Ministrica za zdravje po doseženem dogovoru upa, da bo stavka zamrznjena. Foto: Ministrstvo za zdravje
Ministrica za zdravje po doseženem dogovoru upa, da bo stavka zamrznjena. Foto: Ministrstvo za zdravje
Konrad Kuštrin, Fides
Pogajalci vlade in zdravniškega sindikata Fides so dosegli sporazum, sta po pogajanjih povedala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc in predsednik Fidesa Konrad Kuštrin. Foto: BoBo/Nejc Trpin

"Dogovorili smo se za prekinitev stavke za dva meseca in upam, da bo v dobro bolnikov glavni odbor Fidesa sporazum sprejel," je dejala ministrica Milojka Kolar Celarc.

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin se glede na nenaden sklic seje glavnega stavkovnega odbora boji, da danes ne bodo sklepčni. V tem primeru bodo ponovno zasedali v torek. Ker pa je že napovedana zaostritev stavke, bi v primeru nesklepčnosti v torek ob 7. uri kljub danes doseženem sporazumu z vladno stranjo zdravniki zaostreno stavkali.

Koalicijska stališča do stavkovnih zahtev
Ministrica Milojka Kolar Celarc je v torek zvečer koaliciji predstavila pogajanja z zdravniškim sindikatom Fides. Podpredsednik DeSUS-a Tomaž Gantar je ob odhodu z vrha koalicije povedal, da se v tem trenutku vsem zahtevam Fidesa ne da ugoditi, saj je časa premalo. "Upam, da bodo zdravniki ministrico razumeli, da si je za reševanje takšnih vprašanj treba vzeti malo več časa," je dejal Gantar.

Minister Boris Koprivnikar je povedal, da so se pripravljeni pogovarjati tudi o zahtevi zdravnikov glede popravkov plačnega sistema, vendar na način, ki ne bo ogrozil delovanja enotnega plačnega sistema v javnem sektorju.

Predsednik SD-ja Dejan Židan upa, da se bo ministrici uspelo dogovoriti, da pride do zamrznitve zdravniške stavke v korist bolnikov. Zdravnike pa je pozval, naj zdaj pomagajo zlasti bolnikom in skupaj iščejo rešitve tudi za preobremenjene zdravstvene delavce, ne da iščejo način za izstop iz enotnega plačnega sistema. Želje po višjih plačah so namreč legitimne tudi pri drugih skupinah v javnem sektorju, je poudaril Židan.

Stavka ni načela ugleda zdravnikov
Kljub kritičnemu odnosu javnosti do zdravniške stavke 74 odstotkov vprašanih meni, da je poklic zdravnik v Sloveniji še vedno cenjen. Da ni cenjen, meni četrtina sodelujočih v anketi.

Spletno anketo je za uredništvo Dela na reprezentativnem vzorcu 541 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik. Anketiranje je potekalo med 16. in 18. novembrom.

Zdravniška stavka bo verjetno zamrznjena
Zdravniška stavka bo verjetno zamrznjena