Opis fotografije: Dva udeleženca tečaja sedita za mizo in gledata v ekran računalnika. Foto: MDSS Nova Gorica
Opis fotografije: Dva udeleženca tečaja sedita za mizo in gledata v ekran računalnika. Foto: MDSS Nova Gorica

Program računalniškega opismenjevanja oseb s posebnimi potrebami, ki ga v sodelovanju z Zavodom Republike Slovenije za zaposlovanje izvaja Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Nova Gorica,financira pa evropski socialni sklad, je prvi tovrstni program, ki ga izvajajo v takšni obliki in obsegu.V nekaj več kot pol leta so računalniško izobrazili več kot 40 invalidnih oseb. Trenutno potekajo izobraževanja v Novi Gorici in Ajdovščini, vanje pa je vključenih 20 oseb. Na novogoriškem zavodu za zaposlovanje je prijavljenih nekaj več kot 700 invalidov.

V teh dneh se v Novi Gorici računalniško izobražuje osem invalidnih oseb, dvanajst pa v Ajdovščini. Izobraževanje poteka po programu, ki je prilagojen posebej za invalide, je povedal Edi Strosar iz Medobčinskega društva slepih in slabovidnih:»Najpomembnejša prilagoditev je ta, da tečaj izvajamo v manjših skupinah, v katerih je do pet oseb. Predavatelj se lahko tako popolnoma posveti in prilagodi posamezniku, njegovemu znanju, načinu dela in potrebam. Na izrecno željo posameznikov smo izobraževanja izvajali tudi individualno, torej v domačem okolju udeleženca, saj imajo nekateri težave z delom v skupinah. Pri slepih in slabovidnih osebah prilagoditev seveda vključuje tudi namestitev ustrezne programske opreme, konkretno lupe ali bralnika zaslona, ki osebam z okvaro vida olajša delo z računalnikom.« Program izobraževanja je sicer namenjen začetnikom, vendar se vanj vključujejo tudi osebe, ki si želijo znanje računalništva osvežiti ali poglobiti, je pojasnilStrosar in dodal: »V tridesetihurah se udeleženci seznanijo z operacijskim sistemom, urejevalnikom besedila, elektronskimi preglednicami, svetovnim spletom in elektronsko pošto, kar se šteje za osnovno računalniško pismenost. S pridobljenim znanjem si lahko izboljšajo svoje možnosti na trgu dela. Zelo pomembno pa je tudi, da si udeleženci želijo pridobiti novo znanje, kar je seveda prvi pogoj, če želimo spremeniti trenutne razmere in narediti nekaj v svojo korist.«

Z znanjem računalništva laže do zaposlitve

Med tečajniki je tudi Bojan Štucin iz Nove Gorice: »Prijavil sem se zato, da bi dobil novo znanje. Uporabil ga bom za svoje potrebe, lahko pa tudi za potrebe delodajalca, ki bi me zaposlil in bi to znanje lahko izkoristil.« Bojan, ki je v preteklosti delal v lesni industriji, je že devet let brez zaposlitve. Kot pravi, kljub aktivnemu iskanju dela ne more najti. Za tečaj se je odločila tudi Maja Tušar iz Volč. Po poklicu je germanistka, službo pa išče že štiri leta. Priznava, da je invalidnost tudi zanjo velika ovira. »Ker imam okvaro vida, je to kar velika ovira.« Kljub temu upa, da ji bodo nova računalniška znanja pomagala pri iskanju zaposlitve in odprla kakšna vrata.Po podatkih Zavoda za zaposlovanje Nova Gorica so letos zaposlili že 30 invalidov, kar je zelo spodbudno, pravi direktorica območne službe Vesna Petric Uran: »Če to številko primerjamo z lanskim letom, ko se je v vsem letu zaposlilo približno 80 invalidnih oseb, smo izredno zadovoljni z letošnjimi rezultati.« Zadovoljni pa so tudi s programom računalniškega opismenjevanja, ki je prvi zares prilagojen invalidom.Na Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih pravijo, da računalniški tečaj ni edini projekt, na katerega so ponosni. Posebej namreč omenjajo še dva programa rehabilitacije.

Program osebne in delovne rehabilitacije

»V tem tednu smo z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti podpisali dogovoro nadaljevanju rehabilitacije za slepe in slabovidne na osebni ravni. To pomeni, da bo ministrstvo tudi v prihodnje sofinanciralo ta program, s katerim bo naše društvo ob podpori občin in Lions klubov na severnem Primorskem lahko še naprej zagotavljalo pomoč ljudem z okvaro vida v njihovem domačem okolju. To pomeni, da zaživijo normalno življenje, kot so ga živeli, ko so še videli, le da se jim vid ne povrne,« je povedal predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Nova Gorica Igor Miljevac in pojasnil, da se med rehabilitacijo na osebni ravni slepe in slabovidne osebe naučijo tudi mobilnosti, prilagodijo jim sodobno informacijsko tehnologijo, predvsem pa jim med rehabilitacijo vrnejo samozaupanje in spoznanje, da zaradi izgube vida niso odpisani. »Pomembno je, da se svojci naučijoravnati z osebo brez vida, kako pristopiti do nje in, ne nazadnje, kako urediti dom, da se lahko svobodno giblje v njem. Usposabljamo pa tudi zaposlene v javnih ustanovah. Poleg tega smo se dogovorili tudi za sodelovanje z invalidskim podjetjem Posočje, kjer bo potekala delovna rehabilitacija. Dopolnili bomo program rehabilitacije, ki se nanaša na slepe in slabovidne,« je še dodal Miljevac in pojasnil, da je v oba programa trenutno vključenih več kot sto njihovih članov in tudi drugih invalidnih oseb.x

Vesna Pfeiffer