Na fotografiji sta Tadej Enci in Stane Rozman ob predaji štartne lučke. Foto: Facebook
Na fotografiji sta Tadej Enci in Stane Rozman ob predaji štartne lučke. Foto: Facebook

Gluhi tekač Tadej Enci je konec tedna nastopil na državnem prvenstvu slišečih v Celju s pomočjo štartne lučke, ki mu je omogočila enakovrednejši štart kot do sedaj. V absolutni konkurenci v teku na 400 metrov je Enci osvojil bronasto kolajno. Dan za tem je s štafeto Atletskega kluba Velenje postal tudi državni prvak v teku na 4 x 400 metrov. Po koncu tekme je podpredsednik Atletske zveze Slovenije Stane Rozman Tadeju štartno lučko podaril, tako ga bo odslej spremljala na vseh tekmah.

»Uspešen zaključek tekmovalne sezone na državnem prvenstvu Slovenije za člane, kjer sem v teku na 400 m osvojil 3. mesto z rezultatom 49.10 in pri tem prvič štartal s pomočjo štartne lučke, ki omogoča precej bolj enakovredne pogoje, kot je bilo do sedaj. Ob tej priložnosti bi se zahvalil vsem, ki so pripomogli pri realizaciji štartne lučke, še posebej pa trenerju Gregorju Doberšku za ves vložen trud in Atletski zvezi Slovenije, ki je financirala napravo in mi jo ob koncu tekmovanja tudi podarila, tako, da bo v veliko pomoč na vseh tekmovanjih in ne samo v konkurenci gluhih športnikov,“ je po uspešnem vikendu povedal Velenjčan.

14. julij - pomemben mejnik v zgodovini slovenske atletike

Že pred začetkom državnega prvenstva je Tadejev trener Gregor Doberšek, ki z mladim Velenjčanom sodeluje že od leta 2011, povedal: »To bo glavna tekma letošnje sezone za Tadeja.« Enci se sicer že lahko pohvali z nekaj odličnimi uspehi: med gluhimi atleti je pred dvema letoma postal dvoranski evropski prvak v teku na 400 metrov, na prostem pa je v tej konkurenci na EP osvojil bron. Večkrat je tudi opozoril, da si želi enakovrednih razmer s slišečimi. »Velikokrat ne slišim štarterjevih znakov, še manj pa elektronske pištole, ki je v uporabi od lanske sezone naprej. V bistvu gre samo za šum, ki pa ga ne slišim in štartam na slepo.« In zaradi štarta na slepo med slišečimi, kjer sicer dosega vrhunske rezultate, je bil že tudi diskvalificiran.

Razmere niso bile enake

»Lahko bi Tadeju dovolili, da štarta s svetlobnim štartnim signalom, tako kot štarta na tekmah gluhih in naglušnih. Zadeva je zelo enostavna in kompatibilna z opremo, s katero štartajo ostali atleti, tako da v tem sploh ne vidim problema. Potrebne je le nekaj dobre volje in naredili bomo nekaj dobrega za atletiko,« je za TV Slovenija pred nekaj meseci povedal Doberšek. Na Atletski zvezi so takoj pokazali dobro voljo in šli v akcijo. »Šli smo v nakup indikatorja, ki mu rečemo tudi štartna lučka, ta pa bo Tadeju omogočila, da vidi, tako kot drugi atleti enakovredno slišijo pravočasen štart,” je takrat povedal predsednik Atletske zveze Slovenije Roman Dobnikar. In ta konec tedna so v Celju obljubo tudi uresničili.

Po novem pravilu bo Tadej štartal na 8. progi

Na vprašanje, ali štartna lučka omogoči Tadeju povsem enakovreden položaj z ostalimi tekmovalci, je njegov trener povedal: "Da, to mu omogoča v najboljši možni meri. Se pa moramo še malce uigrati in navaditi na to lučko, ki ima svoje zakonitosti. Ampak bistveno je, da je sodniški odbor Atletske zveze Slovenije odobril uporabo. V teku na 60 in 100 metrov bo po novem pravilu štartal na 8. progi. Pravila pravijo, da bi lahko svetloba štartne lučke zmotila konkurenta na sosednji progi. Pri štartu na 200 in 400 metrov te bojazni zaradi postavitve in razporeditve štartnih blokov ni.“ Lučko bo Tadej lahko uporabljal na vseh tekmovanjih. "Uporabili jo bomo tudi v tujini. Praksa je taka: prideš na tekmovanje in dan prej prijaviš, na kak način startaš. Ni razloga, da ne bi smeli uporabljati,“ je dodal Doberšekin nadaljeval: "S pomočjo svetlobne lučke zdaj ni več izgovorov, da smo naredili slab štart. Da lučka pomaga, da potrjujejo že rezultati iz Celja.V soboto, ko je tekel prvič s pomočjo lučke, je imel celo drugi najboljši reakcijski čas med vsemi! Zdaj nam je bistveno, da naredimo tehnično brezhiben štart, potem je vse odvisno od Tadeja."

Kako je na tujih tekmovanjih?

Na vprašanje, ali je uporaba posebne štartne lučke v tujini ustaljena praksa, ali bolj izjema, je Doberšek odgovoril: "Ni izjema, ni pa ravno pogost pojav. Tudi v Sloveniji je bilo treba vložiti nekaj naporov, da se je pojasnilo, zakaj je to tako pomembna stvar in pripomoček, ki je Tadeja postavlja v enakopraven položaj.“

V.P.