Naslovnica zvočne knjige. Na bež podlagi je izpisan naslov, pesnik Oton Župančič in ilustrator, Nikolaj Pirnat, na desni strani je skica malega dečka, spodaj imeni interpretov pesmi: Barbara Cerar in Blaž Šef. Foto: arhiv ZKP RTV Slovenija
Naslovnica zvočne knjige. Na bež podlagi je izpisan naslov, pesnik Oton Župančič in ilustrator, Nikolaj Pirnat, na desni strani je skica malega dečka, spodaj imeni interpretov pesmi: Barbara Cerar in Blaž Šef. Foto: arhiv ZKP RTV Slovenija

ZKP RTV Slovenija letos praznuje svojo 50-letnico. Ob tej priložnosti bodo pesniško zbirko Otona Župančiča: Ciciban z ilustracijami Nikolaja Pirnata iz leta 1932 poslušalcem, gledalcem in bralcem ponudili v obliki zvočne knjige, in to tako v digitalni obliki kot na CD-ju s priloženo tiskano knjižico, v kateri so na 48 straneh zajete vse originalne pesmi in ilustracije. Gre za prvo tovrstno integralno izdajo v tiskani in zvočni obliki.

Zbirka otroških pesmi Ciciban

Ciciban je gotovo najbolj poznana Župančičeva knjiga in ena najbolj priljubljenih pesniških zbirk, kar jih je kdaj izšlo pri nas. Z njo se je Župančič vzpel na vrh mladinske poezije pri Slovencih, naši mladini pa je ustvaril pesniškega junaka, ki se po priljubljenosti lahko primerja z najbolj znanimi literarnimi liki iz svetovne mladinske književnosti. Prva izdaja je bila natisnjena decembra leta 1915 z naslovom Ciciban in še kaj, naslednje pa imajo skrajšan naslov Ciciban. Prvotno naj bi se zbirka imenovala Meh za smeh. Ime za svojega pesniškega junaka in s tem tudi za naslov zbirke je Župančič našel v Srpskem rječniku Vuka Karadžića, kjer je zapisana tudi ljudska uganka, v kateri nastopata Ciciban in Cicibanica. Literarni lik prikazuje otroka, njegovo iskrenost, dobrosrčnost, sproščeno igro, njegov smeh in jok, njegovo domišljijo, zvedavost in nagajivost. V pesniški zbirki je avtor želel prikazati menjavanje razpoloženja, ki je značilno za otroke. Tako v prvi pesmi prikaže "cmeravčka", ki že v naslednji pesmi navihano oporeka mami. Navihanost in odkritosrčnost sta prisotna v pogovoru s čebelo, zvedavost pa v poučni pesmi Zvezdoznanstvo. Da je otroška domišljija bogata, govori pesem Otroci spuščajo mehurček. Tako kot ostali otroci, se tudi Ciciban ni želel umivati in zato v ga pesnik preimenuje v Cicifuj. Odkrivanje vrednot zasledimo v pesmi Naše luči, na koncu pesniške zbirke pa, tako kot vsi otroci po napornem dnevu, zaspi tudi Ciciban.

Zvočna knjiga v izvrstni interpretaciji Barbare Cerar in Blaža Šefa

Zvočna knjiga je nastala v sodelovanju s Programom ARS. Pesmi: Kadar se Ciciban joče, Ciciban in čebela, Mehurčki, Ciciban – Cicifuj, Ciciban zaspi, Slovo, Veseli koledniki, Žalostni koledniki, Častitljivi koledniki, Stari medo, Zvonovi, Dedek Samonog, Otroci spuščajo mehurčke, Ples kralja Matjaža, Povabilo, Zlato v Blatni vasi, Uspavanka, Pismo, Zvezdoznanstvo, Naše luči, Žabe, Vrabci in strašilo ..., ki jih mnogi od nas še vedno znamo na pamet iz otroštva, interpretirata dramska igralca Barbara Cerar in Blaž Šef, oblikovalec Žiga Culiberg pa je nekdanjo črno-belo knjižico z obarvanjem strani in barvnimi velikimi tiskanimi črkami približal otroškim očem v 21. stoletju.