Dlan starejše osebe pokriva kovance, ki ležijo na mizi.Foto: Pixabay
Dlan starejše osebe pokriva kovance, ki ležijo na mizi.Foto: Pixabay

Prvi sveženj pomoči je namenjen najbolj ogroženim skupinam državljanov, pripravilo pa ga je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. "V nasprotju s prejšnjo vlado smo se v naši ekipi odločili, da bomo pomoč targetirali in jo odmerili tistim, ki jo najbolj potrebujejo. Zato naš sveženj pomoči naslavlja socialno ogrožena gospodinjstva in invalide. To sta dve ciljani skupini," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Luka Mesec.

Pojasnil je, da so socialno ogrožena gospodinjstva tista, v katerih živijo upravičenci do denarne socialne pomoči in varstvenih dodatkov, takšnih gospodinjstev je v Sloveniji po navedbah Mesca 63 tisoč. Če v takšnem gospodinjstvu živi samska oseba, bo upravičena do 200-evrskega dodatka. V veččlanskih družinah pa se bo pomoč seštevala – če sta recimo dva člana socialno ogrožena in oba brezposelna, bosta prejela 314 evrov, če imata otroka, bosta poleg 314 evrov za otroka prejela še 118 evrov pomoči oziroma polovico tega, če je otrok vključen v skupno varstvo in vzgojo. Iz tega naslova bo pomoč prejelo približno 54 tisoč, vključenih pa bo še devet tisoč prejemnikov varstvenega dodatka, je pojasnil Mesec.

Sklop pomoči, namenjen invalidom

Drug sklop pomoči je namenjen invalidom. "Tukaj naslavljamo najbolj ogrožene invalide, in sicer so to invalidi, ki so upravičeni do invalidnega nadomestila," je dejal minister in pojasnil, da je teh skupaj 7400, vsak od njih pa bo prejel po 200 evrov. Če invalid živi tudi v socialno ogroženem gospodinjstvu, bo prejel dodatke, ki mu pripadajo kot članu socialno ogroženega gospodinjstva, in pa hkrati to 200-evrsko invalidsko nadomestilo.

Dodatki bodo izplačani na enak način, kot so izplačane socialne pomoči, ob tem pa ne bo na noben način zamejeno, na kakšen način lahko gospodinjstva porabijo denar. "Gre za pomoč tistim, ki bodo na lastni koži najbolj občutili rastoče cene energentov in hrane. Predvidevamo, da bo glede na to, da njihov manevrski prostor porabe ni ravno širok, pomoč v veliki meri porabljena namensko," je dejal minister.

Oseba na invalidskem vozičku. Foto: BoBo
Oseba na invalidskem vozičku. Foto: BoBo

Izplačilo tudi kot vabilo v sistem pomoči za redna izplačila

"Pomembno je, da bomo med razdeljevanjem pomoči – to bo od 1. novembra do 31. marca – v sisteme socialne varnosti povabili vse tiste, ki so do socialnih pomoči upravičeni, pa jih ne prejemajo, ker jih ni v sistemu," je ob tem poudaril Mesec. Kot je pojasnil, analize kažejo, da so to večinoma ljudje, ki živijo sami in so starejši od 65 let, v precejšnjem delu pa gre za ženske. "Številne niti ne vedo, da jim recimo pripada socialnodenarna pomoč ali pa varstveni dodatek, in v bistvu bomo to pomoč proti draginji uporabili tudi kot neke vrste vabilo, da jih povabimo v sistem pomoči in da začnejo prejemati pomoč na redni bazi ter si s tem materialno opomorejo," je napovedal minister.

Za izplačila enkratnih dodatkov ogroženim gospodinjstvom in invalidom bo po ocenah ministrstva namenjenih 41 milijonov evrov pomoči, od tega 27 milijonov v letošnjem letu in 14 milijonov v prihodnjem.