UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
1. Predlog odloka o prenehanju veljavnosti Odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo (OdPVOdPRSONEE)
1. Predlog odloka o prenehanju veljavnosti Odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo (OdPVOdPRSONEE)
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Tokratni nedeljski gost je predsednik Goriške Mohorjeve družbe, duhovnik v zamejstvu in izvrsten publicist ter raziskovalec narodnega izročila, mag. Renato Podbersič. V teh dneh mineva 100 let, odkar so prve knjige te založbe zakrožile med primorskimi Slovenci. Zaradi krivične Rapalske meje so namreč Primorci ostali pod Italijo in bili žrtev hudega raznarodovanja. Italija je ovirala slovenski tisk in takrat se je pojavila potreba, da se ustanovi posebna založba. Temelj zanjo je bila pravzaprav Mohorjeva družba, ki jo je leta 1857 ustanovil škof Anton Martin Slomšek. Kot pojasni gost, so poglavitno breme za obstoj slovenstva pod fašizmom prevzeli primorski duhovniki, ki so bili tudi med pobudniki ustanovitve Goriške Mohorjeve družbe. Ta zamejska založba vsako leto izda zbirko s koledarjem in še vrsto zanimivih del. Eno od teh so letos objavljeni spomini znamenitega primorskega duhovnika Virgila Ščeka, ki se je kot poslanec v rimskem parlamentu pred sto leti spopadel z Mussolinijem. Msgr. Podbersič je omenil tudi spomine Štefana Ceka, duhovnika v Istri, ki so ga preganjali fašisti in po vojni še komunisti, kar je bilo v tistem času za primorske duhovnike skoraj običajno.
Msgr. Podbersič je dragocen raziskovalec narodnega blaga. Samo o ljudski dediščini Vrtojbe je napisal več zanimivih knjig. Raziskuje tudi vrtojbensko narečje, v katerem so, kot pojasni, sledovi furlanščine, italijanščine, nemščine in tudi jezika uskokov – beguncev pred Turki, ki so se pred 500 leti množično priseljevali z juga. Izdal je knjigo o vodnjakih, raziskal pa je tudi ljudsko izročilo iz vasi Golac v Čičariji in izsledke objavil v posebni knjigi.
Gost predstavi tudi svojo življenjsko pot. Končal je semenišče v Vipavi, ljubljansko bogoslovje ter magisterij iz sodobne pastorale v Rimu. Najprej je služboval v Idriji, nato pa kar 32 let kot kancler in generalni vikar v škofiji. Spremljal je pozitiven razvoj slovenske in primorske Cerkve ter obenem tudi »upehanje« Cerkve ter čas preizkušenj, v katerem smo se znašli zdaj. Gre za krizo vrednot, poudarja župnik Podbersič. Naša naloga je, da vzgajamo z zgledom, posvetiti se moramo človeku v stiski in nasploh služiti ljudem, zatrjuje gost nedeljskega Intervjuja. Glede na to, da se je slovenski narod zadnjih 150 let utrdil in se obranil s pomočjo knjige, je župnik v zamejskih Sovodnjah prepričan, da bo dobro čtivo ključno za naš obstanek tudi v prihodnosti.
Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
Primorska kronika je informativna oddaja, ki ji dajejo značaj aktualnost, verodostojnost in regionalnost. Poročamo o vsem, kar se dogaja na Primorskem, segamo od Pirana pa vse do Bovca. Razvejana dopisniška mreža omogoča, da čutimo utrip krajev, tudi najmanjših. Prav zato lahko življenje v njih slikamo tako prepričljivo in doživeto. Odzivamo se na dnevne dogodke, hkrati pa ves čas razkrivamo in opozarjamo na družbene nepravilnosti. V naši oddaji z veseljem postrežemo tudi z dobrimi novicami, ki lepšajo naš vsakdan in naredijo našo/vašo oddajo skupaj z drugimi vestmi resnično vredno ogleda.
Trg ročnih in domačih izdelkov – v prijetnem okolju Centra K & K v Šentjanžu so domači umetniki in rokodelci znova predstavili svoje izdelke.
V Mariboru so na dan Rudolfa Maistra vabili na dokumentarno-umetniško uprizoritev o akciji, s katero je general leta 1918 razorožil nemško gardo ter prevzel nadzor nad mestom ob Dravi in slovensko Štajersko.
Maturantke in maturantje Višje šole za gospodarske poklice v Šentpetru so pripravili tradicionalni maturantski ples v Kulturnem domu v Šentjakobu.
Pod naslovom Družina Smrtnik poje so v Domu glasbe v Celovcu Kvintet bratov Smrtnik, Dekleta Smrtnik in Tomaž Boškin z gosti poskrbeli za popoldan, poln glasbenega užitka, in navdušili številno občinstvo.
http://slovenci.orf.at
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.