Na fotografiji je moška roka, ki glasovnico spušča v volilno skrinjico. Foto: BoBo
Na fotografiji je moška roka, ki glasovnico spušča v volilno skrinjico. Foto: BoBo

Po zadnjih podatkih na 458 območjih volišč še vedno ni zagotovljenega objekta, ki bi bil dostopen tudi za invalide, so ugotovili na včerajšnji seji Državne volilne komisije (DVK). Novela zakona o volitvah v državni zbor, ki je stopila v veljavo maja lani, sicer določa, da morajo biti invalidom dostopna vsa volišča. Novela je tudi odpravila glasovanje invalidov z glasovalnimi napravami in ga nadomestila z glasovanjem po pošti.

Predsednik DVK Anton Gašper Frantar je vladi očital ignorantski odnos do tega problema in jo pozval k takojšnjemu ukrepanju. Nekatere občine dejavno sodelujejo pri reševanju problema dostopnosti volišč za invalide, večji del pa jih predvsem čaka na ukrepanje vlade in na državni denar za arhitektonske prilagoditve objektov, pa je pojasnil direktor službe DVK Dušan Vučko, Frantar je ob tem podvomil, ali se vlada sploh v celoti zaveda zahtevnosti in resnosti problema. Če se do junijskih parlamentarnih volitev stanje ne bo izboljšalo, se bo vsul plaz pritožb, pod vprašajem pa bo tudi ustavnost volitev, je poudaril Frantar. Po njegovih besedah vlada ne sme dopustiti, da bi zaradi invalidom nedostopnih objektov umanjkalo 458 volišč. Opozoril je, da rešitev problema nikakor ni v združevanju območij volišč.

Začasni bivalni kontejnerji niso prava rešitev

Združevanje območij volišč je manj boleče v strnjenih naseljih, kjer ni velikih razdalj med volišči, veliko bolj pa na območjih z razpršeno poselitvijo in bo zagotovo naletelo na slabo voljo volivcev, meni Vučko. Prav tako se po njegovih besedah ni mogoče pretirano zanašati na reševanje problema z začasno postavitvijo bivalnih kontejnerjev. Pri vprašanju dostopnosti volišč se ne gre igrati s človekovimi pravicami, je mnenja Frantar, ki je tudi poudaril je, da DVK ne more prisiliti županov, da bodo poskrbeli za rešitev, ampak je na potezi vlada. Opozoril je tudi na pogosto poenostavljeno razumevanje potreb invalidov glede dostopnosti volišč.

Vlada in lokalne skupnosti naj takoj pristopijo k odpravi arhitektonskih ovir

Zato so na seji DVK sprejeli sklep, da bodo vlado nemudoma seznanili s trenutnim stanjem glede dostopnosti volišč za invalide. S sklepom so tudi izrazili pričakovanje, da bo vlada v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi takoj pristopila k odpravi arhitektonskih ovir na objektih in za to namenila ustrezna finančna sredstva. Nacionalni svet invalidskih organizacij (NSIOS) pa je DVK pozvala, naj zainteresirano javnost obvesti o možnih oblikah glasovanja invalidov ter sprejela navodilo o obrazcih za dajanje podpore v postopku kandidiranja na volitvah v državni zbor. Navodilo določa obliko in vsebino obrazcev. Po Vučkovih besedah gre za "klasično navodilo", ki velja za vsakokratne parlamentarne volitve.

NSIOS opozarja že vrsto let

Nacionalni svet invalidskih organizacij že vrsto let opozarja na nedostopnost volišč za invalide, Državno volilno komisijo pa v preteklosti med drugim pozival, da zagotovi izobraževanje volilnih organov o postopkih pri glasovanju invalidov. Neuresničitev teh zahtev namreč pomeni kršitev zakona o izenačevanju možnosti invalidov, ki je stopil v veljavo decembra 2010, in kršitev mednarodne konvencije o pravicah invalidov, ki je v Sloveniji začela veljati leta 2008.

Kako lahko glasujejo invalidi

Na spletni strani Državne volilne komisije so opisani načini, na katere lahko volijo invalidi. Okrajne volilne komisije določijo volišča, ki so dostopna invalidom. Volivcem, ki želijo glasovati na volišču, dostopnem invalidom, in ki so vpisani v volilni imenik za območje tega volišča, o tem ni treba obveščati okrajne volilne komisije. Če želijo glasovati na volišču, ki je dostopno za invalide in na območju za katerega niso vpisani v volilni imenik, ne glede na to, v katerem okraju je volišče, morajo to svojo namero sporočiti okrajni volilni komisiji, na območju katere so vpisani v volilni imenik. Obvestilo morajo poslati najpozneje tri dni pred dnem glasovanja. Če je volivec vpisan v volilni imenik za območje volišča, ki je dostopno invalidom, ne more izbrati drugega invalidom dostopnega volišča.
Obvestilo lahko predložijo na obrazcu, objavljenem na spletni strani www.dvk-rs.si (obrazec: Obr.06). Obvestilo lahko pošljejo po pošti, faksu ali e-pošti (na naslov okrajne volilne komisije). Izjemoma lahko obvestilo sporočijo tudi po telefonu, pri čemer mora volivec navesti ime in priimek, najmanj leto rojstva, naslov stalnega prebivališča, številko osebnega dokumenta in telefonsko številko. Seznam volišč, dostopnih invalidom, v času razpisa volitev ali referenduma objavijo na spletnem mestu državne volilne komisije.

Glasovanje po pošti ali s pomočjo druge osebe

Če želi invalid glasovati po pošti, mora o tem obvestiti pristojno okrajno volilno komisijo. Obvestilo lahko pošlje na obrazcu Obr.IP-E, ki je objavljen na spletni strani državne volilne komisije, in sicer najkasneje deset dni pred dnem glasovanja. Invalid mora hkrati z obvestilom predložiti kopijo odločbe pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Volilno gradivo mu okrajna volilna komisija posreduje na njegov naslov za vročanje. V primeru pa da želi invalid stalno glasovati po pošti, mora o tem prav tako obvestiti državno volilno komisijo in sicer na obrazcu Obr.IP-V kadarkoli, mora pa ga vložiti najkasneje 10 dni pred konkretnim glasovanjem in prav tako priložiti kopijo odločbe pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Vsak volivec ima tudi pravico pripeljati s seboj osebo, ki mu pomaga izpolniti ali oddati glasovnico, če to zaradi telesne hibe ne more storiti sam.

Lahko glasuje tudi pred zgradbo, v kateri je volišče

V primeru, da volišče ni dostopno invalidom, lahko invalid glasuje tudi tako, da volilni odbor izvede glasovanje pred zgradbo, v kateri je volišče, in sicer tako, da dva člana volilnega odbora glasovnico in ovojnico, v katero se glasovnica po glasovanju vloži, dostavita volivcu pred zgradbo, v kateri je volišče. Ko volivec glasuje, se pri imenu in priimku volivca, ki je glasoval, v volilnem imeniku zapiše tak način glasovanja in glasovnica spusti v volilno skrinjico. Volilni odbori imajo na volišču tudi pripomoček za glasovanje, ki je namenjen slepim in slabovidnim volivcem.

V.P.