Posnetek zaključnega koncerta 39. poletnega tabora mladih godbenic in godbenikov Musica creativa. Tabor vsako leto v Izoli organizira Javni sklad RS za kulturne dejavnosti. Na njem pod mentorstvom priznanih glasbenih pedagogov svoje veščine muziciranja izpopolnjujejo številni mladi godbeniki. Leta 2019 se je tabora udeležilo več kot 110 mladih glasbenikov, starih od 12do 22 let. Na zaključnem koncertu v Slovenski filharmoniji je Mladinski pihalni orkester Musica creativa pod vodstvom dirigenta Matjaža Medena predstavil glasbo Jamesa Curnowa (Dan v živalskem vrtu), Tomaža Habeta (Pod vrhovi) ter Eltona Johna in Hansa Zimmerja (Levji kralj). Mladinski pihalni orkester Musica creativa sestavljajo udeleženci tabora in njihovi mentorji. Režija Aljaž Bastič.
Nastop posameznih pevskih skupin in solistov, ki delujejo pod vodstvom Glasbene matice v Ljubljani. V oddaji se predstavlja Mešani pevski zbor z gostujočimi glasbeniki. Pod vodstvom Sebastjana Vrhovnika so pripravili prvo izvedbo dela Magnificat, slovenskega skladatelja Tilna Slakana. Posnetek je nastal na slavnostni prireditvi v Slovenski filharmoniji, ki jo je pripravila Glasbena matica, ustanova, ki že 150 let skrbi za razvoj, izobraževanje in promocijo glasbene ustvarjalnosti in poustvarjalnosti.
Cikel oddaj Z mladimi virtuozi predstavlja vizualno razkošne posnetke igranja najboljših mladih slovenskih glasbenikov, dobitnikov številnih glasbenih nagrad. Kakovost svojega muziciranja tokrat predstavlja Trio Reverie, ki ga sestavljajo Tanja Činč (klavir), Katarina Leskovar (violončelo) in Mojca Jerman (violina), poustvaril pa bo Klavirski trio št. 1 v c-molu op. 8 D. Šostakoviča.
Prenova starih kraških domačij je velik zalogaj, saj so te hiše pogosto del kulturne dediščine in imajo značilen arhitekturni slog. Razumeti zgodovino in značilnosti vaškega objekta je pri tem ključno. Dobro pa se je tudi zavedati, da tak tip rekonstrukcije zahteva velik časovni vložek, ki pa je, kot bomo zdajle videli, lahko na koncu bogato poplačan.
Odpravljamo se na Štajersko, k družini, kjer že tretja generacija nadaljuje plemenito dejavnost. Stavbo in okolico so nedavno temeljito prenovili, vendar v prostorih še vedno živi duša preteklih časov. Stari tramovi, pohištvo s patino in fotografije prednikov prevzamejo vlogo nosilcev spominov, ki te napolnijo s toplino.
40 m2 metrov se ne sliši veliko, a ko jih je treba temeljito prenoviti, velikost dobi povsem drugo dimenzijo. Kot bi prenavljali hišo, pravijo tisti, ki so že kdaj adaptirali majhno stanovanje. Danes pa je na vrsti nova dilema: kako izbrati materiale in barve, da bodo res tista prava začimba novega ambienta.
Osebna zgodba človeka, ki svojimi stališči in dejanji dviga prah v svoji okolici.
Pinki Čiran je staroselka, ki živi v Bangladešu, in tudi glavna pevka v glasbeni skupini F-Minor, ki jo sestavljajo samo ženske. Kot staroselko jo zasmehujejo zaradi njenega jezika in življenjskega sloga. Velja za drugorazredno državljanko, a se je kljub temu odločila, da bo vodila glasbeno skupino in živela svoje življenje tako, kot sama želi.
MIKLAVŽEVA ŠIBA
So vas obiskali parklji ali vam je Miklavž pustil kakšno skromno darilce? Na predvečer godovanja Sv. Nikolaja po stari šegi po domovih obiskujejo predvsem otroke, poleg darilc jim prinesejo tudi šibo. Zakaj jo shranite do konca decembra, v oddaji razkrije Sebastjan Lipar.
SUŠENJE KAKIJEV
Pri gospodu Žarku smo opazovali, kako suši kaki. Njegova posebnost je, da suši celotne plodove, zato je tudi predelal celotno sušilnico. Sušeni kakiji izločajo veliko fruktoze, narezani na koščke pa spominjajo na sončne žarke. Bric se tudi pohvali, da zna s pomočjo semena napovedovati, kakšna bo zima...
BRŽ ŠE ŠPOSADIMO JAGODIČJE
S klubom Gaia smo se tokrat ustavili na vzhodnem koncu države, pri Mileni. Za svojo družino rada posadi in neguje jagodičje. Z Lucijo Kinkel, strokovnjakinjo, sta posadili ameriške borovnice in maline. Pri poznojesenskem sajenju odsvetujeta gnojenje.
MEHIŠKE LEPOTICE – BOŽIČNE ZVEZDE
Božične zvezde, ki niso bile prepeljane (in bi s tem zlahka utrpele temperaturni šok) iz sosednjih držav, smo občudovali v Komendi. Gospod Niko iz Vrtnega centra Gašperlin je razrasle mehiške lepotice umestil v rustikalen praznični aranžma, ekipa pa je občudovala nove barve, ki jih ustvarijo s križanjem.
Film osvetljuje življenjske odločitve osmih ljudi, ki so v okviru neuvrščenih zapustili svojo domovino in se preselili v Jugoslavijo.
V Sloveniji so si ustvarili družine in kariere ter zaživeli novo življenje. V osebnih izpovedih razkrivajo svoje izkušnje in spomine na čas od prihoda do danes. Razmišljajo o svojih srečevanjih z novim in drugačnim, poudarijo raznolika razumevanja sebe ter se sprašujejo o svoji pripadnosti prvotni in novi domovini. Njihova stališča so zaznamovana s pogledi iz različnih kultur, ki se prepletajo v bogatem doživljajskem svetu. Ob njihovi odločnosti, vztrajnosti in pogumu se nam zastavlja ključno vprašanje današnjega časa: ali lahko občutimo globino izkustva človeka, ki si zmore s svojimi prizadevanji v novem okolju ustvariti dom?
V tokratni Avtomobilnosti smo vožnjo primerjali s šahom. Pri tem nam je pomagala velemojstrica Laura Unuk. Med drugim pravi, da bo vse tiste, ki ji sledijo s prekratko varnostno razdaljo, povabila na partijo šaha.
Koliko so lahko ekološki vzgibi učinkoviti, se pogovorimo s Toyotinim znanstvenikom iz Kalifornije. Trdi, da bi politiki morali bolje poznati psihologijo človeka.
Na koncu primerjamo dva sorodna družinska peugeota, 7-sedežnega 5008 in kupejevsko oblikovanega 3008.
Za Roka Petroviča je bilo smučanje poezija, umetnost in ustvarjalnost, vožnja med vratci pa neke vrste balet.
Brušenje grobega kamna do popolnosti, do kristala, je delo, ki zahteva polno mero znanja, smisla za lepoto, strasti in užitka. Rok Petrovič je prišel, videl in zmagal na belih poljanah. Njegova tridesetsekundna »meditacija« na vsakokratnem startu se je vtisnila v spomin tisočim oboževalcev. Rok ni bil običajen posameznik, bil je tudi mnogo več kot vrhunski smučar, ki je slovel po svoji inovativnosti, tako v tehniki smučanja kot pri uporabi materialov. Joga in meditacija sta bili pomemben del njegovega življenja. S svojimi načini sproščanja, z maksimalno koncentracijo ter vztrajnostjo in garanjem na vseh področjih delovanja je dosegel svoj zmagoviti pohod na vrh v sezoni 1985/1986 in takoj nato našel nov izziv — v svetu znanosti. Pri svojem raziskovalnem delu je združeval izkušnje smučarja, razodetja joge in spoznanja časa. Dokumentarni film je nastal po scenariju Nuše Ekar in Boža Grlja, slednji je film tudi režiral.
Vabljeni k ogledu tedenskega pregleda tekem hokejistov Olimpije v odprtem avstrijskem prvenstvu, na katerem se meri 13 klubov iz štirih držav. Ljubljančani imajo visoke cilje, naslov prvaka pa branijo igralci Salzburga, ki so bili najboljši v zadnjih treh sezonah in so z devetimi naslovi tudi najuspešnejši klub v zgodovini tekmovanja. Najboljši rezultat Olimpije je 2. mesto iz sezone 2007/08.
Reporterja vrhuncev sta Jan Jurič in Urban Vozelj.
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
Letizia Battaglia (5. 3. 1935–13. 4. 2022) je pomembna predstavnica italijanske fotografije. Rojena je bila v Palermu in že kot deklica ter kasneje mlada ženska se je spopadala s težkimi preizkušnjami, a je ostala odločna in zvesta svojim načelom. Postala je pričevalka dogajanja tega mesta, njeni najljubši motivi so bili otroci in mlade ženske. Poleg tega je nenehno dokumentirala krvave obračune mafije in s tem razkrivala sicilijanski vsakdan tistega časa, zaradi česar je bilo njeno življenje večkrat ogroženo.
Letizia Battaglia je tik pred smrtjo sodelovala pri nastajanju te serije in v njej tudi nastopila.
Obsežno razstavo del Letizie Battaglie smo si leta 2022 lahko ogledali tudi v Ljubljani. Kuratorka Francesca Alfano Miglietti jo je označila za nekonformistično intelektualko, poetično in politično fotografinjo.
1. del
Oče uporniško Letizio pošlje v šolo k strogim nunam. Letizia se pri 16 poroči s Francom in v nekaj letih se jima rodijo tri hčerke. V zakonu ni srečna, zato doživi živčni zlom, si najde ljubimca in se pri 35 loči. Preživlja se s pisanjem za časopis, za katerega kmalu začne tudi fotografirati.
SOLO PER PASSIONE, LETIZIA BATTAGLIA FOTOGRAFA / Italija / 2022
Scenarij: Roberto Andò, Letizia Battaglia, Angelo Pasquini
Režija: Roberto Andò
V glavnih vlogah: Isabella Ragonese, Eleonora De Luca, Paolo Briguglia, Franco Stagnitta, Roberta Caronia, Enrico Inserra