Jernej Slivnik na treningu v Kranjski Gori. Foto: Sportida
Jernej Slivnik na treningu v Kranjski Gori. Foto: Sportida

Slivnik se je zapisal paraalpskemu smučanju, tekmuje v svetovnem pokalu, v minulih letih je nastopil na svetovnem prvenstvu in paraolimpijskih igrah. Danes pod taktirko trenerja Romana Podlipnika tekmuje v veleslalomu in slalomu.

Jernej Slivnik smuča že od otroštva

Jernej Slivnik je paraplegik, pri petih letih je doživel prometno nesrečo. Smučal je že pred nesrečo, po nesrečnem dogodku pa ga je najbolj skrbelo, ali bo še kdaj smučal. To mu je uspelo. Nad paraalpskim smučanjem ga je navdušil naš nekdanji paraolimpijec Gal Jakič, ki se je s Slivnikom spoznal na Univerzitetnem rehabilitacijskem centru Soča v Ljubljani, srečala in dodobra spoznala pa sta se na redni letni rehabilitaciji v Termah Čatež. Slivnik se je z monoskijem, tako se imenuje za invalide prilagojena smučarska naprava, prvič srečal pri devetih letih na predstavitvenem taboru za invalide v Kranjski Gori, ki ga je organiziral slovenski paraolimpijec Gal Jakič. Jernej smuča od leta 2009.

Trenerska podpora

Slivnik se tako s smučanjem ukvarja že 11 let, na profesionalni ravni pa zadnjih pet let. Zadnjih pet let trenira pod okriljem trenerja Romana Podlipnika, sicer gimnazijskega profesorja športne vzgoje. Za kondicijsko pripravo Slivnika skrbi dr. Mitja Bračič. Sprva je bil Slivnik desetletje član SK Radovljica, od lanskega leta pa je član ASK Kranjska Gora.

Tekmovalna pot

Jernej je leta 2015 odšel na prvo tekmovanje na Nizozemsko, kjer je na svoji prvi tekmovalni tekmi v mladinski konkurenci tudi zmagal. Januarja 2016 je kot 15-letnik debitiral na tekmi svetovnega pokala v paraalpskem smučanju, kot predtekmovalec je nastopil v Kranjski Gori.

V sezoni 2016/2017 je dosegel paraolimpijsko normo, to je ponovil tudi za letošnje paraolimpijske igre v Pekingu.

Na paraolimpijskih igrah v Južni Koreji je 2018 v slalomu dosegel dobro 12. mesto, v veleslalomu pa je odstopil. Na svojem prvem svetovnem prvenstvu, ki sta ga leta 2019 družno gostila Kranjska Gora in Sella Nevea, pa je bil 10. v slalomu ter 17. v veleslalomu. Letos je na svetovnem prvenstvu v Lillehammerju svoji uvrstitvi bistveno popravil: 7. je bil v veleslalomu, 4. pa v slalomu.

V lanski sezoni je dosegel dve zmagi v evropskem pokalu: dvakrat je bil najhitrejši na veleslalomu v Kaurentalu. V svetovnem pokalu pa se je dvakrat zavihtel na 4. mesto v slalomu, in sicer 22. in 23.1. 2021 v Veysonnazu. Ob koncu lanske sezone je na štirih tekmah odprtega prvenstva Avstrije dosegel krstno zmago v kombinaciji, prvič pa je nastopil tudi na superveleslalomski tekmi.

Uspehi letošnje sezone

V letošnji sezoni se meri v evropskem in svetovnem pokalu. V EU pokalu ima dve tretji mesti v slalomu, v najmočnejši konkurenci svetovnega pokala pa se je najvišje zavihtel 20.12. 2021, ko je bil 8. na slalomu v St. Moritzu.

Šola in smučanje

Slivnik končuje šolanje na gimnaziji na Jesenicah, v tamkajšnji srednji šoli pa ima veliko podporo in razumevanje celotnega učiteljskega zbora na čelu z ravnateljico mag. Lidijo Dornig. Slivnik po srednji šoli razmišlja pa o študiju kineziologije na Fakulteti za šport. Slivnikov vzornik je prav tako Hrušičan hokejist Anže Kopitar. Jernej pa je tudi ambasador programa Postani športnik, ki ga že nekaj let z namenom motivacije in vključevanja mladih invalidov v športne aktivnosti razvija Zveza ŠIS – SPK.

Nastopi v Pekingu

Slivnik bo na igrah v Pekingu nastopil na dveh tekmah v kategoriji sedečih smučarjev. Začel bo z veleslalomom, ki bo 10. marca na sporedu ob 2.30 in 6. uri zjutraj po slovenskem času, dva dni pozneje pa bo prav tako v poznih nočnih oziroma zgodnjih jutranjih urah na vrsti še slalomska tekma.

Jernej s člani svoje spremljevalne ekipe na brniškem letališču. Foto: BoBo
Jernej s člani svoje spremljevalne ekipe na brniškem letališču. Foto: BoBo

Jerneja v Pekingu spremlja močna ekipa

Vodja ekipe na Kitajskem bo Roman Jakič, ki se zaveda, da bodo igre posebne, ne le zaradi koronskih razmer, ki krojijo športne dogodke zadnji dve leti, temveč tudi zaradi izbruha vojne v Ukrajini.

“Zgodba je nekoliko žalostna, ker je vojna v Ukrajini. Kar pa se tiče priprav in odhoda, pa je vse pod kontrolo. Zdravi smo vsi, razen našega zdravnika, ki je ostal doma, ker je zbolel. V petek je odprtje, potem se pripravljamo na oba Jernejeva nastopa. Vedno je dobro, da so pred nami olimpijci, ker dobimo nekaj dodatnih informacij. A načeloma poteka vse dobro, če si v mehurčku in olimpijski vasi. Računam, da bodo, kar se tiče logistike, Kitajci delali z odliko. Vse, kar smo se dogovorili doslej, je držalo,” je o tej posebni plati iger dejal Jakič.

“Jernej bo nosilec zastave kot edini udeleženec. Logistično to pomeni, da se moramo iz alpske vasi pripeljati v Peking. A mislim, da težav ne bo, prevozi naj bi delovali. Je pa tudi odprtje toliko prej, da ga ne bo zmotilo, tako da ta transport ne bo obremenjujoč,” je o tem, da bo imel Slivnik tudi vlogo zastavonoše, dejal Jakič.

Sestava spremljevalne ekipe je večja kot na zadnjih igrah. “Tudi jaz bi si želel imeti večjo ekipo, curling je bil zelo blizu, da bi prišel zraven. Upam, da bomo s pokrovitelji in finančnimi investicijami v zimske športe lahko na naslednjih igrah v Italiji že imeli več kot enega tekmovalca,” o za zdaj še majhni tekmovalni ekipi pravi Jakič.

O pričakovanjih pa je bil diplomatski: “Tudi Jernejeve ambicije so zelo visoke, sploh po teh rezultatih na SP v Lillehammerju. Ne bi rad napovedoval, a je sposoben biti znotraj deseterice in je pripravljen na naskok na visoka mesta. Bomo videli, kakšne bodo razmere, kako nam bo odgovarjalo vreme in hrib. A kljub mladosti je izkušen, videl je, kako to funkcionira in ga samo vzdušje ne bo presenetilo ali zmotilo.”

V ekipi je letos tudi nekdanji paraolimpijec Gal Jakič, ki zdaj sodeluje s Slivnikovo ekipo: “Z Jernejem smo delali na začetku, mu dajali vsebinsko podporo, potem pa, ko sta s trenerjem Romanom Podlipnikom postala samostojna ekipa, je bila moja takratna vloga bolj motilec kot pomoč. Zdaj skušam v stranski vlogi pomagati, kjer lahko. Roman je super trener, Jernej pa tekmovalec. Želim jima dobre igre, jaz pa bom pomagal, kjer bom lahko.”

Gal Jakič in Jernej Slivnik na brniškem letališču. Foto: BoBo
Gal Jakič in Jernej Slivnik na brniškem letališču. Foto: BoBo

Trener Roman Podlipnik

Trener Roman Podlipnik, ki Slivnika spremlja že dolgo, pa meni, da njegovega tekmovalca največji uspehi šele čakajo: “Jernej je velik talent, res je, da je imel težave v preteklosti in ga je bilo treba počakati. Po drugi strani pa je napredek iz leta v leto in sem prepričan, da še ni rekel zadnje besede. Čez nekaj časa bo sposoben doseči vrhunske izide.”

Po doseženem na SP v Lillehammerju ni bil presenečen: “Uspelo mu je, da je vožnje s treningov prestavil še na tekmo. Na Norveškem se je sproščeno odpeljal in verjamem, da bo v tej smeri nadaljeval. Ne bo enostavno, da bi to ponovil, a lahko doseže še kaj več.”

Med pripravami na igre je sistem sicer zmotila okužba s covidom, a so v slovenski ekipi prepričani, da resnejših posledic vseeno ne bo. “Imeli smo smolo, prišlo je do okužbe in je bil doma. Zelo dober trening v Kranjski gori je tako ostal na isti ravni, bolezen pa se ne pozna, saj mislim, da je kondicijsko dobro pripravljen. Verjamem, da se je vrnil na raven, kjer je že bil in da se bo s tema tekmama uspešno spopadel.”

Na OI je nekaterim tekmovalcem težave povzročal sneg, saj se nanj nikakor niso mogli navaditi. A trener slovenskega paraolimpijca se s tem ne obremenjuje. “Videli bomo, kakšne bodo razmere. V naslednjem tednu se bo precej otoplilo in sneg bo drugačen. Mogoče celo bolj podoben našemu, na katerem treniramo. A za vse bo enako, o tem nima smisla izgubljati besed.”

In s čim bi bil Podlipnik kot trener zadovoljen? “Realnost je okrog desetega mesta, vedno pa je možnost, tako kot na SP, da se zgodi kaj boljšega. To je sposoben doseči, ne bi mu pa tega nalagal. Naslednje igre v njegovi bližnji Cortini pa bodo tiste, ko se bo že lahko potegoval za najvišja mesta.”

Zavoljo zdravstvenih težav pa je moral doma ostati zdravnik Tom Cvetkovič.