Skupinska fotografija udeležencev ustanovnega srečanja Sveta za obvladovanje demence v predsedniški palači, 31. 8. 2022. Foto: Daniel Novakovič/STA
Skupinska fotografija udeležencev ustanovnega srečanja Sveta za obvladovanje demence v predsedniški palači, 31. 8. 2022. Foto: Daniel Novakovič/STA

Ustanovno srečanje Sveta za obvladovanje demence je potekalo danes, v sredo, 31. avgusta 2022, v Veliki dvorani Predsedniške palače. Pobudniki se zavedajo, da se predsedniku republike Borutu Pahorju mandat izteka, a menijo, da gre za simbolno dejanje, ki nosi pomembno sporočilo.

Svet za obvladovanje demence pri predsedniku republike poleg predstavnikov odločevalcev združuje predvsem strokovnjake s področja demence. Namen Sveta je oblikovanje stališč, priporočil in predlogov ter z njimi naslavljati pristojne institucije in ozaveščati javnost o naraščajočem problemu demence kot enem največjih problemov sodobne družbe.

Pahor je svet za demenco ustanovil na podlagi pobude slovenskega združenja za pomoč pri demenci Spominčica. Kot je dejal, po več letih srečevanja s strokovnjaki s področja demence razume, da gre za širok problem, ki je tudi političen.

Pomembnost ustanovitve Sveta za obvladovanje demence

Predsednica slovenskega združenja za pomoč pri demenci Spominčica Štefanija Lukič Zlobec je ustanovitev sveta uvodoma označila kot pomemben korak. Izrazila je upanje, da bo svet čim prej sprejel nacionalno strategijo za obvladovanje demence, saj je Slovenija trenutno ena redkih držav EU, ki strategije nima. Spomnila je na sprejetje nacionalne strategije za obvladovanje demence leta 2016, ki je veljala do leta 2020. Nova strategija je bila pripravljena, a je zdravstveno ministrstvo ni poslalo v javno obravnavo in je ni sprejelo, je dejala.

V novi strategiji bodo navedeni cilji, ob njih pa tudi akcijski načrt ukrepanja. Cilji bodo po njenih besedah najverjetneje podobni ciljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki med drugim vključujejo osveščanje, zgodnjo diagnostiko, podporo svojcem po diagnozi, organizacijo strokovne podpore in zmanjševanje stigme.

Problem stigme je izpostavila tudi družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček. Pojasnila je, da si osebe z demenco pogosto ne priznajo, da imajo težave, zato velikokrat ne poiščejo zdravniške pomoči in tudi sama pozdravila ustanovitev sveta.

Da je na področju stigme potrebnega še veliko dela, meni tudi predstavnik Spominčice in nevrolog Zvezdan Pirtošek, ki je ob ustanovitvi sveta izrazil veselje. Poudaril je, da je terapevtska obravnava bolnikov z demenco v Sloveniji odlična, prav tako povezovanje bolnikov.

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc je poudaril, da se na ministrstvu zavedajo problema demence in da je sprejetje strategije nujno potrebno.

Ustanovnega srečanja so se udeležili:

- mag. Tadej Ostrc, državni sekretar na Ministrstvu za zdravje,
- Andrej Grdiša, generalni direktor Direktorata za starejše in deinstitucionalizacijo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,
- mag. Tamara Kozlovič, predsednica Odbora za zdravstvo v Državnem zboru,
- dr. Jože Ruparčič namestnik varuha človekovih pravic,
- dr. Božidar Voljč, predsednik Komisije RS za medicinsko etiko,
- Štefanija Lukič Zlobec, predsednica Združenja Spominčica – Alzheimer Slovenija,
- dr. Nena Kopčavar Guček, zdravnica splošne medicine,
- dr. Milica Gregorič Kramberger, nevrologinja,
- dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog,
- dr. Polona Rus Prelog, psihiatrinja,
- dr. Mercedes Lovrečič, psihiatrinja, Nacionalni inštitut za javno zdravje
- in Denis Sahernik, sekretar Skupnosti socialnih zavodov.