27. 4. 2024 - 3. 5. 2024

1na1

Evropa / "Nemčija želi zaščititi Jude le, dokler so ti pripravljeni reproducirati protimuslimanski diskurz"

V Nemčiji oblasti Jude, ki nočejo reproducirati protimuslimanskega rasizma, obtožujejo antisemitizma in protinemškosti ter jim očitajo, da so nevarni za družbo, je za MMC dejala nemško-izraelska judovska protisionistična queerovska aktivistka Udi Raz.

Ob osmih / Slovensko novinarstvo je v eksistenčni krizi

3. maj je dan svobode medijev, Slovenija na indeksu svobode uvrščena na 42. mesto, osem mest višje kot lani. "Še nikoli ni bilo novinarstvo tako pomembno, kot je zdaj," meni predsednik Društva novinarjev Slovenije Gašper Andrinek.

Evropska unija / Janez Potočnik: Ni bilo države, ki bi bila naš mecen, a tudi ne države, ki bi nas videla kot težavno

"Pri nas nismo tako entuziastično proslavljali vstopa v EU kot v nekaterih drugih državah, ker smo razumeli, da geografsko, zgodovinsko, ekonomsko in kulturno spadamo v ta prostor in da se je le zgodilo nekaj, kar se je moralo," je dejal Janez Potočnik.

Evropska unija / "Evropa težko pride do izraza na evropskih volitvah"

"Dobrodošli doma!" S temi besedami je 1. maja 2004, ob največji širitvi v zgodovini Evropske unije, nove članice pozdravil takratni predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox. V Dublinu so se prvič zbrali voditelji 25 držav članic.

Evropska unija / "Slovenija je zame evropski biser, nekakšno središče Evrope, kjer se srečujejo različne kulture"

Pred dnevi je 80 let dopolnil nekdanji nemški politik Günter Verheugen, ki je pred dvajsetimi leti kot evropski komisar za širitev bedel nad vključevanjem novih članic v Unijo in pri tem nemalokrat premagoval odpor in pomisleke nekaterih starih članic.

Evropska unija / Romano Prodi: Evropa je dober kruh, samo do konca ga moramo speči

Skoraj 85-letni Romano Prodi velja za enega najpomembnejših italijanskih politikov zadnjih desetletij. Karizmatični bolonjski profesor, ki je leta 1995 postavil temelje italijanski levosredinski koaliciji, velja za čvrstega zagovornika združene Evrope.

Znanost in tehnologija / "Satelitska navigacija so svetilniki, ki letijo mimo nas"

Evropa pripravlja nadgradnjo svetovnega navigacijskega sistema Galileo, ki bo predvidoma še povečala prednost pred konkurenco. Medtem smo bili priča prvi izstrelitvi satelitov Galileo, ki je potekala zunaj ozemlja evropskih držav.

Formula 1 / Ališič: Če bi Senna preživel, Schumacher ne bi bil tako uspešen

Ni ga maral, njegova brezkompromisnost mu je šla na živce, bližje mu je bil Nigel Mansell. A ko ga je kot dolgoletni novinar formule ena začel spoznavati od blizu, je videl še druge odlike. Z Miranom Ališičem smo se pogovarjali o Ayrtonu Senni.

Odbojka / Ropret: Upal na večjo minutažo, a trener je imel očitno prav

"Upal sem na večjo minutažo, a trenerju ne gre oporekati, Perugia je pobrala vse, kar se je dalo," se je Gregor Ropret ozrl na pravkar končano sezono, v kateri ni dobival veliko priložnosti. A to, kot pravi, ne bo ovira za reprezentančne akcije.

Nove note / C'est La Vie: Smo klasične glasbenice, a smo hkrati vsestranske

"V klasiki smo se že dokazale, zdaj bi želele razširiti naše občinstvo. Se ljudem predstaviti na samostojni poti, ne samo da nastopamo z različnimi pevci," pravi vsestranski godalni kvartet C'est La Vie, ki si želi "povohati" vse zvrsti glasbe.

Poglobljeno

Teme / "Sprejem akta o svobodi medijev je ob vseh pritiskih velik dosežek"

Akt o svobodi medijev, ki so ga sprejeli v tem sklicu evropskega parlamenta, je po mnenju strokovnjakov velik dosežek sam po sebi. "Evropska unija se področja medijev ni želela lotiti vse od svojega nastanka," pojasnjuje Marko Milosavljević.

Slovenija / "Pritiski na sindikalne zaupnike se navadno stopnjujejo po vzorcu – kot bi imeli delodajalci recept"

"Izmislijo si kršitev in človeka odpustijo. Tudi če pozneje na sodišču izgubijo, je cilj dosežen – znebili so se motečega dejavnika, ob tem pa poslali sporočilo drugim," obračunavanje s sindikalnimi zaupniki v nekaterih podjetjih opisuje Lidija Jerkič.

Evropska unija / 20 let v Evropski uniji: Rast plač, a tudi cen. Največ kruha smo lahko kupili leta 2017.

Slovenija se je v dveh desetletjih v marsičem spremenila. Pozitivni premiki so gotovo v rasti plač, precej pa se je povišala tudi povprečna starost prebivalcev, kar bo gotovo vplivalo na prihodnjo ureditev pokojninske reforme.

Evropska unija / Iz arhiva: Prelomni dogodki na poti Slovenije v Evropsko unijo

Slovenija je že po osamosvojitvi izrazila željo, da bi postala članica Evropske unije, a preteklo je še nekaj časa, da je leta 1998 začela pogajanja in jih leta 2002 tudi sklenila. Vstop je dočakala 1. maja 2004. Kako so ključne trenutke ujele TV-kamere?

Slovenija / Vojna skozi otroške oči: Ko bi pa vedeli, kaj nas čaka, bi se še bolj bali

Po drugi svetovni vojni smo verjeli, da se takšne grozote ne bodo več ponovile, se strinjajo stanovalci Doma starejših Fužine, še zadnja generacija, ki je to vojno doživela in z njo izgubila brezskrbno otroštvo. A žal se strahote dogajajo tudi danes.

S. in J. Amerika / Policija uničila tabor in aretirala propalestinske protestnike na univerzi UCLA v Los Angelesu

Policija je uničila tabor in aretirala propalestinske protestnike, ki so od torka protestirali na univerzi UCLA v Los Angelesu. Med spopadom je bilo slišati na desetine glasnih eksplozij, ki so bile posledica eksplozivnih nabojev ali granat za omamljanje.

Formula 1 / 30 let od smrti nepozabne dirkaške ikone Ayrtona Senne

Natanko 30 let mineva od usodnega dirkaškega konca tedna v Imoli, kjer se je med dirko formule ena za VN San Marina ubil eden najboljših dirkačev vseh časov, Brazilec Ayrton Senna.

Prva liga / Rozman: Poleti bi se lahko napolnila tudi tribuna na drugi strani

Matjaž Rozman je poleg še enega vratarja Metoda Jurharja edini, ki je bil s Celjem dvakrat državni prvak, tako leta 2020 kot letos. Poleti bo morda pri 37 letih dočakal tudi nastop v skupinskem delu enega izmed evropskih pokalov.

Dediščina / Na hrvaškem polotoku Pelješac odkrita čelada bi lahko na novo napisala zgodovino Ilirov

Arheologi so na območju starodavnega grobišča na hrvaškem polotoku Pelješac odkrili grško-ilirsko čelado iz 5. ali 6. stoletja pr. n. št. Čelada bi lahko po mnenju strokovnjakov pričala o prisotnosti pomembne in močne kulture pred prihodom Rimljanov.

Mnenje

Mojca Širok / Vsega je kriv Bruselj

Vsega je kriv Bruselj – to bi bil naslov podkasta, ki sva ga načrtovala z mojim dopisniškim kameradom Igorjem Juričem.

Sproščeno

Moda / Raiven na Evroviziji v izstopajoči, ženstveni, drzni in sodobni kreaciji

Kreacije modne oblikovalke Anike Opare so namenjene ženskam, ki cenijo kakovostne in lokalno izdelane kose, in se želijo izražati skozi osebni slog. Med njimi je tudi Raiven, ki se bo evrovizijskemu občinstvu predstavila v kreaciji modne znamke ÆMONA.

Evrovizija / Raiven po drugi vaji: "Zelo samozavestno grem v naslednji teden"

Slovenska evrovizijska predstavnica Raiven je opravila še drugo vajo na evrovizijskem odru v Malmöju. Kot pravi, so odpravili nekaj pomanjkljivosti, ki so se pokazale na prvi vaji, vsi pa se veselijo pravega nastopa.

S kavča na Grenlandijo / Kako se pripraviti za prečenje grenlandskega ledenika? "Tako, da vlečeš avtomobilske gume po gozdu!"

V pripravah na prečenje grenlandskega ledenika je Robert Ferlič vrsto dni preživel v gozdu, kjer je vlekel avtomobilske gume. "To je najboljši trening," je jasen, priznava pa, da je marsikdo ob pogledu nanj dvignil obrvi, po pojasnilu pa mu zaželel srečo.

Družabno / Slovenski ješprenj zasedel tretje mesto na Nasinem tekmovanju

Študenti BIC-a Ljubljana so se na Nasinem tekmovanju v zgodovino zapisali kot edini Neameričani, ki se jim je uspelo uvrstiti v finale. Čeprav niso zmagali in tako jed iz ješprenja ne bo del jedilnika astronavtov, so na koncu zasedli odlično tretje mesto.

Dediščina / Mladi bodo lahko manj gradili čisto na novo, zato potrebujemo znanje o prenovi

Glavni cilj skoraj pol milijona evrov vrednega projekta, sofinanciranega s sredstvi norveškega finančnega mehanizma, je bilo spodbuditi učitelje osnovnih šol in jim pomagati, da so v redni pouk z veljavnimi učnimi načrti vpeljali več kulturne dediščine.

Posebna izdaja

MMCpodrobno / Pogačarjev drzni načrt: Giro končati z rožnato majico, a vendar − svež

Tadej Pogačar že nekaj let velja za najboljšega kolesarja na svetu. V svoji zbirki ima že 70 zmag, nastopil je na večini najpomembnejših dirk, pred njim pa so nov izziv, nov prvenec in nova jasna želja − nastopiti na Dirki po Italiji in jo tudi osvojiti.

Znanost in tehnologija / Slovenija začenja pogajanja za članstvo v Evropski vesoljski agenciji, podpis sporazumov Artemis

V tokratnem Vesoljskem tedniku nekaj več o slovenskem vesolju: Slovenija uradno začenja pogajanja z Eso, slovenska podjetja so se predstavila na sejmu v ZDA, Slovenija je podpisala sporazume Artemis ...

Jezik / Govorni pomočnik: Italijanskih Niccolòja, Nicolòja in Romanòja ne bi bilo brez ò-ja

Pred kolesarsko dirko po Italiji ter ob evropskem prvenstvu za telovadke v Riminiju in svetovnem hokejskem prvenstvu v Bolzanu se ustavimo pri italijanskem jeziku. Perché? Zakaj?

Avdio / Video

Sledite nam