlje časa od trenutne starosti vesolja. Kakšno tehnologijo bi potrebovali, da bi bila teleportacija mogoča?
V vasici Slapnik že več kot 40 let ne prebiva nihče. Kljub razpadajoči podobi je tu danes polno zanimivih motivov in kamnoseških detajlov bogatega stavbarstva, ki pričajo o nekdanjem življenju.
Slavka Pavić je velika hrvaška in tudi svetovna fotografinja. Pri svojih 98 letih še vedno čuti veliko strast do fotografije.
Cerkev svetega Martina, pomembna znamenitost mesta Landshut, je zablestela v novem sijaju. Svetovno znani irsko-ameriški slikar, Sean Scully, je za Altdorfsko kapelo ustvaril barvita okenska stekla.
Skozi Naravni rezervat doline reke Glinščice teče edini površinski vodotok na Tržaškem Krasu. Zaradi bližine morja, je območje bogato tudi z mediteranskim rastlinstvom.
Mlada družina se je odločila za nakup atrijske hiše, zgrajene v poznih sedemdesetih letih. Gre za kakovostno gradnjo z opečnato fasado v duhu skandinavske arhitekture. Hišo je zgradil in nekoč tu s svojo družino tudi živel arhitekt Franc Kvaternik, ki je tloris hiše dobro premislil. Bivalne navade ter potrebe pa so se od takrat precej spremenile, zato je bil po slabega pol stoletja čas za temeljito prenovo.
Na nekoč praznem podstrešju klasicistične stavbe ob Dravi je zaživela svetla in mladostna mansarda. Prenova ne predstavlja zgolj domiselne rešitve za izrabo prostora pod streho, temveč tudi poklon arhitekturni dediščini in mestnemu utripu. Takšni posegi mestu vračajo življenje, stanovalcem pa prinašajo višjo kakovost bivanja.
Na vrsti je tretji del prenove blokovskega stanovanja, ki šteje skoraj 50 let. V prejšnji oddaji smo spremljali zamenjavo inštalacij, ki so v starih stavbah lahko velik izziv. Ker je stanovanje majhno, pa je bil izziv tudi to, kako ga prostorsko načrtovati, da bo nudilo čim boljšo kakovost življenja. Predstavimo, kako je arhitektki uspelo izkoristiti dobesedno vsak centimeter.
Odličen film ceste s primesmi melodrame o malo znani tradiciji »škatel za dojenčke« na Daljnem vzhodu.
Sang-hjun je lastnik čistilnice in ga nenehno bremenijo dolgovi. Dong-su dela v cerkvi, kjer skrbijo za zapuščene otroke. Neke deževne noči skrivaj odneseta fantka, ki ga je mlada mati pustila pred »škatlo za dojenčke«. A naslednji dan se otrokova mati nepričakovano vrne. Dogajanje od daleč opazujeta detektivki …
Originalni naslov: BEUROKEO
Leto produkcije: 2022
Država: Južna Koreja
Žanr: film ceste
Režija: Hirokazu Koreeda
Scenarij: Hirokazu Koreeda
Igrajo: Song Kang-ho, Gang Dong-won, Doona Bae, Lee Ji-eun, Lee Joo-young
V oddajo Dober večer prihaja Stanka Dešnik. Krajinska arhitektka iz Murske Sobote je bila pred dobrima dvema desetletjema med tistimi, ki so pripravljali vse potrebno za ustanovitev Krajinskega parka Goričko. Na začetku je dvomila, da bo projekt sploh uspel, saj je Goričko menda še vedno predaleč od osrednje Slovenije, zato je bilo veselje ob uspelem projektu toliko večje.