Na fotografiji je deček s s spektroavtistično motnjo. Foto: Reuters
Na fotografiji je deček s s spektroavtistično motnjo. Foto: Reuters

Vlada je na današnji seji sprejela predlog zakona o socialnem vključevanju invalidov, ki širi krog upravičencev do pravic iz naslova zakona na osebe z avtističnimi motnjami, osebe z zmerno do hudo možgansko poškodbo ter gluhoslepe osebe. Predlog zakona je vlada nameravala obravnavati že na seji prejšnji teden, a ga je umaknila z dnevnega reda. Socialna zbornica Slovenije tako ne bo pripravila protesta, ki ga je napovedala v primeru, če vlada predloga ne bi obravnavala niti danes.

Predlog zakona naj bi bil po besedah ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak sprejet na aprilski seji Državnega zbora. Potem ko je bil predlogprejšnjiteden umaknjen z dnevnega reda seje, so ga tokrat podprli soglasno, po besedah Mrak Kopačeve pa predlog podpirajo tudi vsa združenja, ki jih problematika zadeva. Po njenih besedah naj bi bil zakon sprejet v tem mandatu Državnega zbora. Predlog zakona širi krog upravičencev do pravic na osebe z avtističnimi motnjami, osebe z zmerno do hudo možgansko poškodbo ali okvaro ter na gluhoslepe. Po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, sprejetem pred več kot 30 leti, so namreč do pravic upravičene le osebe z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju in najtežje gibalno ovirani. Invalidi s statusom po tem zakonu bodo med drugim imeli pravico do nadomestila za invalidnost v višini seštevka denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka. Predlog omogoča prehod v zaposlitev in po prenehanju ponovno izplačilo nadomestila za invalidnost. Če dobivajo plačo, jim kljub temu pripada nadomestilo do višine neto minimalne plače.

Predlog posodablja zastarelo ureditev

Socialna zbornica Slovenije in nekatere druge organizacije, ki se pri svojem delu srečujejo z invalidi, so bile ogorčene, ker je vlada minuli četrtek umaknila zakonski predlog z dnevnega reda seje. Predlog upošteva zadnja dognanja stroke in posodablja zastarelo ureditev, zato ga je treba čim prej poslati v obravnavo v DZ, da bo sprejet še v tem mandatu, so pozvali v torek. Socialna zbornica Slovenije je tudi napovedala, da bo v primeru, da vlada zakona ne bi obravnavala danes, pripravila protest. Predstavniki strokovne javnosti in poslovnih združenj s področja socialnega varstva so na novinarski konferenci, ki so jo sklicali zaradi umika predloga Zakona o socialnem vključevanju invalidov z dnevnega reda seje vlade 7. februarja predstavili tudi svoje stališče do predloga zakona.

Strokovna javnost in poslovna združenja s področja socialnega varstva o predlogu zakona:

Socialna zbornica Slovenije, ki združuje vse izvajalce socialnovarstvene dejavnosti, že vrsto let opozarja na nujnost spremembe Zakona o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb iz leta 1983 in si prizadeva za nujnost enakopravne obravnave oseb z motnjo v duševnem in telesnem razvoju. Zbornica je 17.januarja na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti poslala podporno mnenje, v katerem pozitivno ocenjuje besedilo predloga Zakona o socialnem vključevanju invalidov in je mnenja, da je predlog zakona dober, njegov sprejem pa je nujen. Zbornica je prepričana, da si Vlada poleg aktualnega nezadovoljstva s stanjem v javnem sektorju ne želi dodatnega medijskega izpostavljanja problematike na področju socialnega varstva in se zaveda odgovornosti za enakopravno obravnavo vseh državljanov Republike Slovenije – skrb za posebej ranljive skupine državljanov.

V Skupnosti Varstveno delovnih centrov Slovenije, ki združuje 32 izvajalcev socialnovarstvene dejavnosti v mreži javne službe, se zavedajo odgovornosti in izzivov, ki jih prinaša aktualen čas, tudi na področju, ki ga s svojo dejavnostjo pokrivajo varstveno delovni centri – organizirana družbena skrb za eno najranljivejših skupin prebivalstva – osebe z motnjo v duševnem in telesnem razvoju. V zadnjih desetletjih je bil z razvojem sodobnih, inovativnih oblik, na tem področju narejen velik strokovni napredek, pri čemer si že nekaj let zaman prizadevamo, da bi naš dolgoletni razvoj podprla tudi ustrezna, sistemsko usklajena zakonodaja s tem pa tudi ustanovitelj in financer – Vlada R Slovenije. Brez ustreznih podlag, trenutno še vedno delujemo na podlagi povsem zastarele, pred več desetletji sprejete zakonodaje, ki ne upošteva razvoja, predvsem pa ne spremenjenih potreb in strukture uporabnikov, demografskih kazalcev, priporočil, konvencij. V pričakovanju posluha po nujnih spremembah, nam je nekaj optimizma vlil Zakon o socialnem vključevanju, v okviru delovne skupine na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravljen za nadaljnjo obravnavo.

Tudi v Skupnosti organizacij za usposabljanje oseb s posebnimi potrebami Slovenije ne morejo verjeti, da je država po tolikem času, tj. od l. 1983 sprejetega Zakona o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ter vseh premikih in prizadevanjih za boljše vključevanje invalidov naredila tako velik korak nazaj in s tem onemogočila samostojnejše življenje invalidov. Prepričani so, da se bodo z ogorčenostjo nad to nedopustno potezo odzvali številni posamezniki in organizacije tudi v javnosti, v mislih na boljšo prihodnost, h kateri bi prispevalo sprejetje novega zakona, pa bomo organizirali tudi proteste, če bo potrebno.

Z večletnim delom so v Drugi violiniin tudi drugje pokazali, da se lahko invalidi ob ustrezni podpori uspešno vključijo v delovno okolje, zato je nedopustno zavlačevanje oz. zavračanje sprememb na bolje, saj na priznavanje njihovega dela in spremembo statusa čakajo že predolgo. Ljudem, ki se dnevno dokazujejo s svojim delom v običajnih delovnih okoljih, je krivično odrekati priložnost, da bi za svoje delo prejeli zaslužek kot ostali zaposleni državljani.

Na Zvezi Sožitje, ki združuje preko svoji 52 društev z 15.031 člani (od tega 6.537 oseb z motnjami v duševnem razvoju) smo ogorčeni. Skupaj z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo v pripravo predlog vložili veliko dela. Zakon kot je pripravljen, v celoti podpiramo, saj pomeni, da bo realizirana odločba Ustavnega sodišča iz leta 2007 (U-I-11/07-45). Deset let je od tega, ko bi se moral obstoječi Zakon o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb uskladiti z Ustavo, pa se do sedaj ni zgodilo še nič. Osebe z motnjami v duševnem razvoju so edina skupina, katerih status in pravice ureja zakon iz leta 1983, kar je sramotno.

Samozogovorniško društvo »Skupaj zmoremo« združuje samozagovornike iz celotne Slovenije. Samozagovornik je oseba z motnjo v duševnem razvoju ali invalidnostjo, ki zagovarja samega sebe ali daje mnenja na zakone. Samozagovorniki so bili veseli sprememb, ki so določene v predlogu Zakona o socialnem vključevanju invalidov, ki je kratek, jedrnat in naravnan na njihove potrebe.

Vesna Pfeiffer