Na fotografiji sta Darko Đurić in Tanja Glušič. Foto: Sportida/ZŠIS-POK
Na fotografiji sta Darko Đurić in Tanja Glušič. Foto: Sportida/ZŠIS-POK

Najboljša športnika leta 2018 med invalidi sta plezalka Tanja Glušič in plavalec Darko Đurić. Na slavnostni prireditvi v Ljubljani je Zveza za šport invalidov Slovenije – paraolimpijski komite (ZŠIS-POK) podelila še številne druge nagrade, za ekipo leta pa je priznanje namenila ekipi gluhih kegljačev. Glušičeva in Đurić sta kot športnika leta laskavi naslov prevzela od lanskih nagrajencev, alpske smučarke Anje Drev in teniškega igralca Marina Kegla.

Darko Đurić je postal najboljši športnik leta že drugič, prvič si je priboril za naslov leta 2013, Tanja Glušič, ki si je priznanje zaslužila z nastopi na letošnjem svetovnem prvenstvu v Innsbrucku, kjer si je priplezala tretje mesto, pa ga je osvojila prvič. Đurić je letos blestel na evropskem prvenstvu v plavanju. Na 50 m prosto je premagal vso evropsko konkurenco in osvojil zlato medaljo. V disciplini 200 m prosto pa si je priboril bron. Gluhi kegljači Tomaž Klemen, Dragutin Draganjac, Aleš Peperko, Esad Hadžiagić in Robert Marolt so priznanje za ekipo leta dobili za prvo mesto na evropskem prvenstvu. Priznanje za mladega športnika sta letos dobila dva slovenska tekmovalca, atletinja Iris Breganski, ki je na mladinskem evropskem prvenstvu v Bolgariji osvojila tri medalje in smučar Jernej Slivnik, ki je na zadnjih zimskih paraolimpijskih igrah v Pyeongchangu osvojil 12. mesto.

Biti najboljši med sebi enakimi

»Nagrada mi veliko pomeni, vesela sem, da sem postala najboljša športnica leta v Sloveniji. To sem si že dolgo želela. Nagrada bo pomenila, da bom v prihodnje še bolj trenirala, da bom skušala doseči še boljše dosežke. Tretje mesto na SP je doslej moj največji uspeh, današnja nagrada pa je tudi priznanje za vse delo, ki sem ga opravila,« je povedala Glušičeva. »To je čast, potrditev dobrega dela iz preteklosti. Biti najboljši med sebi enakimi nekaj pomeni in je motivacija za naprej. Dokazal sem, da sem spodoben dosegati vrhunske rezultate in takšne si želim tudi naprej,« je priznal Đurić in nadaljeval: »V nekem trenutku potrebuješ spremembo, jaz sem odšel na Nizozemsko, kjer sem lahko treniral z vrhunsko ekipo. To mi je zelo koristilo, kar pa so pokazali tudi rezultati.« Đurić je dobil še posebno priznanje za svetovni rekord v plavanju na 50 m delfin, ki je bil sicer dosežen že konec lanskega leta.

2019 prinaša nove izzive

»Moramo biti zadovoljni z letom 2018, naši športniki so bili evropski prvaki, dosegli smo svetovni rekord in to so mejniki, ki so leto zaznamovali v športnem delu. Naša zveza je bila prireditelj doslej največjega športnega tekmovanja, svetovnega prvenstvena v namiznem tenisu s 53 državami udeleženkami. Veseli smo tudi, da smo pognali program Postani športnik, ki nagovarja invalide, da se posvetijo športni vadbi,« pa je povedal predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije – paraolimpijski komite Damijan Lazar in dodal: »Prepričan sem, da bomo v naslednjem letu opozarjali na paraolimpijske igre še bolj pogosto. Čakajo pa nas še zimske igre gluhih in igre specialne olimpijade, tako kot letos ne bo predaha.«

Bronasti in srebrni znaki

ZŠIS-POK najboljšim športnikom podeljuje tudi priznanja v obliki bronastih in srebrnih znakov, ki jih prejmejo uspešni udeleženci največji mednarodnih tekmovanj. Letos so bronaste znake dobili Đurić, plesalca Nastija Fijolič in Amir Alibabić, atletinja Iris Breganski, igralec biljarda Matej Brajkovič, strelec Franček Gorazd Tiršek, gluhi kegljači Klemen, Draganjac, Peperko, Hadžiagić in Marolt, igralci showdowna oziroma namiznega tenisa za slepe in slabovidne Peter Zidar, Miha Susman, Sanja Kos, Tanja Oranič, slepi in slabovidni kegljači Karmen Vogrič, Mitja Osolnik, Dario Vogrič, Jože Lampe, Franc Tomšič, Mirko Rus, Igor Žagar in Sašo Kajtna ter njihovi trenerji, srebrne pa plezalca Glušičeva in Gregor Selak, športni ribič Rudolf Centrih in šahist Aleksander Uršič ter njihovi trenerji.

V.P.